Yazar Kasa Kullanmadan Perakende Satış Fişi Kullanmak Mümkün müdür ?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir firma haftanın sadece bir günü açacağı şubesine işlerin olup olmayacağını bilmediği için yazarkasa almak istemiyor.Burada satışları belgelendirebilmesi için perakende satış fişi düzenleyebilir mi?

üstad, parakende satış fişini 1 aylık sürede faliyete geçmişse kullandırıyorum,
onun dışında kasa şart,

Selamlar
Bu konuda özelgeleri incelemedim ama,bildiğim kadarıyla,perakende satış yapan ve sabit adreste faaliyet gösteren firmalar ökc almak zorundadır.Pazarcılık faaliyetlerinde ise (tezgah açmak suretiyle) ökc şartı aranmaz fakat perakende satış fişi düzenlemek zorundadırlar.Haliyle 1 gün dahi işyeri açılacak olsa (ki bunu siz söylüyorsunuz,maliye bunu takip edecek değildir) ökc almak zorundadır derim ben...
Saygılar

Y.kasa alma presedür süresi bitene kadar psf kullanılabilir ancak mutlaka y.kasa alınmak zorunda. Alınmaz ise y.kasa süresi sonrası kesilen tüm psf hiç kesilmemiş gibi ceza kesilir. Y.kasa alma süresi dolmadan terk ederse de alması gerekmez.

Peki yazarkasa almadan belki az sayıda olacak satışlar için fatura düzenlese olur mu?
Normalde toptan satış yapan bir firma, arada sırada gelen müşterilere perakende satışını fatura ile düzenlese, yine de yazar kasa kullanman gerekiyordu denilebilir mi?
Vuk açısından tamam, perakende satışsa yazar kasa kullanacak, ancak sürekliliği belli olana kadar fatura düzenlenmesinde bir sakınca olur mu?

Vergi dairesinin geneldeki uygulaması, perakende satış varsa ökc vardır, uygulamasıdır.faaliyet süresine bakmaz.Fakat şöyle bir istisnası olabilir ve bunu yaşadım.
Yeni açılış yapıpta 1 ay geçmeden kapanış yapan firmaya ökc alınmadı.çünkü ökc alma süresi olan 30 gün içinde kapanış olduğundan ökc alınamaması gibi bir uygulama olamaz.
Bir diğer uygulamaya da şöyle şahit oldum...
Geçmişte ökc almış olan ve faaliyetini daha ziyade yine perakende ticaret olarak yapan FAKAT,her bir ürünün en az ortalama fiyatı 700-800 liranın altında olmayan bir firmanın ökc'sini bir dönem kapatmak istemiştim.Gerekçemde "bir adet satışım zaten sınırın üzerinde ve ben zaten buna fatura kesiyorum,ökc hiç kullanmıyorum" idi.. Fakat sağolsun daire,neticede satış şeklim perakende olduğu için ökc kullanmasanda firmanda duracak gerekçesiyle talebimi reddetmiştir. Neticede şu an satış yapmıyor ve tek tük satış yapıyor olabilirsiniz.Dairenin bu konuda pek toleransı yoktur.Perakende ticaret dendiği anda ökc'yi önümüze koymaktadır.

Şahsi fikrime göre;Sayın Zindan'ın sorusunda da abese kaçan şöyle bir durum var.Normalde toptan ticaret yapan bir firmaya,arada sırada da olsa perakende müşteri uğramayacak artık.. Müşteri uğrasa da satış yapılmayacak.Toptan satış yapan bir firmanın perakende satış fişi kullanması mümkün değildir..

Öncelikle nihai tüketiciye perakende satış yapılıyorsa ÖKC bulundurmak zorunlu. İsterse senede 2 kez satış yapsın perakende olarak.

Bir de sayın forumdaşlarım rica ediyorum "yazar kasa", "naylon fatura" gibi kelimeleri kullanmayalım. Doktorlar kendi aralarında konuşurken diabete şeker hastalığı, difteriye kuşpalazı, pnömoniye zatürre diyorlar mı? Hayır demiyorlar, biz de öyle yapalım bence.

ökc kullanma zorunluluğu içindeki bir sektöre için tek alternatif ya tüm satışların ft sınırı üzerinde olması yada tüm satışların vergi mükelleflerine yapılmasıdır.

Sayın Merkürün yaptığı açıklamaya paralel bir özelge.

"
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)
Sayı :B.07.1.GİB.4.99.16.01./01-MUK.28 17.09.2007/17819Konu :Ödeme Kaydedici Cihaz kullanma mecburiyeti.

Ancak, siparişi alınan malların teslimatının adı geçen illerdeki mağazalarınızda yapılması satış hükmünde olacağından satışların tamamının 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesinin 1’inci fıkrasında sayılanlara yapılması veya her bir satış bedelinin 2007 yılı için 560,00.-YTL’nin üzerinde olması halinde, bütün satışlarınız için fatura verme zorunluluğunuz olduğundan ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetiniz bulunmamaktadır. Şu kadar ki; Vergi Usul Kanununun 232’nci maddesinde sayılanlar dışındakilere (bedeli bahse konu tutarı aşmayan) satışların olması durumunda ise satışlarınız faturalı olsa dahi ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetiniz bulunmaktadır."