Vergiden ne alemdesiniz millettt..!!

ben daha işin içinden çıkamadım...çabalıyorum..çalışmasını bitiren varsa kendince önemli yerleri söyleyen olursa faydalanırız arkadaşlar...bilgi alışverişi yapalımmm...yoksa bana göre işimiz zorrr....

Ynt: vergiden ne alemdesiniz millettt..!!

valla arkadaşım ben daha doğru düzgün çalışmaya başlıyamadım:( denetim ve meslekte var bide vergi.ne yapacam bilmiyorum.

inşallah yakın zamanda başlarsın arkadaşım...kolaylık versin..

teşekkür ederim arkadaşım hepimize inşallah.özellikle bak dediğin bir yer varmı vergiden?

Ynt: Vergiden ne alemdesiniz millettt..!!

Arkadaşlar merhaba smmm yeterlilik eğitimi veren kurumun birisi vergi mevzuatı ve uygulaması dersinde anlatılan konuların ses kayıtlarını sayfalarında yayınlamışlar ben çok faydalandım linki sizlerle de paylaşmak istedim. http://www.aktifonline.net/k1.htm iyi dinlemeler.

arkadaşım,2 dönemdir sınav soruları tahminlerimden çok uzak biliyorsun...özellikle bak dediğim biraz genel olacak ama vuk var..cünkü soru potansiyeli çok yüksek bilinmesi lazım...2 dönemdir vergi kanunları açısından sorumluluk alanımız öyle genişledi ki,potansiyel ben deyim 250 sende 300 tane konu var...tek dileğim ve umudum komisyondan biraz insaflı soru sormaları...neyse...kolaylık versin iyi çalışmalar....

elinde örnek sorular olan varsa yazabilir mi lütfen,
Teşekkürler.

her mart dönemi gvk çıkar diyorlar bende

ozan bingöl ün alomaliyedeki yazısından örneği aldım ancak önemli bi örnek olduğunu düşünüyorum...

çünkü bugüne kadar hiç böyle sorulmamış...

zaten ozan bingöl ün kendi kitabında da buna benzer örnekler var bende oradan çalışıyommm vergiye

Soru 1:

Mükellef A 2011 yılında 24.000 TL mesken kira geliri elde etmiştir. Bu meskeni için almış olduğu kredilerin 2011 yılında 4.000 TL faizini ödemiştir. Ayrıca aynı mesken için 350 TL emlak vergisi, 150 TL ısıtma gideri, 500 TL amortisman, kendisi başka bir meskende kira oturduğu içinde 3.000 TL kira bedeli ve 1.000 TL sigorta primi ödemiştir. Başka bir geliri bulunmayan ve gerçek gider yöntemini seçen bu mükellefin 2011 yılında ödeyeceği vergiyi hesaplayınız?

Tarife: 0 ? 9.400 %15
9.400 ? 23.000 %20
23.000 ? 53.000 %27
53.000 ve üzeri için % 35 dilim uygulanacaktır.

Cevap:

Mükellef A nın giderleri toplamı 4.000 + 350 + 150 + 500 + 3.000 + 1.000 = 9.000 TL

ancak gerçek gider yöntemini seçen mükelleflerde istisnaya isabet eden kısım bu hesaplamaya dahil edilmez ve gerçek gider şu formül uygulanarak bulunur:

gerçek gider= (vergiye tabi hasılat x indirilecek gider)
toplam hasılat

vergiye tabi hasılat istisna düşüldükten sonra bulunur = 24.000 ? 2.800 (istisna) = 21.200

gerçek gider = 21.200 x 9.000 = 7. 950 TL
24.000

Matrah = 24.000 ? 2.800 (istisna) ? 7.950 (gerçek gider) = 13.250 TL

13.250 liranın hesaplanan vergisi ise 2.180 TL dir. Bu tutar 2011 yılında ödenecek vergi miktarıdır.

Gerçek gider yöntemini seçen vergi mükellefi, gelirlerinden hangi giderleri indirilebilir ?
1- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için ödenen; aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri,
2- Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile mütenasip olan idare giderleri,
3- Kiraya verilen mal ve haklara ait sigorta giderleri,
4- Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan borçların faizleri ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren 5 yıl süre ile iktisap bedelinin % 5?i
5- Kiraya verilen mal ve haklar için ödenen, emlak vergisi, resim, harç ve şerefiyelerle kiraya veren tarafından belediyelere ödenen harcamalara katılma payları,
6- Amortismanlar,
7- Kiraya veren tarafından, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan onarım giderleri ile bakım ve idame giderleri ,
8- Kira ile tuttukları mal ve hakları kiraya verenlerin ödedikleri kiralar ve diğer gerçek giderler,
9- Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kirayla oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli [Dar mükelleflerin (yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşlarımız da dar mükellef kapsamındadır) yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri hariç],
10- Kiraya verilen mal ve haklarla ilgili olarak sözleşmeye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar,
brüt kira tutarından indirilir.

çok az bir süre kaldı umarım aklı selim sorularla karşılaşırız
hiç kimsenin aldığı duyum falan yokmu paylaşsa lütfen.

iki haftadır çalışıyorum ve umutsuzum artık çok sıkıldım tek dersim vergi kaldı. Arkadaşın verdiği örnekte güzel bi örnek umarım o kadar basit sorarlar elinizde başka örnekler varsa onlarıda paylaşırsanız eminim herkese faydası olur.

bi soru daha paylaşmak istiyorum

önceki yıllarda da buna benzer bi kaç soru çıkmış,

benim vergiye çalıştığım kitap ta böyle sorular mevcut

onlardan yollayabildiğim kadarıyla yolluyorum...:)

X Kolektif Şirketinin yıllara sari A ve B inşaatlarının yanında C unvanlı inşaat malzemesi alım ? satım işiyle uğraşan bir işletmesi vardır. A ve B inşaat işlerinin yıllık harcama tutarları sırasıyla 200.000 TL ve 400.000 TL, C işletmesinin yıllık hâsılat tutarı ise 200.000. TL?dir.
X Kolektif Şirketinin cari yıl ortak genel giderlerinin toplamı 30.000 TL. Ayrıca şirketin 180.000 TL kayıtlı değerindeki ekskavatör cari yıl amortismanı 36.000.TL olup, ekskavatörün A işinde 180 gün, B işinde 90 gün kullanıldığı tespit edilmiştir. Ortak genel giderlerin ve amortismanın işlere dağıtımını yapınız? ( Yıl 360 gün olarak dikkate alınacaktır.)

İŞLER HARCAMALAR ?HÂSILAT
A İnşaatı 200.000 TL
B İnşaatı 400.000TL
Alım-Satım 200.000TL
TOPLAM 800,000TL

GENEL GİDER DAĞITIMI
A İnşaatının genel gider payı: (200,000TL/800.000TL) X 30.000TL= 7.500TL
B İnşaatının genel gider payı: (400,000TL/800.000TL) X 30.000TL= 15.000TL
Alım-satım genel gider payı: (200,000TL/800.000TL) X 30.000TL = 7.500TL

AMORTİSMAN DAĞITIMI

Bir günlük amortisman tutarı :36.000/360 =100 TL
A İnşaatının payı: 180gün X 100TL= 18.000TL
B İnşaatının payı: 90 gün X 100TL = 9.000TL
TOPLAM 27.000 TL

36.000TL ? 27.000TL = 9.000TL kullanılmayan günlere isabet eden amortisman değeridir. Bu değer, A ve B inşaat işlerine müşterek genel giderlerin dağıtımı gibi dağıtılacaktır.
A İnşaatının payı: (200,000TL/ (200.000+400.000)) X 9.000 TL= 3.000TL
B İnşaatının payı: (400,000TL/ (200.000+400.000)) X 9.000TL= 6.000TL

A İnşaatının toplam amortisman payı: 18.000TL+ 3.000TL = 21.000 TL
B İnşaatının toplam amortisman payı: 9.000TL+ 6.000TL = 15.000 TL

Benimde vergi terk ders ve ben bu dersten tekrar kalmaktan çok korkuyorum, uzun zamandır çalışıyorum, vuk u bitirip gv ya da kv bakıncaya kadar vuk u unutuyorum gibi geliyor, konular çok hepsini akılda tutmak imkansız, çok karamsarım çok, bu ders nasıl geçilir hiç bilmiyorum, nasıl çaılışılır, nasıl akılda kalması sağlanır hiç bilmiyorum, varsa bilgisi, tavsiyesi olan bizide aydınlatsın lütfen!!!!!!!!!!!!

yaseminbb ' Alıntı:
Benimde vergi terk ders ve ben bu dersten tekrar kalmaktan çok korkuyorum, uzun zamandır çalışıyorum, vuk u bitirip gv ya da kv bakıncaya kadar vuk u unutuyorum gibi geliyor, konular çok hepsini akılda tutmak imkansız, çok karamsarım çok, bu ders nasıl geçilir hiç bilmiyorum, nasıl çaılışılır, nasıl akılda kalması sağlanır hiç bilmiyorum, varsa bilgisi, tavsiyesi olan bizide aydınlatsın lütfen!!!!!!!!!!!!

+++++1

Kesinlikle kelimesi kelimesine benim duygularımı yazmışsınız
tek ders kabus :(
7/6 yapılırda tek dersten korkulur deselerdi inanmazdım :(

yaseminbb ' Alıntı:
aynen benimde duygularıma tercüman olmuşsunuz işin kötüsü geriye dönüp baktığımda gerçektende cevaplayamadıklarım oluyor e sorularda onlardan oluşursa vay benim halime

Aynen tamam bitti diyorum sonra 2 gün sonra dönüp konu hakkında soru çözeyim diyorum hatırlamıyorum sanki hiç okumamamışım ?

Vergiden sanırım hepimiz aynı dertteniz.Bende böyle olunca diyorum hiç çalışmayım şansıma giriyim,zaten bakıncada bi süre sonra hiç bişi hatırlanmıyor gibi:S Bunun yüzünden denetim ve mesleğe bakmakta zorlanıyorum:( aklıma bu ders geliyor çalışırken....

teos dan ders seçimi yaptınız mı dün parayı yatırdım bugün baktım ders seçilemiyor cuma son gün değil mi?

teos tan kredi kartı ile ödeme yapsaydın hemen anında, gece bile olsa yapabilirdin.daha geçmez bankadan yaptıysan ödemeyi 2-3 gün sürer.