fonradar

**YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Ynt: **YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Benim anladığım;
Denetçilere ilişkin geçiş hükümleri
(1) a- SPK Bağımsız Denetim Lisans Belgesini almış olanlar ile b-Eylülde KMGMSK nun yapacağı sınavda Bağımsız Denetim Lisans belgesi almaya hak kazanacak olanlar 16. maddedeki sınav konularından a, e ve kısmen f deki sınav konuları olmak üzere muaf olacaklar.
(2) İlk geçişde yani 2012 sonuna kadar Meslekte 15 yıl kıdemi olan lisans/lisans üstü eğitimi olan YMM ve SMMM ler KMGSK tarafından yapılacak şu 5000 TL lik eğitimi tamamlayarak sınava falan girmeden (16. maddedeki f hariç) Lisans belgesi alacaklar.
(3) 2013-2014 sonuna kadar yapılacak yetkilendirilmelerde Meslekte 10 yıl kıdemi olan lisans/lisans üstü eğitimi olan SMMM ler içinse 1 yıl KMGSK tarafından yapılacak 5000 TL lik eğitimi tamamlayacaklar ve ayrıca 1 yıl denetçi yanında çalışacaklar sınava falan girmeden (16. maddedeki f hariç) Lisans belgesi alacaklar.

Şimdi gelelim SPK dan Lisansı olmayan, kıdemsiz SMMM lere;
Onların durumu belli sınavların hepsine girecek ama bu geçiş döneminde sınav yapılcak mı kıdemsizlere?
Ayrıca geçiş deneminde sınava girmeyecek olan kıdemli meslek mensupları ile sınav yapılırsa sınava girecek olan kıdemsiz meslek mensupları 2012 sonuna kadar yapılacak yetkilendirilmelerde eş zamanlı olarak mı Bağımsız Denetim Lisans Belgesi alacaklardır?

Merhabalar,

Arkadaşlar ben Bağımsız Denetçilikte 15 yıllık olanlara sadece eğitimle ( sınavsız ) belge verilmesi ile ilgili olarak

tepki e-mailimi KG Kurumuna gönderdim. 15 yıllıklara sınavsız belge verilmesi bağımsız denetim pastasını zir-ü

zeber eder. Fırsat eşitliği kalmaz. Kendim SPK'dan bağımsız denetçi lisanslıyım, gerekirse bir daha sınava

girmeye razıyım ama kimseye sınavsız verilmesin.

Saygılarımla,

trk-tr ' Alıntı:
Benim anladığım;
(1) a- SPK Bağımsız Denetim Lisans Belgesini almış olanlar ile b-Eylülde KMGMSK nun yapacağı sınavda Bağımsız Denetim Lisans belgesi almaya hak kazanacak olanlar 16. maddedeki sınav konularından a, e ve kısmen f deki sınav konuları olmak üzere muaf olacaklar.
(2) İlk geçişde yani 2012 sonuna kadar Meslekte 15 yıl kıdemi olan lisans/lisans üstü eğitimi olan YMM ve SMMM ler KMGSK tarafından yapılacak şu 5000 TL lik eğitimi tamamlayarak sınava falan girmeden (16. maddedeki f hariç) Lisans belgesi alacaklar.
(3) 2013-2014 sonuna kadar yapılacak yetkilendirilmelerde Meslekte 10 yıl kıdemi olan lisans/lisans üstü eğitimi olan SMMM ler içinse 1 yıl KMGSK tarafından yapılacak 5000 TL lik eğitimi tamamlayacaklar ve ayrıca 1 yıl denetçi yanında çalışacaklar sınava falan girmeden (16. maddedeki f hariç) Lisans belgesi alacaklar.

Onların durumu belli sınavların hepsine girecek ama bu geçiş döneminde sınav yapılcak mı kıdemsizlere?
Ayrıca geçiş deneminde sınava girmeyecek olan kıdemli meslek mensupları ile sınav yapılırsa sınava girecek olan kıdemsiz meslek mensupları 2012 sonuna kadar yapılacak yetkilendirilmelerde eş zamanlı olarak mı Bağımsız Denetim Lisans Belgesi alacaklardır?

Sayın trk-tr

SPK lisansı olanlar sınava girmeyecekler. Tebliğde a "ila" e diyor. a ile e demiyor. ila'nın anlamı TDK'da şöyle: Edat: Belirtilen sayıların da dâhil edildiği aralığı anlatan söz

Ben de herkes gibi başta yanlış anladım sonra arkadaşlar uyardılar. Kamu gözetimi kurumundan da sormuşlar.

Ayrıca 10 yıl kıdemi olanla bir yıl teorik bir yıl da uygulamalı staj alacaklar. Bu teorik staj da nasıl bişey öğrenecez artık. Yani staj 10 yıl kıdemi olanlar için 2 yıl.

15 yıl kıdemi olanlar sınavsız yetki alacakları için herkesten önce denetime başlayacaklar.

10 yıl kıdemi olanlar denetçi olmak için 2 yıl staj yapacaklar.

10 yıldan az kıdemi olanlar 3 yıl staj yapacaklar.

Tabi denetim işine girmek için illa 3 yıl staj yapmanıza da gerek yok. 1 yıl staj yapar SOD olursunuz yanınıza da bir SOD alırsınız denetime başlarsınız. Veya hiç denetçi olmadan bir bağımsız denetim şirketine ortak olursunuz sonra da staj yaparsınız.

kimseye imtiyaz verilmeyip hakkaniyetle bir sınav yapılmasını istiyoruz, bunu anlamak bu kadar zormu?

Arkadaşlar bu Kamu Gözetimi Kurumu da belli ki YMM'lerin baskısına dayanamamış. YMM'ler de kıdemli SMMM'lerin baskısına dayanamamış sonuçta pastayı biraz da olsun bölüşmek için anlaşmışlar. Ama pastanın büyük bölümü yine YMM'lerin elinde. Denetçi olmak isteyenler de tıpış tıpış gidip bunların yanında staj yapacaklar. Artık bizi staja kabul ederler mi etmezler mi bilinmez. Mesala 14 yıl kıdemi olan biri sınava girip sonra da gidip sınavsız belge alan 15 yıl kıdemi olanın yanında staj yapacak. Olacak iş mi bu?

Ayrıca staj yapmak için sigortalı olmanız lazım. Bağımsız çalışan mali müşavirlere sigortalı çalışma hakkı da vermez iseler biz nasıl staj yapacağız. Büroyu kapatacak mıyız? Ya büroyu kapatacaksın ya da staj yapamayacaksın. Staj dediğin tam zamanlı çalışmakla olur. Zar zor bürosunu açmış birini tekrar başkasının yanında çalışmaya zorlayan zihniyeti selamlıyorum. Bu yapılanlar zorbalıktır.

TÜRMOB yöneticileri! Sizler bu yapılanlardın asıl sorumlususunuz. Sizlerin vizyonsuzluğu bu işi buralara getirdi. Ayrıca hala tek bir açıklama yapmadınız. Hangi pazarlıklar yapılıyor da açıklamanızı erteliyorsunuz. Gece yarısı üyelerinize mesaj göndermeyi biliyorsunuz.

Başkasının hakkını yiyerek bir yere geleceğini sananlar elbet hüsrana uğrayacaklar. Bunun acısı elbet bi yerden çıkacak. Ya da acısı çıkmıştır da haberleri yoktur.

Bu yapılanları unutmayalım arkadaşlar.

Bugüne kadar yapılacak tek şey vardı. O da sınav... Bunun dışındaki her çözüm adaletsizlikten başka birşey değildir.

ne söyleyeceğimi inanın bilemiyorum böyle giderse ölene kadar sınava gireceğiz.
ben bir şey sormak istiyorum herkes farklı söylüyor spk bağımsız denetim lisansı
ne işe yarıyor muafiyetleri neler bilen arkadaşlar cevap verebilirmi?

SPK Lisansının bişeylere yaradığı kesin.ama KGK hala ortalığı bulandırmaya devam edecek.Buda bizim ömrümüzden götürecek.Egemenlerin sofrasına oturmamıza müsaade yok arkadaşlar lafı eveleyip gevelemeyelim.Hükümranlar (Bürokrat kökenli YMM ler) dururken okul okuyup staj yapıp sınavlara girip eline belge tutuşturulan bizlere o Sofrada hala yer yok! İsyan etmek için her şey var.Ama isyan edemiyoruz!

Merhabalar,

Arkadaşlar bence hemen ümitsizliğe düşmeyin bu henüz taslak aşamasında olan bir tebliğ. Tepkilermizi daha

önce olduğu gibi kuruma e-mail ve faks yoluyla göndermeye devam edelim.

vedatd ' Alıntı:
trk-tr ' Alıntı:
Benim anladığım;

Sayın trk-tr

SPK lisansı olanlar sınava girmeyecekler. Tebliğde a "ila" e diyor. a ile e demiyor. ila'nın anlamı TDK'da şöyle: Edat: Belirtilen sayıların da dâhil edildiği aralığı anlatan söz

Ben de herkes gibi başta yanlış anladım sonra arkadaşlar uyardılar. Kamu gözetimi kurumundan da sormuşlar.

Ayrıca 10 yıl kıdemi olanla bir yıl teorik bir yıl da uygulamalı staj alacaklar. Bu teorik staj da nasıl bişey öğrenecez artık. Yani staj 10 yıl kıdemi olanlar için 2 yıl.

15 yıl kıdemi olanlar sınavsız yetki alacakları için herkesten önce denetime başlayacaklar.

10 yıl kıdemi olanlar denetçi olmak için 2 yıl staj yapacaklar.

10 yıldan az kıdemi olanlar 3 yıl staj yapacaklar.

Tabi denetim işine girmek için illa 3 yıl staj yapmanıza da gerek yok. 1 yıl staj yapar SOD olursunuz yanınıza da bir SOD alırsınız denetime başlarsınız. Veya hiç denetçi olmadan bir bağımsız denetim şirketine ortak olursunuz sonra da staj yaparsınız.

Cevabın için teşekkür ederim sevgili Vedatd.

vedatd ' Alıntı:
Başkasının hakkını yiyerek bir yere geleceğini sananlar elbet hüsrana uğrayacaklar. Bunun acısı elbet bi yerden çıkacak. Ya da acısı çıkmıştır da haberleri yoktur.

Arkadaşlar,
Bu tarz duygusal yaklaşımlarla kimse kimseye bişey vermez...
Acısı biryerlerden falan da çıkmaz...

Biz bu Türmob'u , İsmmmo'yu bunların başına yıkmazsak kimse kimseye bi şey vermez...
Ya sakin, uslu smmm ler olarak pek saygıdeğer "Üstad" larımızın angaryalarını yapmaya devam edecez, ya da bu haksızlığı onların yanlarına bırakmayacağız...

trk-tr ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:

Arkadaşlar,
Bu tarz duygusal yaklaşımlarla kimse kimseye bişey vermez...
Acısı biryerlerden falan da çıkmaz...

Biz bu Türmob'u , İsmmmo'yu bunların başına yıkmazsak kimse kimseye bi şey vermez...
Ya sakin, uslu smmm ler olarak pek saygıdeğer "Üstad" larımızın angaryalarını yapmaya devam edecez, ya da bu haksızlığı onların yanlarına bırakmayacağız...

Ne yapacaksın ki bunlara karşı? Herkes bunlardan taraf: Devlet, iktidar, hükümet, bakan, KGK, TÜRMOB... Ama ben yapılanları unutmayacağım.

vedatd ' Alıntı:
Ne yapacaksın ki bunlara karşı? Herkes bunlardan taraf: Devlet, iktidar, hükümet, bakan, KGK, TÜRMOB... Ama ben yapılanları unutmayacağım.

Ben de bir mesajımda bu süreçte yapılan haksızlığa binaen " Burunlarından fitil fitil gelsin" demiştim...
Yani demek istediğim burunlarından fitil fitil gelmeyecek, acısı bir yerlerinden çıkmayacak...
Afiyetle yiyecekler ve bizde staj için bunların ağzına bakacağız yine...
Stajın ardından 5000 TL verip lisans belgemizi alıcaz ve evin duvarındaki SMMM ruhsatının yanına çerçeveletip asıcaz...
Çünkü lisans belgesini aldıktan sonra Piyasada denetleyeceğin firma bulamayacaksın...
Ben bu SMMM ruhsat sürecimde yaşadığım şeylerin aynısını yaşamamak için burda bağırıp duruyordum...
Ama işin bu şekilde sonuçlanacağı ta başından TTK'nın içinin boşaltılmasından belliydi...
Bu ülke bu zihniyetle devam ettiği müddetçe bi numara olmaz bizden...
Hesap vermekten kaçınmayan ,şeffaflıktan yana, hakkaniyetli anlayışına sahip yönetim olmadığı müddetçe liyakat esaslı kadrolara izin vermezler ve ülke olarak bir ileri 2 geri böyle devam ederiz...
Kendimizi kandırmaktan öte bir şey yapmıyoruz...

Gecici Madde 1 b ye göre 16 madde deki sınav konularından muaf olan meslek mensubu 15 maddedeki mesleki eğitim almak zorundamı? 16 maddenin 2 bendi sınava girebilmenin koşullarından biri mesleki teorik eğitimi tamamlanmış olması diyor, ama uygulamalı eğitimden bahsetmiyor. Zaten bu işi fiilen yapan meslek mensubu yinede uygulamalı eğitim alması gerekir mi? Yönetmeli bu konuda lafız olarak açık değil. Bu konu sanırım bir tebliği ile açıklığa kavuşur.

SINAV İLE İLGİLİ MADDE......
MADDE 16 ? (1) Denetçi belgesi almaya hak kazanmak için denetçilik sınavında başarılı olmak şarttır. Denetçilik sınavı, adayların denetimle ilgili alanlardaki teorik bilgilerini ve söz konusu bilgileri uygulayabilme becerilerini ölçecek şekilde Kurum tarafından yapılır.
(2) Sınava girebilmek için mesleki teorik eğitimin tamamlanmış olması şarttır. Buradan 16 maddeden muaf ise mesleki teorik eğitimi de almış sayılıyor. Uygulamalı mesleki eğitim
MADDE 15 ? (1) Denetçi olmak isteyenlerin en az üç yıl süreyle, finansal tablo denetimi dahil olmak üzere mesleki konularda uygulamalı eğitim almaları; bu eğitimin en az 2 yılını denetçi yanında tamamlamaları şarttır.
14 MADDE DE DENETÇİLERİN YETKİLENDİRİLMESİ KRİTERLERİNDE,
d) Şekil, içerik ve sürelere ilişkin esasları Kurumca belirlenen mesleki teorik eğitimleri tamamlamış olması,
e) 15 inci maddede belirtilen uygulamalı mesleki eğitimi tamamlamış olması,
f) 16 ncı maddede belirtilen denetçilik sınavında başarılı olması,
16 MADDEDEN MUAF OLANLAR 15 MADDEN DE MUAF MI , YOKSA UYGULAMALI EĞİTİMİ TAMAMLAMASI GEREKECEK Mİ?

trk-tr ' Alıntı:
vedatd ' Alıntı:

Ben de bir mesajımda bu süreçte yapılan haksızlığa binaen " Burunlarından fitil fitil gelsin" demiştim...
Yani demek istediğim burunlarından fitil fitil gelmeyecek, acısı bir yerlerinden çıkmayacak...
Afiyetle yiyecekler ve bizde staj için bunların ağzına bakacağız yine...
Stajın ardından 5000 TL verip lisans belgemizi alıcaz ve evin duvarındaki SMMM ruhsatının yanına çerçeveletip asıcaz...
Çünkü lisans belgesini aldıktan sonra Piyasada denetleyeceğin firma bulamayacaksın...
Ben bu SMMM ruhsat sürecimde yaşadığım şeylerin aynısını yaşamamak için burda bağırıp duruyordum...
Ama işin bu şekilde sonuçlanacağı ta başından TTK'nın içinin boşaltılmasından belliydi...
Bu ülke bu zihniyetle devam ettiği müddetçe bi numara olmaz bizden...
Hesap vermekten kaçınmayan ,şeffaflıktan yana, hakkaniyetli anlayışına sahip yönetim olmadığı müddetçe liyakat esaslı kadrolara izin vermezler ve ülke olarak bir ileri 2 geri böyle devam ederiz...
Kendimizi kandırmaktan öte bir şey yapmıyoruz...

5000 TL İYİ PARA. NEDEN BU ADAMLAR BUNU 5 YILDIZLI OTELLERDE YAPIYORLAR. KİME NE FAYDASI VAR YILDIZ BEŞİN.

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Arkadaşlar lütfen sadece kendi fikirlerimizi söyleyelim ve kırıcı olmayalaım. Bu şekilde devam edersek konuyu kitlemek zorunda kalıcam.

Arkadaşlar,taslak böyle geçecek.KGK geçiş sürecinde SAUSEM in verdiği belgeyi onaylayacak.SAUSEMde zor olmayan bir sınav yapacak.bu geçiş dönemi.2013'e en az 7.000 belgeli ile girilmiş olucak.SAUSEM i aradım, yıl sonuna kadar en az 2 sınav yapacaklarını söylediler.Onlarda belge vermek için ellerindne geleni yapacakalr yani.ilk günde başvuru sayısı 2.000 i geçtiği söyleniyoır. bu arada başvuran ve eğitime katılan belgesini alır.böyle olunca ne ymm ler ne de smmm ler bir şey diyebilecek.

arkadaşlar bu 15 yıl mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek
mensubu olmaya hak kazananlar derken; burada açık öğretimde okuyupta aynı zamanda sigortalı olarak muhasebe bürosunda çalışan birisi için bu çalıştığı sürede mesleki tecrübe süresi olarak sayılacak mı ? eğer öyleyse çok saçma çünkü örgün öğrenim okuyan birisinin aynı zamanda bu tarz bi yerde çalışma imkanı yok. Ama birçok açıköğretim okuyan arkadaş bu şekilde çalışabiliyor.

ofikirli ' Alıntı:
arkadaşlar bu 15 yıl mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek
mensubu olmaya hak kazananlar derken; burada açık öğretimde okuyupta aynı zamanda sigortalı olarak muhasebe bürosunda çalışan birisi için bu çalıştığı sürede mesleki tecrübe süresi olarak sayılacak mı ? eğer öyleyse çok saçma çünkü örgün öğrenim okuyan birisinin aynı zamanda bu tarz bi yerde çalışma imkanı yok. Ama birçok açıköğretim okuyan arkadaş bu şekilde çalışabiliyor.

Ticaret lisesi mezunları ve iki yıllk muhasebe okuyanlar SM ruhsatını alabiliyorlardı. Eğer Serbest Muhasebecilikte geçen süre mesleki kıdemden sayılıyorsa o zaman SM olduktan sonra açıköğretimde okuyan birinin lisans eğitiminde geçen süre 4 yıl yerine 8 yıl olarak hesaplanabilir. Ama eğer SMMM belgesini aldıktan sonraki mesleki tecrübe kıdem olarak sayılırsa SMMM olmak için lisans mezunu olma şartı da olduğundan böyle çift kat saydırma gibi bir durum da olmayacaktır.