Vergi Kaçakçılığı İhbar, Dilekçe Ve Kanıtlar.

merhabalar.

çalıştığım yer ile ilgili birkaç sorum olacak. günlük ciro ortalama 350TL civarında iken, kesilen fiş tutarı sadece 75-80TL civarında. günlük ciro çıktısı ve z raporunun fotokopisi ihbarda kullanılmak için delil sayılabilir mi?

Ynt: Vergi kaçakçılığı ihbar, dilekçe ve kanıtlar.

75-80 ise baya çok kesiyomuş. :) :)

Genelde %10 keserler.

her satışa fiş kesmediğiniz için günlük cüronuzu bilemezler.
sadece kesmiş olduğunuz fişlerin cirosu nu bilirler. yani z raporu nu ve ciro
çiktisini verebilirsiniz. ama satışlarınız kasaya göre az olduğu için adam demekki şüpelenmiş
yani ne yaparsan yap hangi itrazda bulunursan bulun cezayı yiyeceksiniz.
fazla üstlenmeyin kesilen cezayı ödeyin. yoksa sayım meymurları mal alış faturalarınıza göre bi envanter çikarir. ve daha sonra gelip mal sayımı yapıp kendi envanterlerini ve sizin net satışınızı ve net cironuzu belirler. sizin için dahada kötü olur.
ama belliki işletmeniz fazla büyük değil fazla üstlenmezler ama devlettir bu hiç belli olmaz.
her an yakanızdan tutabilir.

yok zaten ihbarı ben yaptım. ;D günlük ciro çıktısını kesilen fişleri ve z raporunun çıktısını maliyeye verdim.
bu 4-5 senedir bu şekildeymiş. kaba bir hesaplama yaptım. ciroyu senelik 25bin TL gösteriyor halbuki senelik cirosu 127bin TL. günlük gerçek ciro kayıtları bilgisayarda var zaten. onların da kopyasını alıp cdye kaydettim ve maliyeye verdim. bunlar yeterli olacak mı? ayın 8inde ihbarda bulundum daha gelen olmadı.

:)
Ben maliyenin bu kadar ufak rakamlar için denetim elemanının zamanını alacağını sanmıyorum!

bende Zindana katılıyorum , çok büyük rakamlarda bile 1yıl 2 yıl içinde sıra geliyor , ayrıca olan size olcak gibi geleceğinizi karartmassınız inşallah biliyorsnuz toplumumuzda isponyucuların durumlarını inşallah herş iyi olur sizin için ilerde iş blabilirsniz bu durm önünüze çıkmasında.

sayın demayun hareketinizden dolayı sizi tebrik ederim keşke hepimiz bu kadar duyarlı olabilsek ,ben bu durumu kesinlikle ispiyonculuk olarak kabul etmiyorum sadece bilinçli vatandaş olarak nitelendirebilirim ama millet olarak bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın felsefesiyle yaşıyoruz maalesef

ZİNDAN ' Alıntı:
:)
Ben maliyenin bu kadar ufak rakamlar için denetim elemanının zamanını alacağını sanmıyorum!

Kesinlikle ilgileneceklerdir. Şikayet olması yeterli, eğer inceleme yapılmaz ise memurlar hakkında görevi kötüye kullanmaktan yargı yolu açık olur.

senelik ortalama 125bin TLlik kazancın sadece 25binTLsi faturalandırılıyor. benim bildiğim sadece 4 senedir bu şekilde bir vergi kaçırma olayı var. yani 400bin TL yi yok etmiş. bunun %18ini hesap ederseniz ne kadar olduğunu anlarsınız. ispiyonculukla felan ilgisi yok. vatandaşlık görevimi yapıyorum sadece. ayrıca yakında asker olucam. başıma bişey geleceğini anladığım anda asker kimliğimde olucam. o zaman hiçbirşey olmaz. ayrıca devletin gizli tanıkları koruma göreviı var. böyle bir durumda devletin ne kadar sorumlu olacağını anlatmama gerek yok sanırım.

Sabah sabah iii güldüm :) :) :)
Ne güzel konuşuyorsun demayun, ama burası ABD değil Türkiye! :)
Öncelikle malum artık değil askerler generaller bile içeri alınabiliyor, artı Türkiye' nin en büyük davasının gizli tanıkları bile korunamıyorlar bugün! Sorumluluğa gelince ondan bizim bürokratlarda yok!
Sana şimdiden hayırlı tezkereler.

benimde askerliğime az kaldı ben en iyisi gidip sevmediklerimi komalık yapayım nasilsa devletin envanterine girmişim. ha ha :D ilahi demayun :D :D :D ;D

demayun ' Alıntı:
senelik ortalama 125bin TLlik kazancın sadece 25binTLsi faturalandırılıyor. benim bildiğim sadece 4 senedir bu şekilde bir vergi kaçırma olayı var. yani 400bin TL yi yok etmiş. bunun %18ini hesap ederseniz ne kadar olduğunu anlarsınız. ispiyonculukla felan ilgisi yok. vatandaşlık görevimi yapıyorum sadece. ayrıca yakında asker olucam. başıma bişey geleceğini anladığım anda asker kimliğimde olucam. o zaman hiçbirşey olmaz. ayrıca devletin gizli tanıkları koruma göreviı var. böyle bir durumda devletin ne kadar sorumlu olacağını anlatmama gerek yok sanırım.

;D ;D

Sen iyimisin arkadaşım. Hangi gizli tanık ne koruması Amerikan dizi filimlerini fazla izliyosun galiba. Askerliğin günün birinde bitmeyecek mi peki?
Ne geçti şimdi eline. ?

ya adam sapığın biri olur seni hasım kabul ederse değermiydi demezmisin?

şikayette gizlilik esasmış onun için diyorum. şikayet edenin kimliği gizleniyor.
yani ne yapsaydım acaba duyarlılık gösterip şikayet etmese miydim? devam etselerdi vergi kaçırmaya öyle mi?
gülüyoruz hoş ama bu durumda doğru olanı yaptığımı düşünüyorum. devletin alo 189 gibi bir servisi varsa sorumluluğunun ne olduğunu anlatmama gerek yok. burası amerika değil biliyorum ama ihbarcını kimliği gizli tutulur diye bir ibare var.

Sizi, kendi adıma tebrik ederim, doğru bir davranış sergilemişsiniz, eğer yaptığınız şikayet sonucu inceleme elemanları olumsuz tespitte bulunursa sizin adınızı vermezler ancak şikayette bulunduğunuz konularda bir olumsuz bir tespit yok ise mükellefin istemesi halinde adınız verilir.

demayun arkdaşımız en doğrusunu yapmış..isim gizli tutuluyor ama diyelim tutulmadı ne olabilir en fazla işini kaybeder bu kadar...olayı o kadar büyütmüşsünüz ki yok askere gidicem diye herkesi öldüreyim ne alak cinayet yok birşey yok kimse kimseye birşey yapamaz..en kötü işinden olursun... zaten bu tip korkak insanlar yüzünden ülke ve çalışanlar bu halde ya....

Canım kimsenin vergi ihbarına birşey dediği yok. Normaldir. Benim sözüm gizli tanık, askerlik vb şeylere. :)

Üstada katılıyorum, itirazımız şikayet etmene değil...
Dikkate alınıp alınmayacağı, askerlik ve gizli tanık ile bağlantılı söylediklerine.

İlave edeyim, şikayette bulunupta karşı taraf incelenip temiz çıksa bile senin ismin hiç bir şekilde verilmez firmaya. Merak etme!

ZİNDAN ' Alıntı:
......
İlave edeyim, şikayette bulunupta karşı taraf incelenip temiz çıksa bile senin ismin hiç bir şekilde verilmez firmaya. Merak etme!
Niye verilmesin, bu durumda firmanın öğrenme hakkı olduğu gibi devletinde açıklama zorunluluğu mevcut.

yorumlar güzel ama firma sahibi hiç mi tahmin edemeyecek kimin bunu yapabileceğini.

Tahmin değil . :) :) Firma sahibi ihbarı duyar duymaz kimin yaptığını kesinlikle bilecektir. Orası ayrı konu.