Yapı kooperatifi kuruluşu

merihs12

Katkı Sunan Üye
Yeni bir yapı kooperatif kuruluşu yapıcağım.Ancak izlemem gereken yol sırayla ve ayrıntılı bir şekilde nedir? Geçen hafta bir limited şirket kurdum ancak kooperatif kuruluşunda sanırım farklılıklar var.Bunlar nelerdir?

Ynt: Yapı kooperatifi kuruluşu

Öncellikle kooperatifiniz konut yapı kooperatifi mi yoksa Toplu işyeri yapı kooperatifi mi ya da küçük sanayi sitesi yapı kooperatifi midir ?

Yapı Kooperatiflerinin kuruluşu; hazırlık, izin, tescil ve ilan olmak üzere birbirine bağlı bu üç işlemin yapılması ile gerçekleşir
1-Hazırlık
2-İzin
3-Tescil ilan
4-Tescil ilandan sonra yapılacak işlemler

Yapı Kooperatiflerinin kuruluşu sırasında yerine getirilmesi gereken hazırlık işlemleri şunlardır

1- En az 7 kişi bir araya gelerek kooperatifin kuruluşunu kararlaştırırlar ( Bunlara kurucu ortak denir )
2-Örnek anasözleşmeden 7 adet temin edilerek ilgili bölümleri yazarak tamamlanır
3-Ana sözleşmenin bütün sayfaları kurucu ortak tarafından imzalandıktan sonra notere tasdik ettirilir
4-Kooperatifin kurucu ortaklarının taahüt etmiş olduğu sermayenin1/4 ü kurucu ilk yönetim kurulu üyelerinden birine teslim edilir ( 20/01/1998-23236 sayılı resmi gazete )

Kemal özmenin kooperatifler kitabından alıntıdır.

Diğer bölümler çok uzun olduğu için buraya yazamadım