Vergi Ziyaı Cezası

2015/6 dönemi muhtasar beyannamesini bazı özel nedenlerden dolayı unuttum. Ertesi ayki beyannameleri düzenlerken de bunu fark ettim ve hemen bildirdim. Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi. Ertesi günü de uzlaşma talebinde bulundum. Uzlaşma komisyonu gelen cezayı hangi oranda indirir veya tamamen kaldırır mı?

2015/6 dönemi muhtasar beyannamesini bazı özel nedenlerden dolayı unuttum. Ertesi ayki beyannameleri düzenlerken de bunu fark ettim ve hemen bildirdim. Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi. Ertesi günü de uzlaşma talebinde bulundum. Uzlaşma komisyonu gelen cezayı hangi oranda indirir veya tamamen kaldırır mı?

Sayın SYFCN,

"Doğal olarak bir miktar da vergi ziyaı cezası geldi". Siz beyannameyi verirken "Özel Onay" hatası yapmışsınız. Pişmanlık yoluyla verilip 15 gün içinde ödemesi yapılan beyannamelerde Vergi Ziyaı cezaso olmaz. Uzlaşma görüşmenizde bu durumdan bahsedip cezanın pişmanlığa çevrilmesini talep edin.

Uzlaşma komisyonu uzlaşma talebini reddedecektir diye düşünüyorum. Gelen ceza da vergi aslının yarısı ile bunun üzerine ufak bir gecikme faizi işlemiştir.

Sayın Decease,

Uzlaşma komisyonunun uzlaşmama hakkı var ancak talebi reddetme hakkı yok.

Son düzenleme:
ikmalen, re'sen veya idarece tarh edilen vergilerle bunlara ilişkin vergi ziyaı cezaları uzlaşma kapsamındadır. yani mükellef kendi beyanı için uzlaşma talep edemez. Decease nin dediği gibi burada VUK 344. maddenin son fıkrası gereği vergi ziyaı cezasının yarısı istenecektir. (madde metni: Vergi incelemesine başlanılmasından veya takdir komisyonuna sevk edilmesinden sonra verilenler hariç olmak üzere, kanuni süresi geçtikten sonra verilen vergi beyannameleri için bu madde uyarınca kesilecek ceza yüzde elli oranında uygulanır.)

Yukarıda yazılanlar doğru fakat ben sistemdeki bir yanlışlığı anlatayım sistemden pişmanlık seçilerek verilen beyannamelerde beyanname verildikten sonra gib Vergi Ziyaa belgesi çıkararak uzlaşma talep edebilirsiniz diyor. Siz vergi dairesine gittiğinizde pişmanlıkla verdiğiniz beyannameyi vergi dairesi sistemden fiş keserek düzeltiyor ve sizi uzlaşmaya kabul ediyorlar

Sayın Arkadaşlar,

Önce Ferhat haklı, sistemde böyle bir sorun vardı ancak son dönemlerde bu düzeltildi diye biliyorum.

VUk 344 madde uygulamasında haklısınız ancak VUK 371 varsa 344 uygulanamaz. Bakınız; VUK 371

Madde No 371
Kapsam
(5728 sayılı Kanunun 281 inci maddesiyle değişen madde) Beyana dayanan vergilerde vergi ziyaı cezasını gerektiren fiilleri işleyen mükelleflerle bunların işlenişine iştirak eden diğer kişilerin kanuna aykırı hareketlerini ilgili makamlara kendiliğinden dilekçe ile haber vermesi hâlinde, haklarında aşağıda yazılı kayıt ve şartlarla vergi ziyaı cezası kesilmez.

Dilekçeyle düzeltme talebi atlanmış ama yinede uzlaşmada bu talebi dile getirin. Gözardı edilmeyecektir diye umuyorum.

Sayın Ksimkesyan,

371 inci madde pişmanlık maddesi. Anladığım kadarıyla burada KSS verilmiş pişmanlık seçilmemiş. Pişmanlıkla verilseydi vergi ziyaı hesaplanmayacaktı, sadece pişmanlık zammı hesaplanacaktı. Burada önemli olan mükellefin durumu. Yani bunu kesinlikle denemek lazım ve dilekçe de verilmiş hali hazırda. Uzlaşma olursa tabi bu mükellef lehine olacaktır. Sonuç paylaşılırsa bizde görürüz.

Merhabalar;

Yeni bir konu açmak istemediğim için buradan sormak istiyorum. Kesilen cezalarımıza ilişkin uzalaşmaya girdi firma sahibi kendisine uzlaşma karar komisyonu cıktısı verilmiş cezalarımızda indirimler yapılmış ilgili kağıdı verdi bana bu süreçten sonra ne yapmam gerekiyor tahakkuku çevirmek için?

Merhabalar;

Yeni bir konu açmak istemediğim için buradan sormak istiyorum. Kesilen cezalarımıza ilişkin uzalaşmaya girdi firma sahibi kendisine uzlaşma karar komisyonu cıktısı verilmiş cezalarımızda indirimler yapılmış ilgili kağıdı verdi bana bu süreçten sonra ne yapmam gerekiyor tahakkuku çevirmek için?

Sayın sergok,

Uzlaşma Tutanağı düzenlendikten sonra Vergilendirme bölünmünden tutanağa istinaden tahakkuk işlemi yapılıyor. Tahakkuk sonrasında ödeme için 1 aylık süre tanınıyor.

Sayın Üstadlar,

Bugün (25.03.2016) bir uzlaşma görüşmesinde bulunduk. Uzlaşma öncesi, firmamızın vergi danışmanı YMM'miz, 2016 yılı itibariyle artık uzlaşma görüşmelerinde %20'lik bir ödemenin yapılmasına zorlanıldığını paylaştı. Komisyonlara gelen talimatlar doğrultusunda, bu orandan kesinlikle taviz verilmediği yönünde bir diretmenin olduğu bilgisini paylaştı. Tabi bu bilgi yazılı olarak teyit edilmiş resmi bir bilgi değildir. Akabinde görüşme için komisyonun huzuruna çıktık ve konuştuğumuz hadisenin aynısı ile karşılaştık. Komisyon başkanının verdiği bilgi de bu yönde olmuştur. 01.01.2016 itibariyle artık uzlaşma komisyonlarında %20'nin altına inilemiyormuş.

Bu bağlamda sizden ricam; 2016 yılı içerisinde uzlaşma görüşmesinde bulunmuş ve %20'nin altında ödeme rakamı ile uzlaşmış üstadlar, arkadaşlar var ise bilgilendirmenizdir. En azından belli bir kesime yönelik bir uygulama olup olmadığı konusunda bilgilenmiş oluruz.

Saygılarımla,

Anladığım kadarı ile pişmanlık ihlalinden (15 günlük ödeme süresi) ötürü vergi ziyaı cezası kesilmiş olabilir.