Yeni Açılışta Bir Ay İçinde İşçi Girişi

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar Yeni şirket açılışı yaptık 27.09.2012 tarihinde ticaret sicilden onaylandı ve vergi dairesine evraklarla başvurduk ve aynı günde sgk ya başvurduk ve işçi sayısına 2 dedik
Bugün olmuş yoklamayı bekliyoruz
Sgk e bildirge şifresini vermiyor çünkü vergi levhası olmadan şifre evrmem diyor
Ancak ayın 28,29 ve 1 ekimde yeni işçi girişleri oluyor ve yapılan iş marangozluk ve testerelerle işler çok tehlikeli bir
Şifre vermediğinden bu işçilerin girişleri yapılamıyor
Müdür yardımcısının söylediği; Kanun değişti artık başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde isterse 100 kişi olsun ve günüde isterse 27.09.2012-26.10.2012 tarihinin herhangi günü olsun ve bu işçileri 30 günün son günü bile giriş yapılsa ceza uygulanmaz diyor
Benim bildiğim; işyeri bildirgesinde belirtilen işçiler (27.09.2012 tarihinde 2 çalışan) sadece bir ay içinde cezasız bildirilir ancak 27.09.2012 tarihinden sonra bir ay içerisinde işe giren işçiler artık bir gün önce işe giriş yapılmalıdır eğer geriye dönük yapılırsa ceza kesilir
Ben mi yanlış biliyorum yoksa değişen birşey mi oldu? Saygılar

Selamlar
Benimde bildiğim müdür yardımcısının dediği gibi gibidir.İlk işe başlamalarda geriye dönük 1 ay içinde en az bildirgede yazılı kişi kadar olmak şartıyla istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz.
Tabiki ekrandan girişlerin yapılamaması ve olası bir iş kazası durumunda çok sıkıntıya düşeceğiniz muhakkaktır.En azından smmm sözleşmeniz ve vekaletle şifreyi almayı teklif edin.
Saygılar

2009/37 Nolu Genelge
2.3.4- İlk Defa İşyeri Bildirgesi Verecek İşyerlerinde İşe Başlatılacak
Sigortalıların Bildirimi Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.
Buradan müdür yardımcısının doğruluğu çıkmış oluyor
Teşekkürler

2009/37 Nolu Genelge
2.3.4- İlk Defa İşyeri Bildirgesi Verecek İşyerlerinde İşe Başlatılacak
Sigortalıların Bildirimi Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi veren işyerlerinde, sigortalı çalıştırılmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde işe alınacakların sigortalı işe giriş bildirgesinin en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde sigortalı işe giriş bildirgesi yasal sürede verilmiş sayılacaktır.
Buradan müdür yardımcısının doğruluğu çıkmış oluyor
Teşekkürler

"bir ay içinde işe alınacakların" derken burda işyeri bildirgesinde çalıştırılacak sigortalı sayısı belirtiyoruz bunu kastediyor diyebilir mi?

misal; "işyeri bildirgesinde çalıştırılacak sigortalı sayısı" bölümüne 3 kişi yazıp da 2 kişi işe sokarsanız o zaman cezası vardır. ama 3 kişi yazıp da 3 ve 3'ten fazla istediğiniz kadar kişi sokabilirsiniz. o konuda rahat olun. ülkemizin her zamanki gibi kafa karıştırmaktan başka hiç bir halta yaramayan kağıt işlerinden biri işte...

merhaba arkadaşlar.benim bir sorum var.yardımlarınızı bekliyorum.biz 13.05.2013 tarihinde yeni sgk dosyası açtırdık.çalışacak kişi sayısına 1kişi yazdık. firma 1 aylık süre içerisinde işçi çalıştırmadı.ben de bu yüzden bildirgehi vermedim ve de unutkanligima denk geldi.ama isci calismadi. simdi ben ceza bu sekilde ceza alirmiyim.ya da bu isi nasil halledebilirim. bikac yol var aklimda. dilekce versem isyerinde sehve sigiortali sayisina sehven 1 kisi yazilmistir.isci calismamistir desem kabul ederler mi. ya da zaten sgk dosyasi yanlis sgk mudurlugune acilmis ol dugundan dosyanin kapanisini versem ve baska bir sgk mudurlugunde yeniden acilis versem our mu.

Kaçış yok. Geriye dönük işe giriş yaparak, Mayıs ayına ait APHB vermelisiniz

Ayşe hanım merhaba,cevabınız için teşekkür ederim.şimdi yeni haberlere göre işveren kendiliğinden bildirgeyi ve işe girişi verirse sanıyorum ceza asgari ücretin 1/4 ü kadar oluyor. Eğer sgk kendisi tesbit ederse cezası asgarin ücretin 2 katı oluyor.benim bildiğim doğru mu.o halde hemen vereyim.sizce ne kadar tutar.kendi cebimden vereceğim parayı.mahvoldum ya.hep firmanın yüzünden.söylemiştim onlara.sonra tamam göndericez bilgiyi dediler.bende unuttum arada.yeni göndermişler kimlik fotokopisini.

İlgili müd.ne "ön anlaşma yaparak x tarihinde işe başlama olarak işyeri bildirgesi verdik, ancak çalışacak kişi işbaşı yapmadığından ve yeni bir kişi ile anlaşamadığımızdan işyeri bildirgemizin iptali" şeklinde dilekçe verin.

Bence de müdürün dedikleri doğru ama

yine de geriye dönük 27/9 tarihine en fazla 2 giriş yapıp, geri kalan 98 kişinin 28/9 _ 26/10 tarihleri arasında girişinin yapılması

en sağlamı olur. Malum sgk.daki işbilmezlerin sağı solu belli olmaz.

Bence de müdürün dedikleri doğru ama

yine de geriye dönük 27/9 tarihine en fazla 2 giriş yapıp, geri kalan 98 kişinin 28/9 _ 26/10 tarihleri arasında girişinin yapılması

en sağlamı olur. Malum sgk.daki işbilmezlerin sağı solu belli olmaz.

....???????