fonradar

**YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Ynt: Bağımsız Denetim Taslağı Yayınlandı

Bir iş bu kudar sulandırılır mı bilmiyorum, işin resmen cılkını çıkardırlar.

Arkadaşlar tabi bir metin hazırlayabilirim siz de katkıda bulunursunuz
Ancak KGK uzmanları ısrarla siz tümünden muafsınız diyorlar
Geçici maddeleri tekrar tekrar okuyorum
Haftasonu bu konuya yoğunlaşalım

spk belgesi varsa eğitime alacaklar mı? Kısaca 4500 tl alınacak mı?

bu hamur daha çok su yer.Pastayı egemen zümre başkasıyla paylaşmak istemiyor.kavgaya devam. özcesi budur.

Neden bu kadar karmaşık hazırlanır bu kanun vs..ler...

Ne oldu şimdi.
Benim anladığım, biz belgeliler sadece f bendinde bahseden sınav konusundan muafız. Onun haricinde eğitim+sınav+kıdeme tabiyiz.

Geçmiş olsunn....

Ama pes etmeyelim, sesimizi tekrar yükseltelim arkadaşlar.
Evet.Hemen acilen bir yazı yazılıp, mail, faks, mektup yoluyla şikayetlerimizi dillendirelim...

Sakarya üniversitesinin başvuru formunda dikkatimi çeken mesleki kıdemi 15 yılı tamamlamış olanlar diyor ve ekliyor mesleki kıdem hesabında stajla meslek mensubu olanlar için staj başlangıç tarihi esas alınır diyor.
Şimdi ben 1999 yılında staj başlattım ve 2001 yılında tamamladım ama mesleki yeterlilik sınavlarına ara verip 2011 yılında ruhsat aldım. Dolayısıyla benim kıdemim 2012 - 1999 13 yıl + 4 yıl fakülte 17 yıl mı oluyor. Sakarya üniversitesinin başvuru formunda önceden yayınlanan metin üstü çizilmek suretiyle iptal edilmiş. bu metinde Meslekte geçen süre 15 yıl denmekteydi yeni metin mesleki kıdem olarak değiştirilmiş. Yorumlarınızı bekliyorum

KGK e posta yollayın

SAYIN BAŞKAN VE KURUL ÜYELERİ ,hazırlanan taslakta aşağıdaki hususlar kurulunuzca yeniden değerlendirilmelidir.Lisans seviyesinde mezun olan bir SMMM meslek mensubu SPK Bağımsız Denetim Sınavına girmiş olması şartıyla tüm eğitim hayatı boyunca aşağıdaki bütün sınav konularını okumuş ve bunlardan çeşitli sınavlarda sınanmıştırlar bu sebeple yeniden sınava tabi tutulmak anlamsız ve zaman kaybından başka bir şey değildir.Bu nedenle SPK belgesi olan SMMM ler bu sınavlardan muaf olmalıdırlar.SAYGILARIMLA...

Denetçilik sınavı

MADDE 16

(3) Denetçilik sınavı, aşağıdaki ana konuları kapsar:

a) Muhasebe, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,stajda ve bürolarımızda devam ediyoruz.)

b) Türkiye Muhasebe Standartları, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,bürolarımızda,SPK Bağımsız denetim sınavında.)

c) Finansal Analiz, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınava hazırlıkta,bürolarımızda.)

ç) Finans, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,stajda ve bürolarımızda devam ediyoruz.)

d) Denetim, ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınavında)

e) Genel Hukuk Mevzuatı, (Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku, Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İdare Hukuku), ( Üniversitede,SMMM staj başlatma sınavında,SMMM Yeterlilik sınavında,SPK Bağımsız denetim sınavında,bürolarımızda )

f) Sermaye piyasası mevzuatı, bankacılık mevzuatı ve sigortacılık mevzuatı, ( ( Üniversitede,SPK Bağımsız denetim sınavında,bürolarımızda )

Ayrıca,TÜRMOB'un verdiği;Yeni TTK,KOBİ TFRS ve DENETİM eğitimleride göz önünde bulundurulmalıdır.

Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri

GEÇİCİ MADDE 1

(4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10 ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir

Burada ki;Lisans eğitimi 4 yıl + staj süresi ( eskiler için 2 yıl ,yeniler için 3 yıl) + meslekte geçen süre = 10 veya 15 yıllık süreden mahsup edilmelidir.

Adı soyadı

Anladığım kadarı ile;

4 yıl lisans eğitimi
2 yıl staj
---------------------
6 yıl eder

15-6=9
eğer 9 yıllık bir mesleki deneyiminiz de varsa hakkınız doğar. Saçmalıktan başka bir şey değil...

7. bölüm 2. maddesinde 15 yıl tecrübeliler yapılacak sınavlardan (f) bendi ders hariç başarılı olmuş sayılır diyor.. Birileri istediğini aldı yine sanırım??

15 yıl kıdemi olanlar her şeyden muaf gerisine sınav ve denetim stajı

Arkadaşlar biraz hızlı oldu ama benim bu geçici maddeden anladığım 15 yıl kıdemi olanlar denetim stajından da sınavından da sakarya üniversitesi'nin eğitiminden de muaflar. 15 yıl hesabında üniversite eğitimi de sayılıyor. Yani YMM olan herkes muaf. Bunun yanında 15 yıl kıdemi olan SMMM ler de muaf. Bunlar denetçi de olur, sorumlu ortak baş denetçi de olur.

SPK lisansı olan ama 15 yıl kıdemi tutmayanlar muhasebe standartlarından, finans ve analizden sınava girecekler.

Kıdemi yetersiz olanlar SPK belgesi olsa da kamu gözetimi kurumu nun eğitimini sınavını tamamlasa da denetim stajı yapmadan bağımsız olarak denetçilik yapamayacak. Denetim tecrübesi işi biraz karışık: Örneğin denetim kuruluşunda sorumlu ortak baş denetçi olmak için 6 yıl kıdem 1 yıl denetim tecrübesi isteniyor. Bağımsız olararak (şirket değil) normal denetçi olmak için de 3 yıl denetim tecrübesi şartı var. 10 yıl kıdemlilerin de 1 yıl denetim tecrübesi olması gerekiyor.

Yani kısaca pasta 15 yılın üstündekilere kaldı. Biz de avucumuzu yalarız artık.

YEDİNCİ BÖLÜM
Geçici ve Son Hükümler

Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 1 ? (1)
a) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihi itibarıyla 5018 sayılı
Kanun kapsamındaki kamu kurumlarından; bir sınava bağlı olarak verilen bağımsız denetime ilişkin lisans belgesini, sınav sonucunda veya mevzuatında tanınan istisnadan faydalanarak almaya hak kazanmış olanlar,
b) 5018 sayılı Kanun kapsamındaki kamu kurumları tarafından, 660 sayılı KHK?nın yürürlüğe girdiği 2/11/2011 tarihinden önce ilan edilen denetime ilişkin sınavlar ile bunlara lişkin 31/12/2012 tarihine kadar sonuçlandırılan tamamlayıcı sınavlar neticesinde lisans belgesi almaya hak kazananlar, 16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.

(2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.

(3) 31/12/2014 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen konularda mesleki tecrübe kazandıracak en az 10 yıl süreyle hizmeti bulunanlar için, 15 inci maddenin birinci fıkrasında belirtilen uygulamalı mesleki eğitimin denetçi yanında geçmesi gereken 2 yıllık süre şartı 1 yıl olarak aranır.

(4) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler konularında lisans veya lisansüstü eğitimde geçen süreler 4 yılı geçmemek üzere 10 ve 15 yıllık sürelerin hesabında mahsup edilir.

(5) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir.

Arkadaşlar

Yetkililerle görüştüm

16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.

a ile e demiyor. a ila e diyor Bu durumda tüm derslerden muaf oluyor.

SPK lisans belgelilere hayırlı olsun diyorum

Birileri istediğini aldı gibi yorumlarıu doğru bulmuyorum.

1- Devletin devamlılığı esastır.
2- Kazanılmış haklar mağdur edilenmez.

Saygılarımla

Ynt: **YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Tekrar Merhaba

Vedat bey

SPK lisans belgeliler için kıdem şartı olmadığından bahsedildi

Ancak eğitim olabileceği söylendi

Bizim mi kaçırdığımız bir durum var?

Önder68 ' Alıntı:
Arkadaşlar

Yetkililerle görüştüm

16 ncı maddenin üçüncü fıkrasının (a) ila (e) bentlerindeki konular ile alanlarıyla sınırlı olmak üzere (f) bendinde belirtilen konular için yapılacak sınavdan muaftırlar.

a ile e demiyor. a ila e diyor Bu durumda tüm derslerden muaf oluyor.

SPK lisans belgelilere hayırlı olsun diyorum

Birileri istediğini aldı gibi yorumlarıu doğru bulmuyorum.

1- Devletin devamlılığı esastır.
2- Kazanılmış haklar mağdur edilenmez.

Saygılarımla

ozaman mail yazmamıza gerek yok.
haklısınız.
gözden kaçırmışım.
a ila e diyor
tamamem muaf.
hayırlı olsun.

Arkadaşlar sınav mınav hikaye asıl önemli olan denetim tecrübesi...Kaç SMMM'nin denetim tecrübesi var? Yeni çıkan bir iş için tecrübe istiyorlar. Resmen 15 yılın altında kıdemi olanları mesleğin dışına atmaya çalışoyorlar.

önder bey birileri istediğini aldı gibi yorumları doğru bulmuyorsunuz ama 15 yıl ve üzeri ymm de smmm de herşeyden muaf olduğu zaman kazanılmış hak ve devletin devamlılığı gibi sözlerden bahsediyorsunuz 15 yıl altı ne olacak bu hak sadece ymm lere verilmek isterken bu yanlıştı da şimdi 15 yıl üstü herkese verilince doğru mu oldu anlayamıyorum gerçekten.???

yada sorumu söyle sorayım 15 yıl kıdem spk belgesinden daha mı önce gelir bu haksızlık değilmidir?

Arkadaşlar

SPK lisanslılarda kıdem durumu yorum yada KGKdan soralım siterseniz?

vedatd ' Alıntı:
Arkadaşlar sınav mınav hikaye asıl önemli olan denetim tecrübesi...Kaç SMMM'nin denetim tecrübesi var? Yeni çıkan bir iş için tecrübe istiyorlar. Resmen 15 yılın altında kıdemi olanları mesleğin dışına atmaya çalışoyorlar.

Burada şu tespiti yapalım;

1.) denetim ekibinde denetçi olarak çalışacak meslek mensupları
2.) denetim sonucunda raporun altına imza atacak sorumlu ortak baş denetçi (SPK ifadesiyle)

şayet denetçi olabilecekten kastımız fiili denetim yapabilmek ise şu hali ile yapabiliyor olmamız gerek, ancak rapor altına imzayı atmaya sıra geldiğinde SPK da olduğu gibi 10 yıl kıdem+2 yıl fiili çalışma aranması doğal olacaktır.

Arkadaşlar, teorik ve pratik eğitim alacaklar deniliyor. Yani 4500 tl ödenecek. Bunun neresi muafiyet? Ben 4500 tl veremem...