Yeni İşyerinde Bağkur

Temmuz 14 itibariyle SSK lı çalıştığım iş yerinden kapanma sebebiyle ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyordum. Eylül 14 itibariyle şirket kurduk ancak yönetim kurulunda değilim.
Önce SGK lı olmak istedim, sistem kendi iş yerinde SGK lı olamazsın diye olamadım. Bağkur'lu olmak istiyorum, yönetim kurulunda olmadığım için Bağkurlu olamıyormuşum.
1. Bağkur için genel kurul yaparak yönetim kuruluna girdikten sonra mı başvuru yapmalıyım
2. İşkur'dan işsizlik maaşını ne kadar süre alabilirim, bağkur kaydı yapılana kadar mı, yoksa Eylül itibariyle yeni iş kurulduğu için kesilmeli miydi, eğer öyleyse İşkur bunu nereden bilecek.
3. 9 ay boyunca İşkurdan sağlık güvencem devam edeceği için Bağkur kaydı yaptırmadan bu şekilde devam etmemde bir sorun olurmu

Son düzenleme:
İşyerine ortak olduğunuz tarih itibari ile İşsizlik Maaşınızın durdurulması gerekir.
Durmuyorsa bile İşkur'a müracaat ederek kendiniz durumu bildiriniz.
Ortak olduğunuz şirket anladığım kadarı ile A.Ş., bu durumda yönetim kurulunda olmasanız bile bağkurlu olabilirsiniz. Yönetim Kurulunda olanlar için Bağkur'luluk zorunludur, ortaklar için isteğe bağlıdır, isterseniz Bağkur'lu olabilirsiniz.

İşyerine ortak olduğunuz tarih itibari ile İşsizlik Maaşınızın durdurulması gerekir.
Durmuyorsa bile İşkur'a müracaat ederek kendiniz durumu bildiriniz.
Ortak olduğunuz şirket anladığım kadarı ile A.Ş., bu durumda yönetim kurulunda olmasanız bile bağkurlu olabilirsiniz. Yönetim Kurulunda olanlar için Bağkur'luluk zorunludur, ortaklar için isteğe bağlıdır, isterseniz Bağkur'lu olabilirsiniz.

Mali müsavir Bağkur için genel kurul yapıp seni yönetim kuruluna almamız lazım dedi. Yoksa isteğe bağlı bağkurlu yaptıralım dedi. İSteğe bağlı bağkur ile şirketten Bağkurlu olmak arasında fark var mı ?

Hayır. Eskiden tüm A.Ş. ortakları Bağkur'lu olmak zorundaydı, ancak bunu değiştirdiler diye biliyorum, değişiklikte ise, sadece A.Ş. yönetim kurulu üyelerini yapıyoruz diyemez. Yönetim Kurulunda ortak olmayanlarda isterlerse Bağkur'lu olabilir diye hatırlıyorum.
Bilen arkadaşlar varsa emin olalım, yazsınlar.
Yada Alo 170'i arayıp bir sorun isterseniz.

İsteğe bağlı ile diğer bağ kur arasında bir fark yok. İkisi de basamaklara yıl bazında
artıyor
Aş ortakları Bağ Kurlu olmamıyorlar. Yan Yönetim kuruluna girecek, yada isteğe bağlı olacak.

Sordum, kurucu ortak yönetim kurulunda değilse Bağkur'lu olamıyormuş, şimdi isteğe bağlı olmak mı iyi, yoksa yönetim kuruluna girip zorunlu Bağkur yaptırmak mı, farkı var mı ?
Prim miktarları, sağlık hizmeti açısından farkı, sağlık için isteğe bağlı olunca ekstra ödemesi gibi...