fonradar

**YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Ynt: **YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Merhabalar, şimdi ben 5 yıllık Mali Müşavirim 4 Yıl Üniversite 2 yıl staj toplam 11 yıl yapıyor, ayrıca spk sınavına girmiş 1 dersten başarılı olmuştum, şimdi başvuru yapma hakkımız saklı anladığım kadarıyla, spk lisansını alsam başka hiç birşeye gerek kalmadan sınav eğitim 15 yıllık kıdem vs. direk denetçi olarak yetkilendiriliyormuyuz acaba? bilgisi olan varsa bizleri aydınlatsın eminim benim durumumda olan bir çok meslek mensubu vardır...

Alem edip kallem edip bazılarına (YMM) sınavsız belge dağıtacaklar. Geçici Md 1/(2) göre eğitimi tamamlayanlar spk,banka,sigorta ile işi yoksa diğer sınavlara girmeden bağımsız denetçi oluverecekler. Kısaca parayı veren düdüğü öttürecek.

Arkadaşlar Denetçiler için

Uygulamalı mesleki eğitim
MADDE 15 ? (1) Denetçi olmak isteyenlerin en az üç yıl süreyle, finansal tablo denetimi dahil olmak üzere mesleki konularda uygulamalı eğitim almaları; bu eğitimin en az 2 yılını denetçi yanında tamamlamaları şarttır.

Sorumlu Ortak Baş Denetçiler için

Sorumlu ortak denetçi olabilme şartları
MADDE 26 - (1) Sorumlu ortak denetçiler, denetim raporunu denetim kuruluşları adına imzalama yetkisini haiz olup, denetim kuruluşunun yönetimi tarafından, aşağıdaki şartları sağlayan denetçiler arasından, Kurumun onayı alınmak suretiyle atanır;
a) Denetim kuruluşunda pay sahibi olması,
b) KAYİK denetimleri için 10 yıllık mesleki ve 2 yıllık denetim; diğer denetimler için 6 yıllık mesleki ve 1 yıllık denetim tecrübesi bulunması,
c) Denetim kuruluşu adına denetim raporu imzalamaya yetkilendirilmiş olması.
(2) Denetim kuruluşu tarafından, ilgili denetçinin yukarıda belirtilen şartları sağladığını gösteren bilgi ve belgeler, atamaya ilişkin yönetim organı kararıyla birlikte Kuruma onay için gönderilir

Beckher arkadaş anlattığın duruma göre spk lisansını aldıktan sonra kanımca 2 yıl denetçi yanında mesleki eğitimi tamamlaman gerekiyor

Deeper Blue arkadaş o saydığın koşullar denetçiler içindir

Tabi bunlar yorumşar tebliğler çıkınca her şey dah net olacaktır
Saygılarımla

son tahlilde sınavdan muaf ancak staja talim şeklinde bir durum olacak.......

Sayın Önder68,

Bir soru da ben sormak ve sizinle birlikte tüm arkadaşların da fikirlerini almak istiyorum.

Şöyle ki; SPK Lisansına sahip ancak denetim şirketinde çalışmamış kişiler için de 3 yıllık (veya 2 yıl, 1 yıl) staj süresi söz konusu olacak mı ? Bu kişilerin de geçiş sürecinde 1 yıl-2 yıl ve geçiş sürecinden daha sonra da 3 yıl (?) staj yapmaları mı gerekecek ?
(SPK Lisansı olanların eğitimden ve sınavdan, dolayısıyla 4.500-5000 TL bedelden de muaf olduğunu zaten okuduk.)

baltun ' Alıntı:
Sayın Önder68,

Bir soru da ben sormak ve sizinle birlikte tüm arkadaşların da fikirlerini almak istiyorum.

Şöyle ki; SPK Lisansına sahip ancak denetim şirketinde çalışmamış kişiler için de 3 yıllık (veya 2 yıl, 1 yıl) staj süresi söz konusu olacak mı ? Bu kişilerin de geçiş sürecinde 1 yıl-2 yıl ve geçiş sürecinden daha sonra da 3 yıl (?) staj yapmaları mı gerekecek ?
(SPK Lisansı olanların eğitimden ve sınavdan, dolayısıyla 4.500-5000 TL bedelden de muaf olduğunu zaten okuduk.)

Bence konu açık değildir Ancak şu haliyle fiilen bağımsız denetim şirketinde denetim kadrosunda bulunmayanların kanımca mesleki eğitimi tamamlamaöları gerekecektir diye düşünüyorum Saygılarımla

"Kıdem Şartı" ile "Denetim Şirketi/Denetçi yanında Staj" aynı anlama mı geliyor o zaman ?
Bence gelmiyor. Ama neden gelmiyor düşüncesinin de şu aşamada dayanağı, gerekçesi yok gibi.

kıdemi olmayanlar sınava mı girecek şimdi ?tam anlamdım

merihs12 ' Alıntı:
kıdemi olmayanlar sınava mı girecek şimdi ?tam anlamdım

Taslak metnine göre, ben öyle anlıyorum. (15 yıllıklar bir kısmına girecek, 15 yılı tamamlamayanlar maddede sayılan konulardan girecekler)
Ters mantıkla düşünürsek; şu konularda muafiyet tanıyorum, sınav yapmıyorum diyorsa, şartları sağlamayanlar için de o koşulları sağlayana kadar muafiyet yok, sınav yapıyorum demek oluyor. Yanlış mı düşünüyorum ?

baltun ' Alıntı:
"Kıdem Şartı" ile "Denetim Şirketi/Denetçi yanında Staj" aynı anlama mı geliyor o zaman ?
Bence gelmiyor. Ama neden gelmiyor düşüncesinin de şu aşamada dayanağı, gerekçesi yok gibi.

Kıdemle staj aynı anlamda değildir. Ama 15 yıllık kıdemi olanlar stajdan muaftırlar.

Beckher ' Alıntı:
Merhabalar, şimdi ben 5 yıllık Mali Müşavirim 4 Yıl Üniversite 2 yıl staj toplam 11 yıl yapıyor, ayrıca spk sınavına girmiş 1 dersten başarılı olmuştum, şimdi başvuru yapma hakkımız saklı anladığım kadarıyla, spk lisansını alsam başka hiç birşeye gerek kalmadan sınav eğitim 15 yıllık kıdem vs. direk denetçi olarak yetkilendiriliyormuyuz acaba? bilgisi olan varsa bizleri aydınlatsın eminim benim durumumda olan bir çok meslek mensubu vardır...
aynı soruyu bende sorayım

Arkadaşlar mesleki tecrübe hesabıyla ilgili olarak, yönetmiliğin 1. Geçiçi maddesinin 2. fıkrasından ne anlaşılması gerekiyor. Kıdem hesaplanırken 4. fıkrada belirtilen konularda diyor. 4. fıkra Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler konularında " diyor.

Dolayısıyla bu maddeye göre bu alanlarda meslek mensubu olmadan önceki çalışma süreleride bu hesaba dahil ediliyor, anlamı çıkmıyormu!
Örneğin bir şirketin muhasebe bölümünde muhasebe elemanı veya müdür olarak çalışmış kişilerde bu kıdem süresinde hesaba dahil ediliyor.
Benmi farklı değerlendiriyorum.

Sakarya Üni başvuru ekranında Staja başlama tarihini soruyor. Bu stajla birlikte mesleki kıdemin başlamış oluyor demek değilmi?

aydinay ' Alıntı:
Sakarya Üni başvuru ekranında Staja başlama tarihini soruyor. Bu stajla birlikte mesleki kıdemin başlamış oluyor demek değilmi?

Bu tarz soruların sorulmasına neden olanları öncelikle tebrik ediyorum. Yani bi tebliği hazırlamak bu kadar mı zor olur?

Eğitim broşürü tebliğ veya yönetmelik değildir. Dolayısıyla broşürdeki veya başvuru sayfasındaki bilgilerin kıdem hesaplamasında bir bağlayıcılığı yoktur. Bu kıdem sadece eğitime başvuru için geçerli olabilir. Bağımsız denetim tebliğinde de stajdan bahsedilmemektedir. Artık yorumu siz yapın.
Bana göre stajı kıdemden sayacaklarsa bağımsız denetim tebliğinde bu belirtilmeliydi. Ama üniversiteyi kıdemden sayan bir mantık, stajda geçen süreyi mutlaka kıdemden sayar.

Bu arada üniversite öğrenimini mesleki kıdemden sayan başka bir ülke var mıdır acaba? Burada ne gibi bir filim çevirmeye çalışmışlar anlamadım. Burdan birilerine muafiyet vermeye mi çalışmışlar yoksa 10 yılı 15 yıl gibi göstermeye mi çalışmışlar...? Yakında anlarız.

Arkadaşlar benim bu tebliğden anladığım şunlardır:

-Meslek mensubu olmayanlar sınava giremeyecekler
-4 yıllık üniversite mezunu olamayanlar denetçi olamayacaklar.
-Denetçi olmayla ilgili muafiyetler staj ve sınavla ilgili getirilmiştir.
-Meslek mensupları denetçi olmasalar da bağımsız denetim şirketine ortak olabilirler. Ancak şirketin sermayesinin ve oy hakkını çoğunluğu denetçilerde olmalıdır.
-Meslek mensuplarının şirkete ortak olması için kıdem şartı yoktur.
-Bağımsız denetim şirketi en az iki SOD (sorumlu ortak denetçi) ile kurulabilir.
-Denetçi olacak olanlar ister 30 yıl kıdemi olsun ister SPK lisansı olsun Sakarya Üniversitesi'nin eğitimine katılıp eğitime katılım sınavında başarılı olmalıdırlar. Bu eğitimden kimse kaçamaz.
-15 yıl ve 10 yıl kıdem hesabında staj ve üniversitenin 4 yılı mahsup edilir.
-Bağımsız denetim sınavından sadece 15 yıl kıdemi olanlar ve SPK lisansı sahipleri muaftır.

a-15 yıl kıdemi olanlar sadece Sakarya Üniversitesi'nin eğitiminine katılıp bu eğitim sonuda yapılacak eğitime katılım sınavına girecekler. Bu kişiler için bunun dışında şart yoktur. Bunlar sorumlu ortak başdenetçi de olur, denetçi de olurlar. Halka açık şirketleri denetleyeceklerse SPK mevzuatından sınava gireceklerdir.

b-10 yıl kıdemi olanlar eğitime katılacaklar, eğitim sınavına girecekler ve ayrıca bağımsız denetim sınavına girecekler. Bu da yetmedi 1 yıl teorik bir yıl uygulamalı staj görecekler. Bunlar bir yıl stajdan sonra sorumlu ortak denetçi veya denetçi olabilirler. Ancak halka açık şirketleri denetleyecek şirketlerde SOD olacaklarsa 2 yıl uygulamalı staj görmelidirler.

c-10 yılın altında ve 6 yılın üstünde kıdemi olanlar halka açık şirketlerde SOD olamazlar. Bunlar diğer şirketleri denetleyecek bağımsız denetim şirketlerinde SOD olabilirler. SOD olmları için 1 yıl uygulamalı staj yapmaları gerekiyor. Sadece denetçi ünvanı istiyorlarsa 1 yıl teorik 2 yıl uygulamalı staj yapmaları gerekiyor. (Bu nasıl bi iştir anlamadım.SOD olmak için 1, normal için 3 yıl staj.) Bunlar da eğitime, eğitim sınavına ve bağımsız denetim sınavına tabidirler.

d-6 ylın altında kıdemi olanlar: Bunlar eğitime katılacak, eğitim sınavına ve bağımsız denetim sınavına girecekler, 1 yıl teorik 2 yıl uygulamalı staj görecekler. Bunlar 6 yıl kıdemleri dolmadıkça SOD olamazlar. Olacakları tek şey şirket ortağı olmak. Ayrıca 6 yılın hesaplamasında 4 yıllık fakülte mahsup edilir diye bir ibare de yoktur. 4 yıllık mahsup sadece 15 yıl ve 10 yılın hesaplamasında kullanılabilir diyebilirler.

e-Son olarak SPK lisansı olanlar: Eğitime ve eğitim sınavına katılacaklardır. Staj ve kıdem yönünden yukarıda a,b,c ve d şıklarındaki kıdemlerine göre kendilerini ayarlasınlar. Bunların tek avantajları bağımsız denetim sınavına girmeyecek olmalarıdır.

Yanlış anlamış veya yorumlamış isem lütfen belirtin düzelteyim.

Merhaba Vedat Bey

Sağolun Kapsamlı incelemişsiniz emeğinize sağlık diyelim

Ancak 1. geçici maddeyi beraber inceleyelim

GEÇİCİ MADDE 1 ? (1) a) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla 5018 sayılı
Kanun kapsamındaki kamu kurumlarından; bir sınava bağlı olarak verilen bağımsız denetime
ilişkin lisans belgesini, sınav sonucunda veya mevzuatında tanınan istisnadan faydalanarak
almaya hak kazanmış olanlar,
b) 5018 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kurumları tarafından, 660 sayılı KHK?nın
yürürlüğe girdiği 2/11/2011 tarihinden önce ilan edilen denetime ilişkin sınavlar ile bunlara
ilişkin 31/12/2012 tarihine kadar sonuçlandırılan tamamlayıcı sınavlar neticesinde lisans
belgesi almaya hak kazananlar,
16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla
sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.

Bence SPK lisanslıları ve 15 yıllıkları ayrı bir kategoriye koyuyor

a ila e bentleri bunu çok tartıştık. Arkadaşlar KGKya sormuşlar a-b-c-d-e bentlerini kapsıyor.
Çoğunluk oradaki ile kelimesi değerlendiriyor. Halbuki ila sözlükte .........ya kadar ya da arasında anlamını taşımaktadır.
Dolayısıyla SPK lisanslılar tüm sınav konularından muafiyeti söz konusu

Ayrıca f bendi içinde aynı durum geçerli

Benim şahsi fikrim SPK lisans belgesi olanlar

1-Sınavdan muaf ancak mesleki eğitim durumlarına göre olacak.
2-Sorumlu Ortak Başdenetçiler için 10 yıl - 6 yıl Denetçiler için de 3 yılllık bir kıdem söz konusu

15 yıllıklar için de

1- Eğitim + Sınav olacak gözüküyor

İnşallah sonunda bu düzenleme özüne dokulmadan açıklayıcı tarafları eklenerek bu şekilde hakaniyetli olarak çıkar. Gördüğüm kadarıyla titizlikle yapılmış yönetmelik. Ancak açıklaması gereken yönleri var diye düşünüyorum

Saygılarımla

Merhaba Önder Bey,

Bana göre tebliğ iyi hazırlanmamış, yoruma açık bırakılmış. Gerekçesi bile gereksiz olmuş. Aylardır bu tebliği bekleyen 80000 kişi var. Biraz daha açık olabilirlerdi. Gördüğünüz gibi tebliği yorumlamak zorunda kalıyoruz.

İkincisi ben kıdem ayrımı yapılmasına karşıyım. Ya herkese sınavla versinler ya da herkese sınavsız belge versinler. Yani meslek mensuplarının yarısına hak verip yarısına hak vermemek haksızlık diye düşünüyorum. Bu şu anlama geliyor kıdemliler para kazansın kıdemsizler de onlar için çalışsın.

Son olarak Sakarya Üniversite'sinin eğitimine herkesin girmesinin zorunlu olduğunu düşünüyorum.

Benim size sormak istediğim bişey var. Acaba SPK lisansı olup da denetim tecrübesi olmayanlara denetim stajı zorunluğu var mı? Tebliğde SPK belgelilere böyle bir muafiyet tanınmamış. Acaba yeni bi duyumunuz var mı?

Saygılar

Buyrun size farklı farklı yorumlar.

İlki Sayın Özkan Cengiz'den

"15 yıllık mesleki tecrübeyle sadece eğitim şartı ile bağımsız denetçi olanlar ve SPK lisansı ile sınavlardan muaf olanlar sadece?DENETÇİ? ünvanını almaktadırlar. Sorumlu ortak baş denetçi olabilmeleri için 26.madde de yer alan 1 yıllık denetim tecrübesini sağlamaları gerekmektedir. Yani 15 yıllık tecrübeyle sınavlardan muaf olan meslek mensupları ancak 1 (KAYİK için 2 yıl) yıl denetim şirketinde maaşlı olarak çalıştıkları takdirde kendi nam hesaplarına çalışma hakkı kazanacaktır."

ikincisi de Muhasebe Tr'den sayın Turgay Özen'den

"10 yıllık kıdemi olanlar Sakarya Üniversitesi'nin eğitimden sonra lisans alabilir"

Bana göre ikisi de yanlış. YMM şirket açmak için gidip de başkasının yanında mı çalışacak! Keşke öyle olsa da ama öyle bişeyin olma ihtimali bana göre yok. Bu muafiyetler zaten YMM için çıktı. Bana göre YMM'ler SOD olabilirler. Ayrıca kendi nam ve hesaplarına çalışmaları için illa şirket açmaları da gerekmiyor. Hadi diyelim SOD olmalarına izin verilmedi. O zaman da bir yıl bağımsız denetçi olarak çalışır sonra şirketini açar SOD olur. Yani gidip de kimsenin yanında maaşlı çalışmaz.

ikincisi 10 yıllık kıdemi olanlara muafiyet diye birşey kesinlikle yok. Geçici maddede bunlara tanınan tek muafiyet stajlarının 1 yıl daha az olmasıdır.

Türkiye' de bir gerçek var. bu işi birileri yapacak.
bu geçiş dönemi böyle sancılı olacak.
ne olursa olsun. ne YMM ne SMM lere muafiyet tanınmamalı. taslak değişecek. ama tepkileri görmek istiyorlar. İstanbul SMM ilk tepkiyi ortaya koydu( Herkese belge verilmeli olayına karşı olmama rağmen). şimdi İzmir SMM o üyelere taslak ile ilgili bir yorum sayfası açtı.

Komik taraf şu. daha denetlenecek şirketler ortada yok.
Bir fıkra var durumu özetliyor;
Adamın biri yolda bir nal bulur ve eve getirir. Karısı ve çocuklarına gösterir bakın bir nal buldum. Üç nal daha bulursam bir de at aldıkmı, arkasına bir araba takarız.Kurtuluruz yoksulluktan diyerek.
Evin küçük çocuğu hemen sevinerek;
- baba baba atın yavrusu olur. onun da sırtına ben binerim diye.
- Baba o kadar ciddi alır ki durumu çocuğa bir tokat patlatır.
-Oğlum tayın belini kıracaksın diye

ortada bir nal var ama ne at var piyasada ne tay.
Ama Suyun başını tutan oda-turmob yöneticileri ve YMM abilerimiz biz gençleri karşısına alıyor. söylemedi demeyin. saygılar

Her şey tersten gidiyor zaten. Önce eğitim başvuruları sonra tebliğ sonra da bakanlar kurulunun denetime tabi olacaklarla ilgili kararı... Sınavı verenler sınavı veremeyenlerin yanında staja tabi tutuluyorlar. Nasıl bi düzendir anlamadım.