Yeni Açılışta İşçi Girişlerini Bildirme Yasal Süresi Hk.

merhabalar
şahıs işletmesi yeni açılışı vergi dairesine bildirdiğimizde yoklama memuru 2 günde de 7 gündede gelebiliyor bu durumda sgk ya işçi girişlerini bildirmemiz için sgk nın istediği vergi levhasını veremeyeceğimiz için sgk giriş yapamayacak. bu konudaki deneyimlerinizi paylaşmaızı istiyorum.selamlar.

vergi dairesine , işyeri açılışı için diğer evrakların tam olduğu taktirde muhasebeci sözleşmenle gidersen aynı gün tescil gerçekleşir vergi levhasını o gün alırsın..

evet alırım fakat vergi dairesine vereceğim sözleşme "aracılık sözleşmesi" olduğu için vergi levhasını aynı gün vermek yerine yoklama memuru gönderecekler bu durumda süreç nasıl işleyecek onu bilmiyorum.

SGK işyeri nosu için vergi levhası şart değil. (Bazı müd. keyfi olarak isteyebiliyor.)

Selamlar
Yapabileceğiniz iki uygulama var.
1- Vergi dairesine başvurmadan evvel,sgk dosyası için tüm belgeler hazırlayarak (vergi levhası,yoklama vb.haliyle içinde olmayacaktır) sgk'ya başvurmak.. Dosya numaranız %99 verilmeyecektir ama en azından evraklar kayıttan geçmiş olur ve sorun çıkmaz..
2- Önce vergi dairesine müracaat edin.Sözleşmeniz olmasa bile dilekçeyi kayıttan geçirin.Aynı gün sgk'ya gidin,evraklara dilekçeyi ekleyin..En azından vergi levhanız olmasa da daireye müracaat etmiş olduğunuz görünecektir.Yine evrakların kayıttan geçirilmesi yeterli olacaktır.

Burada önemli olan vergi dairesine açılışın bildirildiği değil,yoklamaya gelinildiği gün veya öncesinde sgk'ya müracatta bulunulmuş olunmasıdır.Çalışan sayısı çok önemli değildir.Sgk'ya 1 kişi bildirilebilir yoklamada ise 10 kişi yazılabilir.Önemli olan sgk'ya yoklama gününden önce başvurulmasıdır..
Saygılar

Sayın laurama

Yukardaki arkadaşlarımın yazdıkları doğru Fakat siz şunuda yapabilirsiniz.Açılışınızı yapın.Yoklama memuru yoklamınız tutup vergi dairesinden vergi levhanızı alın ondan sonra SGK başvuru yapın.Başvurunuzu yaptıktan sonra 1 ay içinde işçi girişi yapabilirsiniz.

sağolun Ferhat Bey yalnız beni endişelendiren yoklama memuru işyerine gittiği zaman orada çalışanları görecek ve gördüğü kişi sayısını yazacak.eğer ben sgkya herhangi bir bildirimde bulunmamışsam cezayı yazacak:))sanırım en mantıklısı aynı gün şçerisinde vergi dairesinde evrak kayıttan geçirdiğim dilekçeyle sgk ya gitmek ve sicil numarası almak tabi alabilirsem...

Sayın twolf' un söylediği yaparsanız problem olmaz.Evrak numarası almak yeterlidir.Sonrasında işyeri sicil numarası alma, şifre alma yapılabilir.
Artık yoklamadan önce bu işlemi yapmak gerekiyor arkadaşlar, vergi dairesi yoklama tutanaklarını gönderiyor sskya, ceza yemeyin bu gibi durumlarda.Dikkat edin.

sayın arkadaşım siz ssk ya baş vurunuzu yapın her halükarda 30 günlük süreniz var bu zaman zarfında vergi levhasıda çıkmış olur hiç bir şekilde ilk baş vuruda vergi levhası nı kimse sormaz çıktığı zamanda götürüp ibraz edersiniz. işçinizide 30 gün içinde bildirebilirsiniz sadece iş yeri bildirgesine işçi sayısını ve işe başlama tarihini yazın yeterli olur

sağolun Ferhat Bey yalnız beni endişelendiren yoklama memuru işyerine gittiği zaman orada çalışanları görecek ve gördüğü kişi sayısını yazacak.eğer ben sgkya herhangi bir bildirimde bulunmamışsam cezayı yazacak:))sanırım en mantıklısı aynı gün şçerisinde vergi dairesinde evrak kayıttan geçirdiğim dilekçeyle sgk ya gitmek ve sicil numarası almak tabi alabilirsem...

Sayın laurama

Doğru yoklama memuru işyerine gittiği zaman orada çalışanları görecek ve gördüğü kişi sayısını yazacak peki bu yazdığı kişilerin siz Ücretten kesilen kesintilerini (GV,DV,AGİ vb) ne zaman beyan edeceksiniz.Ertesi ayın 23'ünde Stopaj'dan kayıp var mı ? Bana göre yok.Gelelim SGK'ya onlarıda yine ertesi ayın 23'ünde bildireceksiniz.Yani yoklama tutulsada her halükarda 1 ayınız var

Saygılar

Ferhat bey bir ay içinde girişleri yapabilmek için bir gün öncesinden (Hatta artık aynı gün sanırım/tam emin olmamak ile birlikte) işyeri ssk dosyası açtırmak için işyeri bildirgesinin sskdan en azından kayıt numarası alınarak işlem yaptırılması gerekiyor.Aksi takdirde daha sonradan bir ay öncesine giriş yapamazsınız.