Yeni Mali Müşavir Olanlara Yol Haritası

merhaba arkadaşlar ben 10 yıldır bir şirkettin muhasebesindeyim.
yeni mali müşavir oldum büro açmayı düşünüyorum fakat hiç büro tecrübem yok.
bu mesleğin tamamen bir fiil çalışarak öğrenilen bir meslek olduğunu biliyorum.
fakat şu an bir büroya girip çalşma şansım yok.

tecrübeli arkadaşlarım burada ben ve benim gibi yeni büro açmayı düşünen arkadaşlara
yol gösterirse seviniriz.

büro yerinin önemi var mıdır
müşteri nasıl bulunur veya ikna edilir

basit usul müşteriler için ne yapılır
işletme esasına göre defter tuttan işletmeler için neler yapılır
serbest meslek erbabı müşteriler için neler yapılır
teorik olarak bunların hepsini biliyoruz fakat bizim meslekte teori ve uygulama
pek aynı değil.

sevgi ve saygılarımla;

Ynt: yeni mali müşavir olanlara yol haritası

ya ne diyeyim arkadaşım büro açmayı düşünüyosan en aşşağı 3-4 yıl daha sürünürsün.. 5-10 müşteriyle iş yapmak zor iyi şirketler zaten muhasebesini kolay kolay değiştirmiyor.. bence işyerinden memnun değilsen başka bir şirketin muhasebesine müdür olarak geçmeni öneririm aynı parayı kazanırsın.. bir işle uğraşırsın.. ayrıca bu sayfada sana işletmeyi basit usulü serbest mesleği öğretmek zor.. illa kafana taktıysan bir büroda bir süre çalışman gerekir.. yani senin sorduklarına burada cevap vermek zor

Ynt: Yeni Mali Müşavir Olanlara Yol Haritası

bence şuan için atacağınız en uygun adım bir ortaklıktır.ortağınızın kurnazlık peşinde olmayan dürüst ve tecrübeli birisi olmasına dikkat edin ve ondan bilgi anlamında iyice faydalanın.ama bence bunu çok uzun vadeli düşünmeyin hiçbir işte ortaklık iyi sonuç vermemektedir bana göre tabiki..müşteri portföyünüzü artırdıktan sonra kendi büronuzu açabilirsiniz..
müşteri nasıl bulunur konusuna gelirsek..
kesinlikle tabelaya müşteri gelmez bi kere bunu aklınızdan hiç çıkarmayın.eş dost akraba yoluyla müşteri bulursunuz ve şanslıysanız dallanıp budaklanır..ama bu kriz ortamında bu da cok zor..
umarım muvaffak olursunuz daha ben olamadım malesef..
bol kazançlar bol şanslar dilerim

Bende yeni mali müşavirim ve benim de arzumdu hep büro açmak. Ama hayat bu kadar basit değil malesef. İşleyiş burdan anlatılamayacak kadar uzun, mükellef bulma işi ise nasip ve çevreden öte değil, belli bir stratejisi olduğuna inanmıyorum, önce sabır ve özveri, sonrasında dürüstlük ve bilgi müşteri portföyünü genişletecektir ama işe hiçten başlamak hiç de kolay değil.

gerçekten çok zor ama bir o kadar da zevklidir mesleğimiz..

Merhaba; bende yeni mali müşavir oldum. Hiç büroda çalışmadım, 5 yıldır bir şirketteyim.
Bayram dönüşü yeni anlaştığım başka bir şirkette işe başlıyorum. Şu an iş yerim çok güzel ve rahat ancak bana göre fazla rahat. Daha fazla deneyim kazanamayacağımı düşünüyordum ve iş aramaya başlamıştım. İnşallah attığım adımdan mahçup olmam. İlerde rahat etmek için şu an rahatımı bozmak zorundayım ve öyle yapıyorum. Herşey mesleğim ve daha iyi bir yaşam için.

Bu da benim yol haritam. :)

red_rose ' Alıntı:
....
tecrübeli arkadaşlarım burada ben ve benim gibi yeni büro açmayı düşünen arkadaşlara
yol gösterirse seviniriz.

...
basit usul müşteriler için ne yapılır
işletme esasına göre defter tuttan işletmeler için neler yapılır
serbest meslek erbabı müşteriler için neler yapılır
teorik olarak bunların hepsini biliyoruz fakat bizim meslekte teori ve uygulama
pek aynı değil.
..
Staj ve sonraki sınav süreci bir şekilde halledilip ruhsat alınır, kişinin vakit ayırıp ders çalışmasına bağlı ki iyi kötü zaten sınavlara alışığız ancak kazanılan haklar ve sorumluluk büyük. Bu noktada SMMM ruhsatı sahibi olmak kişiyi sorumluluktan kurtarmayacağı gibi aksine bir etki yapar hele ki ruhsat kullanılıyor ise, verilecek cevaplar atılacak adımlar bir Meslek Mensubundan beklenen düzeyde ve kalitede olmalı aksi durumda kınamalar meydana gelebilir kişinin hevesi kırılabilir veya kınama ötesi yaptırımlarla da karşılaşılabilir. Bu noktada yetkilerin kullanımı için Ruhsata çok güvenmeyip temel konuların uygulaması hakkında bilgi sahibi olunması, uygulanmasının yapılması konusunda fikir sahibi olunması önemlidir. Staj süresi de bir nevi bu nedenledir. Staj süresinin verimli geçmesi zaten sizi olası naylon staj yapanlardan ayırır. Bu ayırımı piyasaya çıkıldığında mükellef/müşteri kendiliğinden yapar. Doğa seçicidir. Müşteri de öyle. Kiminin hizmetine bakar, kiminin ücretine. Hizmetinize bakan müşteriler bulmanız dileklerimle.

Benim bu nokta da siz deneyimli meslektaşlarıma bir sorum var. Yukarıda da yazdığım gibi büro tecrübem yok. Şimdi iş değişikliği yapacağım ancak şöyle bir soru işareti var aklımda. Yeni başlayacağım şirket benden ruhsat kullanmamı isterse ne yaparım. Çünkü çok deneyimli değilim. Bir şirketi tanımak için yeni gireceğim şirkette nelere dikkat etmeliyim bu şirkete güvenmek için?

Eğer mümkünse 1 ay deneme süreli çalışın ve o 1 ay süresince ruhsatınızı kullanmayın.

Evet bende öyle düşünüyorum. Yaklaşık 3-4 ay ruhsatı kullanmayacağım.
İnşallah herşey yolunda gider.

Merhabalar,
Bende yeni SMMM oldum.4,5 yıldır muhasebeciyim.
2,5 yıldır uluslararası bir şirkette genel muhasebe şefi olarak
çalışmaktayım.Piyasaya göre kazancın iyi sayılır.Çalışma ortamım
rahatım vs.problemde yok.

Ancak belgeyi aldım ya kaşıntı başladı :)

Bende ciddi ciddi büro açmayı istemekteyim.Bir YMM tanıdığımda var.Bana destek olacak
gibi.Birazda birikimim var ve şirketten alacağım tazminat (Verecekler diye düşlemekteyim :))
beni 1 sene idare eder.

Beni büro işine yönelten sebepler malum.Kendi işimin sahi olmak istemem.

tecrübeli arkadaşlar ne dersiniz.Doğru zamanda bu işe girilirmi...Benim kafam çok karışık
Yardımcı olabilirmisiniz?

kazanıcını ve hangi ilde olduğunu söylersen daha net birşey söyleyebiliriz

sakarya , 2000,00 tl

kor ' Alıntı:
Merhabalar,
Bende yeni SMMM oldum.4,5 yıldır muhasebeciyim.
2,5 yıldır uluslararası bir şirkette genel muhasebe şefi olarak
çalışmaktayım.Piyasaya göre kazancın iyi sayılır.Çalışma ortamım
rahatım vs.problemde yok.

Ancak belgeyi aldım ya kaşıntı başladı :)

Bende ciddi ciddi büro açmayı istemekteyim.Bir YMM tanıdığımda var.Bana destek olacak
gibi.Birazda birikimim var ve şirketten alacağım tazminat (Verecekler diye düşlemekteyim :))
beni 1 sene idare eder.

Beni büro işine yönelten sebepler malum.Kendi işimin sahi olmak istemem.

tecrübeli arkadaşlar ne dersiniz.Doğru zamanda bu işe girilirmi...Benim kafam çok karışık
Yardımcı olabilirmisiniz?

aynı senin durumundayım bende sakaryadayım sınavları yeni verdim şeytan ve rahatlık insanı dürtüyor :D
büro açma hususunda

kor ' Alıntı:
sakarya , 2000,00 tl

bence tam sınırdasın büroda açabilirsin orada bir gelecek görüyorsan oradada kalabilirsin.. ama büro açacaksan 2-3 tane 500 er tl alabileceğin mükellef bulabilirsen hiç düşünme ama sıfırdan gireceksen ve dayanacak gücün yoksa pişman olursun ayrıca küçük ve yaramaz mükellef tipleri seni bulacaktır.. tahsilat yapacam diye uğraşırsın.. başın ağrır sinirlerin bozulabilir.. adamdan senede 500-600 tl yı zor alırsın bir ceza yersen oda onu götürür... orada devam ederken büro açabilirsen en iyisi olur saygılarımla

Durumu analiz etmeniz ve önerileriniz çok isabetli ve yaralı diye düşünüyorum.
Yani bende aynı doğrultuda düşünüyorum.Bakalım hayırlısı...
Bir soru daha olacak.
Şirkette çalışırken büro açmak?
Sonuçta bağımlı olarak bu imkansız.Benim çalıştığım firmaya
smmm makbuzu keserekten çalışmayı (Haftada 5 gün tam mesai de olsa)
firma onaylamaz.Şöyleki;Şeklen bir büro açsam ,tabelayı da assam bir iki mükellfinde
defterini alsam.bağımsız smmm olarak resmen faaliyete geçene kadar kaç ay idare edebilim
(mevzuat açısından başım ağrımadan).(Bir iki müşteri olunca istifa ederim/Resmen bağımsız çalışmaya devam ederim gibi...)
TŞK.

aslında bu firmayla arandaki ilişkiye bağlı, orada sigortayla ilişkinin kesilmesi lazım.. dediğin gibi ancak serbest meslek makbuzu düzenlersen olur.. şeklen de o dediğin olmaz hem izin vermezler sıkıntı olur hemde beyannameleri nasıl göndereceksin.. sıkıntı olur hiç ona girme.. ama dediğin ymm sana garanti 1-2 müşteri ayarlayıp onlarlada görüşürsen o zaman tamamen ayrılıp açman daha mantıklı olur

bende ocakta büro açıcam hiç müşterim yok büro açmadan defter istediğinde zaten aç bakalım diyolar tmm diyenede ne kadar güvenebilirisin her yerde bir risk var..korkarak bir yere varılmıyo..benim düşüncem işin içine girilmeyince sorumluluk alınmayınca bişey öğrenilmiyo..bu kadar yıl okumuşum halada okuyorum araştırıyorum..ilk başlangıçta ceza almayıda göze aldım yanlış yapmayıda..belli bir birikiminiz varsa evli değilseniz veya eşinizin iyi bir işi varsa büro açmak denemeye değer..10.000 tl ayırdım ben bu para gitse bile tecrübe kazanırım bu süreçtede elbet bişeyler öğrenirim sorumluluk alınca kapasitemizide zorluyoruz daha güzel işler çıkarabiliyoruz oturup korkarak bir yere varılmıyo risk almak şart..muhsebecilerin el kitabı onu öneririm okuyun ve daha bir sürü kitap beyannamenin nasıl doldurulacağına kadar anlatıyo... birazda yanlış yapalım tecrübe nasıl kazanılıyo...

ben de bir şirkette çalışıyorum.
bende büro açmayı düşünüyordum ailemin neredeyse tamamı ticaretle uğraşıyor hatta bir çok iş hanının odabaşılığını almış bi eniştem var ;Donun tavsiyesiyle mükellef bulabileceğimi de düşünüyorum. fakat burada da atlanışmış önemli bir konu varki o beni çok düşündürüyor :( tahsilatlar ???

tanıdığım bir çok mmüşavir ödemelerini almakta sıkıntı yaşıyor neredeyse 30 gün vadeli ödeme yapıyorlar ;D bizim şirket bile ekim ayına ait müşavirlik bedelini bugün ödedi :-\

zaten ilk açılışta sıkıntılar yaşayacağız gelirden çok giderimiz olacak illaki ama gelecek üç beş gelirinde gelmesinde böyle sıkıntılar doğarsa ne yapacağız. ciddi anlamda ikilemde kaldım