Yabancı Paralı Borç Snt.

can

Değerli arkadaşlar, bir makine alımından doğan borç (euro) snt. çevrilmiş ve ödemeler aylık taksitler halinde yapılmaktadır. senetlerin düzenlendiği tarihteki kur üzerinden toplam borç kaydı yapılacakdır. Aylık taksitler ödendiği gündeki kur üzerinden ytl çevrilip bankaya ödeniyor.(bazen elden ödemede yapılıyor) Sorum şu: Ödemenin yevmiye kaydını 321 borç 100/102 alacak kaydediyoruz. Bu yevmiye kaydında snt.lerin düzenlendiği tarihteki kur üzerinden işleme alıp 321 alacaklandırıyoruz. fakat ödeme anındaki kur, senedin işlem trh. kurdan düşük olduğu için aradaki farkı 646 kambiyo karlarına alacak atıp karşı hesaba yani 100/102 hesaba borç kaydediyoruz. Burada iki yevmiye kaydı yapılıyor.

1. snt.işleme alındığı trh. kur üzerinden 321 hesaba borç karşı hesap 100 yada 102 hesap.
2. Snt. ödendiği tarihteki kur ile senetlerin düzenlendiği trh.teki, yani toplam senet tutarının ytl ye çevrilip yevmiye kaydının yapıldığı kur ile ödeme anında oluşan kur arasındaki fark olumlu ise, 646 heasaba alacak kaydı yapılıp 100 yada 102 hesaba yani hangi hesap ile ödeme yapılmışsa o hesaba borç yazıyoruz.

Bilmiyorum derdimi anlatabildimmi.. bu yaptığım işlem doğrumudur? Yabancı paralı borç senetlerin ödemesi ile ilgili bu işlem eğer yanlış ise izlenecek yol ne olabilir. ve yıl sonunda alacaklı kişi bu kur farkı yüzünden zarar ederse ki biz kar ediyoruz bize kur farkı keserse yevmiye kaydımız ne olacaktır.

Saygılarımla...

MERHABA CAN BEY,

Yapmış oldugunuz işlemde bir sakınca göremiyorum yevmiye kayırlarınız dogru.
yalnız bilindiği üzere v u k ta belilenen zamanlarda yapancı paralarla ilgili değerleme yaptıgınız taktirde kur farkı işlememinizde doğru olacaktır.
yine kayıtların ytl tutulması grektiginden yevmiye kayıtlarınıza o günkü maliye bankalıgının belirlemiş oldugu kur ,yok sa merkez bankasını belirlemiş olduğu efektif alış kuru üzerinden değerleyerek kayıtlara alınacasınız. burda oluşan kur farkları leyhte ise,
__________/______________
XXXXXX
646 ALACAK
_________/_______________
Aleyhte ise ,

__________/ _____________
656 borç
xxxxxxxxxxx
_________/______________
kayıdı yapılacak ..
sizin anlatıgına göre kayıtlar bu şekilde yapılmaış zaten . Kendimce bir sakınca görmüyorum ..
ama satıcı alyhte kur farkını yansıtırsa size ikinci kayıt sizin için uygun
iyi çalışmalar