fonradar

**YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Ynt: **YENİ**Bağımsız Denetim Taslağı yayınlandı.

Sayın Zirve006

Ben sadece spk lisans belgesinin yok sayılamayacağını ifade ettim
Kıdem konusunda şimdiye kadar bir ifadem yoktur

Saygılarımla

zirve006 ' Alıntı:
önder bey birileri istediğini aldı gibi yorumları doğru bulmuyorsunuz ama 15 yıl ve üzeri ymm de smmm de herşeyden muaf olduğu zaman kazanılmış hak ve devletin devamlılığı gibi sözlerden bahsediyorsunuz 15 yıl altı ne olacak bu hak sadece ymm lere verilmek isterken bu yanlıştı da şimdi 15 yıl üstü herkese verilince doğru mu oldu anlayamıyorum gerçekten.???
15 Yıl üstü herkese verilmiyor. spk bağımsız denetim belgesine sahip olmayan SMMM Ve YMM lein denetim yetkisi için sınava girme şartlarından biri 15 yıl kıdem şartı. tabiyki de doğru ve tam yerinde.

Geçici madde 1 : bu madde spk bagımsız denetim belgesine sahip smmm ve ymm ler için. tamamen muaf oldugunu belirtiyor. ve kıdem şartı yok.
2,3,4,5,bu bendler ise, spk belgesi olmayan smmm ve ymm ler için, denetçi olabilmeleri için şartları sayıyor.

tabiyki tam yerinde bir karar.
denetim yapabilmek için bazı ayrıcalıkların olması şart.

KGK uzmanları spk belgesine sahip smmm ve ymm lerde kıdem şartı yok diyor.

telde sordum
bilginize

Özgül35;

bu haber eğer uygulamaya geçerse süper......

ozgul35 ' Alıntı:
KGK uzmanları spk belgesine sahip smmm ve ymm lerde kıdem şartı yok diyor.

telde sordum
bilginize

eğitim şartı var mı?

telefonda konustugum kişi,

eğitim şartı belki küçük bazlı olabilir tarzında yorum yaptı.

önümüzdeki günlerde açıklıyacağız dedi.ama kesinlikle sınav ve kıdem şartı yok dedi.

ozgul35 ' Alıntı:
telefonda konustugum kişi,

eğitim şartı belki küçük bazlı olabilir tarzında yorum yaptı.

önümüzdeki günlerde açıklıyacağız dedi.ama kesinlikle sınav ve kıdem şartı yok dedi.

2009 yılında spk sınavına girdim. Ama sınava hazırlanmadığım için ders veremedim. Şimdi inek gibi ders çalışıp şu 4500 tlyi vermemek için skp sınavını kazanacağım. 4500 tl vermek bana dokunuyor. lisans süresi ile 15 yılım benim doluyor, ama 4500 tl vermem.

arkadaşlar,

telge konustugum kişi,

siz zaten bu belgeyi almışsınız. kazanılmış bir hak.denetim yetkiniz var.dedi.

kıdem şartı , ve sınav şartı sadece ve sadece spk belgesine sahip olmayan smmm ve ymm ler için.

Önder68 ' Alıntı:
Tekrar Merhaba

Vedat bey

SPK lisans belgeliler için kıdem şartı olmadığından bahsedildi

Ancak eğitim olabileceği söylendi

Bizim mi kaçırdığımız bir durum var?

Kıdem şartları şöyle:
Sorumlu ortak başdenetçi için halka açık şirketleri denetleyecekse 10 yıl mesleki tecrübe 2 yıl denetim tecrübesi; diğer şirketleri denetleyecekse 6 yıl mesleki tecrübe 1 yıl denetim tecrübesi

Denetçi olma şartları:
3 yıl denetim eğitimi bunun iki yılı denetçi yanında staj

Muafiyetler
15 yıl kıdemi olanlardan kıdem şartı aranmaz
10 yıl kıdemi olanlardan 3 yıl denetim eğitimi bunun 1 yılı denetim stajı

Benim anladığım başka da muafiyet yok.

SPK lisanslılar sınavdan muaftır bunlara belge veririz diyorlar ama 15 yıllık kıdemi olanlara verdiği muafiyette belirtiği gibi uygulamlı, teorik eğitimden muaftırlar demiyor. Uygulamalı eğitim de denetçi olabilmek için gereken kıdemdir. Benim anladığım budur.

Ama Kamu gözetimi kurumu ile görüşen arkadaşlar kıdem şartı yok diyorlar. Yarın firikleri değişmese iyi.

ÖZGUL35
Çok teşekkürler hepimizin gözü aydın
Uzun süredir ifade ettiğimiz doğruların Kurul tarafından paylaşılması yerinde
Hukuk ve hak yerini buldu

Önder bey;
Siz bu konuda uzman sayılırsınız. Son durumu bizler için kısaca özetlermisiniz. :)

1 senedir verilen uğraş sonunda yerini buldu.....

Merhabalar,

Arkadaşlar taslağı biraz hızlıcak okudum ama anladığım kadarıyla SPK'lılara sadece 3 ayrı gruptaki derslerden

muafiyet veriliyor. Onun dışında kalan 4 ayrı dersten sınava girmemiz gerekiyor.

Tekrar Merhaba Arkadaşlar

SPK lisanslılar için Öncellikle a ile e bentleri demiyor a ila e bentleri diyor

Tekrar ediyorm buna göre SPK lisanslılar tüm derslerden muaftırlar

Kıdem konusunu netleştirmeye çalışıyorum

Ancak Sorumlu Ortak Başdenetçiler Denetçiler 15 yıllık SMMM-YMM ayrı ayrı incelnemesi gerekiyor

Gerçi Vedat bey incelemiş ben de bir bakayım beraber karşılaştıralım

Saygılarımla

GEÇİCİ MADDE 1 FIKRA 2
(2) 31/12/2013 tarihine kadar yapılacak yetkilendirmelerde, dördüncü fıkrada belirtilen konularda 15 yıl süreyle mesleki tecrübe kazandıracak hizmeti bulunup meslek mensubu olmaya hak kazananlardan, 14 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan niteliği haiz olan ve Kurum tarafından yürütülecek teorik ve uygulamalı eğitim programlarını başarıyla tamamlayanlar, 14 ve 15 inci maddelerde belirtilen mesleki teorik eğitim ve uygulamalı mesleki eğitim şartlarını sağlamış olurlar ve 16 ncı maddede belirtilen sınavda, (f) bendi hariç olmak üzere, başarılı olmuş sayılırlar.

Yani 15 yıllıklar ; kurum tarafından verilen eğitimi tamamlamaları halinde sıandan muaftırlar.f bendi Sermaye Piyasası , bankacılık ve sigortacılık alanını hakkındadır bu konuda denetim yapamazlar mealindedir.Yani TTK denetimini yaparlar.

Daha da vahim olanı şudur;

Yönetmeliğin 15. maddesidir ve stajı öngörmekedir.Yani 15 yıllıklar şimdi stajsız ve sınavsız denetçi olacaklar.Geri kalanlar bunların yanında staja tabii olacaklardır.

Vedat bey

Sorumlu Ortak Başdenetçiler için öngörülen 10 yıl içinde staj ve üniversite eğitimi dahil edilip edilmeyeceğini çıkaramadım Siz bunları detaylandırdınız mı?

1) Sorumlu Ortak Baş Denetçi Kavramı
Rapora imza atabilen denetimin sorumluluğunu üstlenen uzun yıllardır SPK mevzuatında yer alan Sorumlu Ortak Baş Denetçi (SOBD) Kavramı aynen devam ediyor.(Madde 4 n bendi) SOBD olabilmek için Kamu Yararını ilgilendiren kuruluşlar (KAYİK) ı denetleyenler için 10 yıllık mesleki tecrübe 2 Yıllık Denetim Tecrübesi diğer şirketler için 6 yıllık mesleki tecrübe 1 yıllık denetim tecrübesi gerekiyor. (Madde 26) Her denetim şirketinde de 2 adet SOBD bulunması zorunlu. (Madde 13 g bendi)

2) Bağımsız Denetçi Olabilme şartı
(Madde 14,15,16)
· Meslek Mensubu olmak,
· 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
· 2 Yılı denetim şirketinde fiili olarak çalışmak olmak üzere 3 yıl uygulama eğitimi almak,
· Denetçi sınavında başarılı olmak (KAYİK için 7 Ders, Diğerleri için 6 Ders)
· Diğer (yüz kızartıcı suç, vb ceza yememiş olmak vb)

3) Bağımsız Denetim Şirketi Ol
(Madde 13)
· Sermaye Şirketi Olmak (Ltd.,A.Ş.,Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit)
· Meslek Şirketi veya Bağımsız Denetim Şirketi olmak,
· % 51?inin Madde 14 e göre yetki almış denetçilere % 100?ünün meslek mensuplarına ait olması,
· 2 SOBD ve 4 diğer olmak üzere en 6 kişilik yetki almış denetçiden kurulu denetim kadrosu olması,
· Diğer (yeterli ofis, yeterli ekipman, denetim planı, kalite güvence sistemi vb)

4) Geçiş Dönemi Muafiyetleri
(Geçici Madde 1 ? Geçici Madde 2)

· SPK Lisansı Sahipleri sınavlardan muaf , 2 yılı denetim şirketi tecrübesi olmak üzere 3 yıllık uygulama eğitimini sağlamak zorundalar.

· Meslekte 4 yıllık Üniversite eğitimleri de dahil olmak üzere 15 yıllık mesleki tecrübeyi sağlayanlar, sadece eğitimi tamamlayarak 2 yıllık denetim şirketi tecrübesinden, uygulama eğitiminden ve sınavdan (f bendi hariç) muaf olarak denetçi olacaklar.

· Meslekte 4 yıllık Üniversite eğitimleri de dahil olmak üzere 10 yıllık mesleki tecrübeyi tamamlayanlar için 2 yıllık denetim şirketi tecrübesi 1 yıl olarak uygulanacak. Ancak diğer tüm eğitim ve sınavlara katılmak ve başarılı olmak zorundalar.

· SPK?dan yetki almış şirketler bir ay içinde taahhüt verir ise 31.12.2013?e kadar yollarına devam edebiliyorlar. Ancak 31.12.2013?te bu yönetmeliğe uygun değiller ise yetkileri iptal oluyor.

· 30.06.2013?e kadar başvuru yapanlar ise 31.12.2013?e kadar kalite güvence sistemini oluşturabiliyorlar.

çekici

1) 15 yıllık mesleki tecrübeyle sadece eğitim şartı ile bağımsız denetçi olanlar sadece?DENETÇİ? ünvanını almaktadırlar. Sorumlu ortak baş denetçi olabilmeleri için 26.madde de yer alan 1 yıllık denetim tecrübesini sağlamaları gerekmektedir. Yani 15 yıllık tecrübeyle sınavlardan muaf olan meslek mensupları ancak 1 (KAYİK için 2 yıl) yıl denetim şirketinde maaşlı olarak çalıştıkları takdirde kendi nam hesaplarına çalışma hakkı kazanacaktır.

2) İlk Bağımsız Denetim sözleşmelerinin son tarihi olan 31.03.2013 tarihi itibariyle, denetim şirketlerinin kalite güvence dışındaki tüm şartları yerine getirerek yetki almaları gerekmektedir. Oysa ki hali hazır da SPK yetkisi olan şirketler bir ay içinde verecekleri bir dilekçe ile bu sürece hazır olacak 31.12.2013?e kadar eksiklerini tamamlayacaklardır.

Y

1) Yönetmeliğin omurgasının üzerine kurulduğu ?Mesleki Tecrübe? kavramı daha net açıklanmalıdır. Ne zaman başlar, ne zaman biter, hangi haller mesleki tecrübe sayılır, hangi haller sayılmaz. Üniversite öğrenciliğinin bile sayıldığı bir ortamda muhasebe bürolarında veya şirketlerin muhasebe departmanlarında geçen süreler sayılır mı?, Ticaret Lisesi mezunlarının stajları sayılır mı?, 4 yıllık fakülteden mezun olmadan önce yapılan mesleki faaliyetler sayılırmı vb.

2) Yönetmeliğin en önemli kavramı olan Sorumlu ortak baş denetçi nin belirlenebilmesi için gereken ?denetim tecrübesi? kavramı tanımlanmalıdır. Devlet Denetim kadrolarında geçen süreler sayılır mı? Vergi denetimi (YMM) şirketlerinde geçen süreler sayılır mı? Faaliyetinde denetim bulunan ve bir çok denetim faaliyeti gerçekleştiren ancak herhangi bir kuruma akredite olmayan SMMM şirketlerindeki tecrübe sayılırmı? SPK, BDDK, EPDK, Hazine?den yetki almış şirketlerde geçen süreler sayılır mı?

Sonuç olarak yönetmelik bir yerden başlamak için uygun bir taslaktır. Ancak her düzenlememizde olduğu gibi açıkta bıraktığı netleştirmediği bir çok konu bulunmaktadır. Bu nedenle artık ikincil mevzuat aşamasında olduğumuzdan, daha net hem dava konusu yapılamayacak, hem uygulayıcıların kendi insiyatiflerine göre karar veremeyecekleri, somutlaştırılmış bir metin oluşturmak her açıdan daha iyi olacaktır.

Merhabalar,

Bu 15 yıllık olayı ile dağ fare doğurdu malesef.

Bu kıdem şartı ile ne gibi kutsi yüce manalar kast ediliyor bir türlü anlamıyorum.

Nizam bey ellinize sağlık benim düşündüğümden daha iyi özetlemişsiniz Tabi bazı aydınlanmayan konular mevcut

Selamlar Saygılar

SOBD ile Denetçi ayrımını yapmak lazım bahsedilen '' 2 yılı denetim şirketi tecrübesi olmak üzere 3 yıllık uygulama eğitimini sağlamak zorundalar'' ifadesi ile SOBD kastediliyor.

Zira denetim ekibinde bağımsız denetçi değil. Yanılıyor muyum?