Web Tasarım Gider Makbuzu

Bir süre önce web tasarım işi yapmak amacıyla ofis açtım ve maliyeye gidip kaydımı yaptırmak istedim. Bir süre araştırdıktan sonra benim GVK 18'e tabi olduğumu, vergi ödemeyeceğimi, gider makbuzu keserek çalışacağımı söylediler.
Bu durumda ben şu anda keseceğim gider makbuzunu kırtasiyeden aldığım gibi mi kullanacağım yoksa bir yere onaylatmam gerekiyor mu? Bunun dışında vergi için ne kadarlık bir bir vergi kesintisine ne şekilde gideceğim? Yani makbuza yazmam gereken rakam vergi dahil miktar mıdır, hariç miktar mıdır?
Teşekkür ederim

Ynt: Web Tasarım Gider Makbuzu

Sevgili galadrim,

GVK 18. Maddesi aşağıdaki gibidir;
Mükellefi, mütercim, heykeltraş, hattat, ressam, bestekâr, bilgisayar progmcısı ve mucitlerin ve bunların kanuni mirasçılarının şiir, hikaye, roman, makale, bilimsel araştırma ve incelemeleri, bilgisayar yazılımı, röportaj, karikatür, fotoğraf, film, video band, radyo ve televizyon senaryo ve oyunu gibi eserlerini gazete, dergi, bilgisayar ve internet ortamı, radyo, televizyon ve videoda yayınlamak veya kitap, CD, disket, resim, heykel ve nota halindeki eserleri ile ihtira beratlarını satmak veya bunlar üzerindeki mevcut haklarını devir ve temlik etmek veya kiralamak suretiyle elde ettikleri hasılat Gelir Vergisinden müstesnadır..

Senin durumunla yukarıda yazılı haller arasında bağ yoktur. Şöyle ki; yukarıda yazan bilgisayar ve internet ortamı kelimesi hali hazırda var olan bi internet sayfasını ifade etmektedir. Yine aynı şekilde bilgisayar programcısı ve mucitleride bunu ifade etmektedir. Yani kişi bi programı tasarlamış ve daha sonra satmıştır. Kimse ona gel bu işi sürekli yap dememiştir. Olaylar bi defaya mahsusdur.

Senin yapacağın süreklilik arz etmektedir. Yani sen bunun ticaretini yapmaktasın. Böyle bi durumda fatura bastırıp yada kırtasiye aldığın boş faturayı notere onaylatıp, yaptığın hizmeti belirterek fatura kesmek durumundasınız.

Saygılarımla...

Ynt: Web Tasarım Gider Makbuzu

galadrim ' Alıntı:
Bir süre önce web tasarım işi yapmak amacıyla ofis açtım ve maliyeye gidip kaydımı yaptırmak istedim. Bir süre araştırdıktan sonra benim GVK 18'e tabi olduğumu, vergi ödemeyeceğimi, gider makbuzu keserek çalışacağımı söylediler.
Bu durumda ben şu anda keseceğim gider makbuzunu kırtasiyeden aldığım gibi mi kullanacağım yoksa bir yere onaylatmam gerekiyor mu? Bunun dışında vergi için ne kadarlık bir bir vergi kesintisine ne şekilde gideceğim? Yani makbuza yazmam gereken rakam vergi dahil miktar mıdır, hariç miktar mıdır?
Teşekkür ederim

Merhaba ;

Sizin konunuz ile ilgili bir özelgeyi paylaşmak istiyorum.
T.C.

İSTANBUL VALİLİĞİ

İl Defterdarlığı

Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü

TARİH : -.07.2002

SAYI : B.07.4.DEF.0.34.ll/GVK-37

KONU : İnternette web sayfası hazırlama işinden elde edilen kazancın ne şekilde vergilendirileceği Hk.

...

İLGİ: Tarihsiz dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, internette web sayfası hazırlamak istediğinizi, amacınızın ülkedeki işsizlere iş bulmak olduğunu, siteyi henüz kurmadığınızı, bu faaliyet için de bir takım marsaflarınızın olacağını bunların karşılanması için de kar amacı gütmeden belirli cüz?i bir ücret alacağınızı belirterek, vergi mükellefiyetinizin doğup doğmayacağı konusunda görüşümüzü sormaktasınız.

Bilindiği üzere, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 37. maddesinin birinci fıkrasında, her türlü ticari ve sınai faaliyetten doğan kazançların ticari kazanç olduğu hükme bağlanmıştır.

Ticari faaliyet, bir türlü emek-sermaye organizasyonuna dayanmakta olup, kazanç sağlama niyet ve kastının bulunup bulunmaması böyle bir organizasyon tarafından icra edilen faaliyetin ?ticari faaliyet? olma niteliğine etki etmemektedir. Ancak, bir faaliyetin ?ticari faaliyet? sayılabilmesi için, kazanç sağlama niyet ve kastı gerekmemekle birlikte faaliyeti icra eden organizasyonun bütün unsurlarıyla birlikte değerlendirildiğinde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Esas itibariyle sermeye-emek karışımı bir kaynağa tabi olarak devamlı organizasyona dayanan her türlü faaliyet ticari faaliyettir ve mülkiyeti kendilerine ait olmayan ürünleri kendilerince geliştirilmiş ticari bir organizasyon ve sermayeye dayanarak herhangi bir firma nam ve hesabına satan ve gerçekleştirdikleri satış miktarı üzerinden komisyon alanların bu faaliyetlerinin ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi gerekir.

Bu hükümlere göre; isim hakkını aldığınız internet web sitesinde işsizlerin iş bulmasına yardımcı olmak amacıyla iş bulduğunuz kişilerden, internette oluşacak web sitesine girenlerden ve sitenin sürekliliğini sağlamak amacıyla web sitesine reklam verenlerden elde edeceğiniz kazancınız sermaye emek karışımı bir kaynağa tabi olarak devamlı ticari organizasyon gerektiren bir faaliyet türünden elde edilmiş olacağından ve bu faaliyetleri nam ve hesabınıza gerçekleştireceğinizden Gelir Vergisi Kanunu?nun 37. maddesi hükmü uyarınca ticari kazanç olarak değerlendirilecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.