Yapılandırma da cari ay prim problemi

rooniin

Katkı Sunan Üye
6111 gereğince vergi borçları için taksitlendirme süresi içinde cari dönem vergi borçlarının da ödenmesi gerekiyor aynı durum SGK prim borçları için de geçerli mi ben mi atlıyorum?

Ynt: Yapılandırma da cari ay prim problemi

SGK YAPILANDIRMA BAŞVURUSU VE ÖDEME SÜRESİ NASIL DÜZENLENECEK, BORCUNU YAPILANDIRANLAR SAĞLIK YARDIMI ALABİLECEK Mİ?
Yapılandırma hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların bu kanunun
yayımlandığı tarihi (25/02/2011) izleyen ikinci ayın sonuna kadar (30/04/2011)
SGK?ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İlk taksiti bu Kanunun yayımlandığı
tarihi izleyen dördüncü aydan (Haziran-2011) başlamak üzere ikişer aylık dönemler
halinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri, şarttır.
Taksitle yapılacak ödemelerde ilgili maddelere göre belirlenen tutar;
1) Altı eşit taksit için (1,05),
2) Dokuz eşit taksit için (1,07),
3) On iki eşit taksit için (1,10),
4) On sekiz eşit taksit için (1,15),katsayısı ile çarpılır ve bulunan tutar taksit
sayısına bölünmek suretiyle ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı
hesaplanır. Bu Kanun hükümlerinden yararlanmak üzere başvuruda bulunan
borçlulara tercih ettikleri taksit süresine uygun ödeme planı verilir. Ancak, tercih
edilen süreden daha kısa sürede ödeme yapılması halinde ödenecek tutar ilgili
katsayıya göre düzeltilir.
Altı eşit taksit seçenler ödemeyi 12 ayda, Dokuz eşit taksit seçenler ödemeyi 18 ayda,
On iki eşit taksit seçenler ödemeyi 24 ayda, On sekiz eşit taksit seçenler ödemeyi 36
ayda ödeyeceklerdir.
Bu Kanuna göre ödenecek taksitlerin ödeme süresinin son gününün resmi tatile
rastlaması halinde süre tatili izleyen ilk iş günü mesai saati sonunda biter.
Bu Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarın; İlk taksit ödeme süresi içerisinde
tamamen ödenmesi halinde, bu tutara bu Kanunun yayımlandığı tarihten ödeme
tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.
? Bir takvim yılında en fazla 2 taksitin süresinde ödenmemesine izin verilmektedir.
? Süresinde ödenmeyen taksit, son taksiti izleyen ayın sonuna kadar ödenebilecektir.
Ancak ödenmeyen taksit gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecektir.
? Kanundan yararlanmanın bir diğer şartı, cari dönem prim ödeme yükümlülüklerinin
gününde yerine getirilmesidir.
? Cari yükümlülükler açısından da 1 takvim yılında en fazla 2 defa ihlal hakkı
verilmektedir.
Ayrıca Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan 4/b sigortalılar ile çiftçiler borçlarını
yapılandırmaları halinde, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödedikten sonra,
kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları hak sahipleri, genel sağlık sigortasından
yararlanmaya başlayacaklardır.

ZİNDAN ' Alıntı:
SGK YAPILANDIRMA BAŞVURUSU VE ÖDEME SÜRESİ NASIL DÜZENLENECEK, BORCUNU YAPILANDIRANLAR
.....

? Kanundan yararlanmanın bir diğer şartı, cari dönem prim ödeme yükümlülüklerinin
gününde yerine getirilmesidir.

......
Bunun karşılığını 6111 de göremedim. Cevap için ayrıca teşekkür ederim.

Kaynak

Cari primlerin bir yıl içinde 2 den fazla süresinde ödenmemesi sonucu bütün taksitlendirme bozuluyor.

Bu taksitlendirmelerin ömrü çok kısa olur kanımca, kimse bunlara riayet edemez.!!!

Körler sağırlar birbirini ağırlar bir mevzuat.

Arkadaşlar yapılandırma için başvuran varmı, başvurular kabul ediliyor mu, uygulama nasıl

teşekkürler

turkasia ' Alıntı:
Arkadaşlar yapılandırma için başvuran varmı, başvurular kabul ediliyor mu, uygulama nasıl

teşekkürler

Ben Vergi dairesine gittim, ancak Memurlar dilekçeyi kabul etmediler..

6111 sayılı kanun ile ilgili Tebliğ, taslak halinde olduğundan işlem yapamıyorlarmış.

E o zaman başvuru süresi niye işliyor? diye soru sorduğumda bilmiyorum yanıtını aldım..

Yasaya başvuru süresi şuan işliyor..

turkasia ' Alıntı:

teşekkürler

Ssk yapılandırma müracatları www.sgk.gov.tr ana sayfası üzerindeki 6111 yapılandırma kısmına firma şifresi ile girilerek yapılabilecek, şifresi olmayanlar dilekçe ile de müracat edebilecek.