Vergi Kayıdı Gerekli midir ? Görüşlerinizi Bekliyorum

Merhabalar ben evde, kendi bilgisayarımın yazıcısından çıkardığım A4 ebatındaki kağıtlara bastığım (karton maket) şablonlarını satmak istiyorum..Bir şirketim veya dükkanım bulunmamaktadır.

Mesala kes yapıştır biçiminde kağıttan yapılabilen gemi,araba,ağaç,ev, gibi şablonları yazıcımdan çıkartıp satmak istiyorum bunun için fatura kesmem gerekir mi yoksa fatura veya irsaliye kesmeme gerek yokmudur anlayamadım..Kafam iyice karıştı bu Konu hakkında net bir bilgi verecebilecek olursa çok sevinirim...İyi akşamlar

Selamlar
Bir gelir sürekli elde ediliyorsa mükellef olmak,yani vergi kaydı açtırmak gerekir.Ama basit usul mü olur,ticari kazanç mı olur, o ayrı bir mevzudur.Ama doğrusu mükellef olmasıdır.Mükellef olduktan sonra haliyle gerekli yükümlülükleri de yerine getirilecektir.

Selamlar
Bir gelir sürekli elde ediliyorsa mükellef olmak,yani vergi kaydı açtırmak gerekir.Ama basit usul mü olur,ticari kazanç mı olur, o ayrı bir mevzudur.Ama doğrusu mükellef olmasıdır.Mükellef olduktan sonra haliyle gerekli yükümlülükleri de yerine getirilecektir.

Cevabınız için teşekkür ederim evde yazıcıdan kendim çıkartıp internetten satmayı düşündüm.. Ancak ne kadara kadar, sattığım bir ürünün ticari boyutu olup olmayacağını bilmediğimden sizlere danışmak istedim..Çünkü sattacağım ürünler 3-5 tl aralığında maksimum 20 tl civarında günde kaç adet satılacağı veya ayda kaç adet satılcağı hakkında hiç bir fikrim yok..Satışlarım sadece internet üzerinden yapmayı planlıyorum..Dükkan veya işyerim yok.. Vergi kaydı içinde şahıs şirketi kurmak gerekiyormuş buda ortalama muhasebe işleriyle 1000 tl yi buluyormuş..Bu yüzden tam bir düşünce içersindeyim yanlış bir şey yapmak istemiyorum ama doğru bir sonucada ulaşamıyorum..

Yakınınızdaki bir meslekdaşımızdan hizmet almanızda yarar var.Toptan satış talepleride gelebilecektir önemli olan tüketicilere faaliyetiniz duyurabilmektir.Vergi kaydı için masraf yok ancak bir meslek odasına kayıtta ve defter tasdiki için noter ve kırtasiye ve belge basımı giderleri vardır.İnternetten gelen havale iz bırakır bir kişi diğerine neden havale yapsın
bu nedenle hazırlıkları yapıp işe başlamadan bir gün önce işlemleri yapmakta fayda var.Hayırlı olsun.
Hasan ER
Smmm

Yakınınızdaki bir meslekdaşımızdan hizmet almanızda yarar var.Toptan satış talepleride gelebilecektir önemli olan tüketicilere faaliyetiniz duyurabilmektir.Vergi kaydı için masraf yok ancak bir meslek odasına kayıtta ve defter tasdiki için noter ve kırtasiye ve belge basımı giderleri vardır.İnternetten gelen havale iz bırakır bir kişi diğerine neden havale yapsın
bu nedenle hazırlıkları yapıp işe başlamadan bir gün önce işlemleri yapmakta fayda var.Hayırlı olsun.
Hasan ER
Smmm

yorumlarınız için teşekkür ederim peki vergiye kayıt ücretsiz demişssiniz.. bu diğer işlerin hepsine prosedüre uygun bir biçimde yapmak için ortalama maliyetim ne olur ve ne kadar sürede olur acaba bilgileniz var mı?

tavsiyem başlangıçta basit usul olarak başlamanız, işin durumuna göre gerçek usule geçmeniz, sizin şartlarınız basit usule uyuyor (kendi işinizi bilfiil kendiniz yapıyorsunuz, yıllık cironuz 110,000TLyi aşarsa gelecek yılbaşından itibaren gerçek usule geçersiniz).

Basit usul olmasınınz size faydası
her ay kdv beyanı, her ay veya 3ayda bir muhtasar beyanı, 3ayda bir geçici vergi beyanı ve ödemesi gerekmez. sadece yılda bir defa gelir vergisi beyanı verirsiniz. muhasebe ve vergi masrafınız az olur.

basit usulün size dezavantajı;
faturalarınız kdv.siz olacağı için işi büyütürseniz alıcılar için hem kdv.siz fatura tercih edilmez, hem sizin imajınızı düşürür.

tercih sizin, emin adımlarla yavaş yavaş büyümek istiyorsanız basit usulle başlayın, daha sağlam bir şekilde başlamak istiyorsanız gerçek usulle başlayın

haklısınız, büyükşehir sınırları içindeyse emtia imalatı, alım satımına girer, basit usul olmaz