Yeni İş'de Sigorta Sorunu

Forumları baya bi karıştırmama rağmen net bir cevap bulamadım o yüzden sorunumu bir de burada paylaşmak istiyorum. 2014 Şubat ayından beri bir yapı denetim firmasında şantiye şefi olarak çalışmaktayım bir yıllık sözleşme imzaladım girerken ve aylık 6 gun sigorta yatırılıyor. Fakat 1 hafta önce yeni bir iş görüşmesine gittim ve olumlu sonuçlandı önümüzdeki hafta belgeleri isteyecekler (yeni iş şantiye şefliği ile alakasız bir sektörde). Kafama takılan ise bu 6 günlük sigorta yeni işe girerken sorun yaratır mı? işveren bunu bir şekilde öğrenebilir mi?

Şantiye şefliği yaptığım yerde inşaat fiziki olarak bitmiş fakat belge işleri sürüyormuş muhasebeciye de ulaşamadık sigortayı sonladırmasını isteyecektik. Noterden feshname alsam işime yarar mı? karşı taraf kabul etmezse fesihname işlevsiz mi olur?

Acil yardımınızı bekliyorum arkadaşlar.

Hiç dert etme, kanun birden fazla yerde sigortalı gorunmeyi engellemez. Fiilen çalışmadığın bir yerde sgk nın sonlanmamış ya da sonlandırılmamış olması da yeni işyerini bağlamaz ve ilgilendirmez. Ancak sen her iki firmada da çalışmaya devam edeceğim , bos zamanlarında dğer tarafa gidecegim dersen işverenin onayını almalısın.
ayda 6 gün sigortalı gorunuyorsan sana SGK borç çıkarmıştır.(GSS borç sorgulaması yaptır) o geçmiş 6 günleri 30 a tamamlamak için sgk ya prim ödemelisin.

Cevap için teşekkür ederim. Peki noterden fesihname çıkarmam gerekli midir? Çıkarırsam kaç gün içinde işleme alınır?

Noter çok önemli değil, oraya 50-60 tl para kaptırmana gerek yok.
İstifa dilekçesi yaz, iadeli taahhütlü gönder. Bu da yeterli olur.

Ya da istifa dilekceni kendin götür, bir fotokopisine aldıklarına dair imza atsınlar yeter...

inşaat fiziken bitmiş olsa da sözleşme gereği şubat ayına kadar devam yükümlülüğüm(sözleşme gereği, yoksa normal zamanda da sadece imza yetkimi kullandım inşaata gitmemiştim) var. Eğer yeni iş yerinde sigorta ile ilgili sorun olmayacaksa sigorta için uğraşmama istifa dilekçesi vermeme gerekte yok sanırım.

Son düzenleme:
Büyük bir firma ve birebir iletişime geçemiyorum. İnsan kaynakları ile iletişim kurabilirim ama onlar sıkıntı çıkarır gibi geliyor sonuçta sözleşme var.