Vekaleten imza

Öncelikle herkese yardımlarından dolayı şimdiden teşekkür ederim.

Biz yeni bir Ltd şirket kurduk babam %50 ortağı şirketin diğer bir ortağıda %50 hisse sahibi ve her ikisininde imza yetkisi var.

Fakat babam yaşından dolayı pek işe güce koşamıyor ben ise milli eğitim bakanlığına bağlı kadrolu öğretmenim yani devlet memuruyum.Eğer babam bana şirketle alakalı tüm işlerde ve alım satımlarda adıma imza atmaya yetkilidir diye bir vekalet verirse bu benim memuriyetime zarar verirmi yada buna engle bir kanun varmıdır ?

Ynt: Vekaleten imza

Şirket ile ilgili işler için size vekalet veremez. Yani babanız müdürse müdürlük yetkilerini veremez. Ancak ortaklar kurulu kararı ile müdürlük yetkisi verilmesi gerekir. Bu farklı bir şey.

Şirketteki hisselerini devretmek, onun adına başka şirketler ortak olmak gibi hususlarda vekalet verebilir. Kanunen yasak olduğunu sanmıyorum; ama bu konuyu bir bilene sormakta fayda var.

Vereceği vekalet ile ortaklar kurulu kararlarına imza atamazsınız. TTK'da açık hüküm var.

Ynt: Vekaleten imza

Vekaletin kapsamını açmak lazım. Bankalrda imza ödeme yetkisi ayrı verilmelidir. Alım satım da ayrıca belirlenmelidir.
memuriyeti etkilemez.