Yazar Kasanın Zamanında Alınmaması

sofist

Katkı Sunan Üye
herkese iyi günler;

bir mükellefim işyerini şube işyerlerini kapatıyor.ancak merkez dahil tüm işyerlerinde ödeme kaydedici cihaz var sadece şube işyerinin biriden bu cihazın alınması unutulmuş ve bu vakte kadar da ödeme kaydedici almak için her hangi bir girşimde bulunulmamış.
işyerini kapatırken vd ö.k.c. kapanış fişi istiyor bende de cihaz yok vd ye de cihazı almadığımızı söylemedim ben bu şube işyerini nasıl kapatabilirim. bu ö.k.c. cihazı olayını nasıl bir şekilde atlatma imkanım var acaba böyle bir şeyle karşılaşan arkadaşlar varsa ne yaptıklarını yada siz değerli üstadlardan ne yapmam gerektiği hakkında bana bilgi verebilirseniz sevinirim
herkese iyi çalışmalar bu mali tatil arifesinde...

Ynt: Yazar Kasanın Zamanında Alınmaması

iyi günler arkadaşlar bu konu hakkında bana yardım edecek kişi yokmu acaba ben ne yapmalıyım

çok ilginç bir konu:) bu mükellef kaç sene ökc siz çalışmış. bana göre bir kere mahsus özel usulsüzlük kesilir ve kapanış yapılır.

Sn Sofist

Vergi dairesini atlatma gibi bir şansınızın olmadığını düşünüyorum ve bu yazar kasayı acilen servisinden kapatıp gerekli işlemleri vd. bildirmelisiniz. Geç bildirimden dolayı usl. cez. keserler diye düşünüyorum. Kolay gelsin

ya ortada yazarkasa yoksa yani yazarkasa hiç alınmamış. konu bu sevgili alaaddin

fesmeli ' Alıntı:
ya ortada yazarkasa yoksa yani yazarkasa hiç alınmamış. konu bu sevgili alaaddin

Şube işyerinde bu güne kadar ödeme kaydedici cihazın yokluğu hissedilmediğine göre perakende satış yapılmıyoır sanırım şubede yapılan işin mahiyeti hakkında bilgi verirseniz yorum yapabiliriz.

sayın türk_bey mükellef yapmış olduğu iş tuhafiye alım satım işi yapmaktadır. perakende olarak bu vatandaş yukarıda da bahsetmiş olduğum ökc cihazı hiç ama hiç almamıştır. Yukarıdaki sayın alaaddin özçelik'in vermiş olduğu cevapta zaten çok ilgisiz bir cevaptı ama yine de yardım ettiğinden dolayı teşekkürler.
mükellef 2007 şubat ayında işyerini açtı ve 30/06/2007 tarihinde de şube işyerini kapattı vergi dairesiyle görüştüm vd ökc cihaz almamı ve zamanında almadığım için ilgil kanun maddesine göre ceza ödemem gerektiğini ve kapatma işleminide ancak bu şekilde yapmam gerektiğini söyledi ( ben bunu rica üzerine bir başka vergi memurundan öğrendim yani konuyla ilgili vergi dairesinin halen bir bilgisi yok yani ben bu olayı vd hiç hissettirmeden nasıl yapmam gerektiği hakkında bilgisi olan varsa cevaplarını bekliyorum
ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim yukarıdaki verilen cevaplar için de ayrıca teşekkürler herkese

Sn sofist, evet yazarkasa kullanmanız gerekiyor imiş.çok sağlıklı bir yol değil ama bir ihtimal deneyebilirsiniz.
kapanış evraklarını hazırlayıp,iadeli taahhütlü posta yolu ile yollayın.v.d.durumu fark etmezse ne ala.fark ederse sizi bulur,isterler zaten..şu şu evraklarınız eksik derler.o zaman cezaya muhatap kalırsınız.başkacada yolunuz yok gibi gözüküyor.

ilgili şubede yapılan satışlar nasıl belgelendiriliyor? (ft/per.sat.fişi/...)

Sn Nane ilgili şubede yapılan küçük meblağdaki satışlar PSF ile büyük meblağlı satışlar da fatura ile yapılmaktaydı ÖKC Cihazı ile ilgili de mükellefde sağolsun her hangi bir girişimde bulunmamayı uygun görmüş ( neymiş efendim az vergi ödeyecekmiş )

psf o şubenin değil merkezin miş gibi düşünün. şube toptan satış yapıldığı için ft ile belgeleniyor diyerek anlatmaya çalışabilirsiniz. (ft sınırının altında kesilen ft var ise olmaz.)