Yazar Kasanın Durumu

efendi

Katkı Sunan Üye
merabalar
mükellefim internet cafe işleten bir bir mükelleften bu iş yerinin devralarak işletmek istiyor.mükellefimin ve devredek şahsın izleyeceği yol hakkında bilgi verirmisiniz.Özellikle yazar kasa hakkında.teşekkür ederim.

Ynt: Yazar Kasanın Durumu

öncelikle, devreden kişi elinde bulunan demirbaşları devreden kişiye fatura edecek, yalnız yazarkasayı kendisine fatura edecek. devralan kişi vergi dairesinde işe başlama bildiriminde bulunacak, devralan kişi, gider pusulası bastıracak, ve yazarkasa izin yazısı alacak. ve gider pusulası ile devreden kişiden yazarkasayı alarak işlemlerini yapacak.

devreden kişi yazar kasayı devralana direk fatura etse olmuyor mu?

devreden kişi, devralana direk fatura edebilmesi için, yazar kasa izin yazısının olması gerekir, yeni mükellefiyet açtıran kişininde yazar kasa izin yazısını alması en azından 1 haftayı bulur. devreden kişi mesela 20.05 de kapanış verecek açacak kişide o tarihte açacak dersek, açılış yapan kişinin yazarkasa izin yazısını alması 27.05 tarihini bulacak, ancak devreden kişinin faturayı kesmesi gereken tarih 20.05 olacaktır. bu durumda 20.05 de kesilmiş olan bir faturaya 27.05 tarihli izin yazısının tarih ve sayısını yazmakta imkansız olur sanırım.

iyi günler kolay gelsin bir sorum olacak yardımcı olursanız cok sevinirim ben bir iş yerini devir aldım ve devir aldığım adamın muhasebecisi bana ne yazar kasanın nede içerdeki malların faturalayıp verdi . ve ben yazar ksayı acdırmak istıyorum nasıl bir yol izlemem lazım yeni yazar kasa almam mı daha mantıklı yoksa onu acdırırsam sorun yasarmıyım bide gelir makbuzu olayıda yok bende ama butun izinlerimi aldım yazar kasa icin vergi levhamı cıkardım sanırım ayın 10 da son gun yazar kasa izni icin teseddütte kaldım her kez farklı seyler söylüyor bu konuda ne yapmam gerekli tam olarak simdiden tesekkür ederim

yazar kasa kullanacağınıza göre basit usüle tabi değilsinizdir.gerçi basit usule tabi bile olsanız bir muhasebeci ile anlaşmanız gerekmektedir. aksi halde çok ağır cezalarla başbaşa kalırsınız. sorunuzun soruş tarzındanda zaten muhasebeci olmadığınız ve bu işleri hiç bilmediğiniz anlaşılıyor. kulaktan duyma hareket edip ceza yemeden, bir an önce bir muhasebeci ile anlaşın.

furkan kardeşim uyarısını dikkate almanı tavsiye ederim.saygılarımla