Yabancı Paralı Banka Kredisi

Herkese merhaba

aşağıdaki kredi taksit ödemesinin muhasebe kaydı konusunda yardımınızı istiyorum.

KREDİ KULLANIM KURU: 2 TL

kullanılan kredi: 5000 usd
anapara:4.800 usd
faizi : 200 usd
borçlanma kuru : 2 TL

KREDİ TAHAKKUKU

102- 9.600 tl (4.800 usd x 2)
180- 400 tl (200x2 usd)

-----------300- 10.000 tl (5.000x2 usd)

1. taksit tutarı : 100 usd -- anapara: 80 usd --- faiz: 20 usd ---- (1. taksit ödeme kuru : 3 TL)

değerli üstadlarım yukarıdaki kredi kullanımına ait 1. taksit ödemesinin muhasebe kaydını nasıl yapmam gerekiyor.

yardımcı olursanız sevinirim.

İYİ ÇALIŞMALAR

Sayın enus11;

Allah rızası için yardım edecek birisi var mı? Belli çok sıkışmış:)sın

1. taksit tutarı : 100 usd -- anapara: 80 usd --- faiz: 20 usd ---- (1. taksit ödeme kuru : 3 TL)

Şimdi muhasebe kaydını yapalım

______________________________________/_______________________________
300-80.-usd * 3 (B)

102- 80.-usd * 3 (A)
KREDİ ANA PARA ÖDEMESİ
___________________________/_____________________________

Faizi ise ;Kredinin ne için kullanıldığını bilmediğim için aşağıdaki yazdıklarıma göre yap. Duran varlık alındı ise (demirbaş, taşıt,tesis makina gibi maliyetine normal kredi ise finansman giderlerine

Muh kaydı

Eğer Duran varlık alındı ise (demirbaş, taşıt,tesis makina) vb

____________________________________________/_____________________________________________
253/254/255- (b) 20 usd*3

180- 20 usd * 3 (A)

_____________________________________/___________________________________________

Eğer normal kredi ise

____________________________________________/_____________________________________________
780- (b) 20 usd*3

180- 20 usd * 3 (A)

_____________________________________/___________________________________________

Evet üstadım. sormayın. aramadığım bakmadığım yer kalmadı. bu muhasebe kaydını bulamadım. bir de aciliyeti vardı.
çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. bu kaydı yapıyorum.

peki üstadım 300 ve 780 için ilk kredi kullanımı tarihindeki kur ile ödeme tarihindeki kur arasındaki farkı, kur farkı geliri veya finansman gideri olarak kayda

almamız gerekirmi ve nasıl?

SAYGILARIMLA

Ferhat bey son kez bir soru sormak istiyorum izninizle.

bazı kredi ödeme tablolarında faiz bsmv gibi giderlere ek olarak bir de kdv sütunu var. buralarda her taksit için kdv hesaplanmış.
peki bunları nasıl muhasebeleştirmek gerekiyor. ödemenin muhasebe kaydına bu kdv yi nasıl dahil edebilirim.

HAYIRLI AKŞAMLAR

Yardımlarınız için çoooooooook teşekkür ederim Ferhat Bey.

Sayın enus11;

Ferhat bey son kez bir soru sormak istiyorum izninizle.

bazı kredi ödeme tablolarında faiz bsmv gibi giderlere ek olarak bir de kdv sütunu var. buralarda her taksit için kdv hesaplanmış.
peki bunları nasıl muhasebeleştirmek gerekiyor. ödemenin muhasebe kaydına bu kdv yi nasıl dahil edebilirim.

HAYIRLI AKŞAMLAR

Yardımlarınız için çoooooooook teşekkür ederim Ferhat Bey.[/QUOTE]

Yukarıda yazdıklarınıza istinaden yazıyorum bunlar çok önemli Banka Kredilerinde KDV olmaz. Çünkü Bankalar KDV mükellefi değil.

Eğer ödeme tablosunda KDV varsa bu LEASİNG işlemi olabilir . Eğer öyleyse işlemlere bak düzeltelim .

Sizden cevap bekliyorum

Ferhat Bey.
Dediğiniz gibi kdv liler leasing miş. ama normal kredi gibi işlemiş eskiler.
Allah sonumuzu hayır etsin.

Teşekkür ederim Ferhat Bey.

İYİ ÇALIŞMALAR
SAYGILARIMLA

Sayın enus

Dediğiniz gibi kdv liler leasing miş. ama normal kredi gibi işlemiş eskiler.
Allah sonumuzu hayır etsin.

Teşekkür ederim Ferhat Bey.

O zaman bütün bu işlemlerin düzeltilmesi gerek.

İYİ ÇALIŞMALAR
SAYGILARIMLA[/QUOTE]