Yeniden Değerleme Ve Enflasyon Muhasebesi Hk

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Merhabalar daha önce geçici 32 den %2 ödeyerek üstüne de 298 ç yi ekleyerek yeniden değerleme yapmıştık ama 2023 de hiç yapmadık yıl sonunda yeniden değerleme yapıp yola devam mı etmeliyiz,3.geçici de mi uygulamalyız yoksa enflasyon muhasebesi mi uygulamalıyız ne diyordu Erkin Koray ;Arap saçına döndüm,çöz beni arap saçı.İşler iyice arap saçına döndü.Tesekkurler iyi çalışmalar

Bu çerçevede 2021 ve 2022 yıllarında enflasyon düzeltmesi uygulanmayacaktır. Buna karşın enflasyon düzeltmesi, şartlarının oluşup oluşmadığına bakılmaksızın 2023 yılı 1.,2. ve 3. geçici vergi dönemleri hariç sadece 31.12.2023 tarihli mali tablolar için uygulanacaktır.

2023 AMORTİSMANLARI YIL SONUNDA HESAPLAYACAĞIMIZ İÇN 3.DÖNEMDE YENİDEN DEĞERLEME YAPMAMIŞTIK ŞİMDİ E DEFTERLERİ GÖNDERMEDEN YAPSAK SONRA ENFLASYON MUHASEBESİNİ 31/12 DE UYGULSAK OLUR MU,BUNDAN SONRA YENİDEN DEĞERLEME UYGULAMAYACAĞIZ ENFLASYON MUHASEBESİ UYGULAYACAĞIZ ÖYLE Mİ TESEKKURLER

2023 AMORTİSMANLARI YIL SONUNDA HESAPLAYACAĞIMIZ İÇN 3.DÖNEMDE YENİDEN DEĞERLEME YAPMAMIŞTIK ŞİMDİ E DEFTERLERİ GÖNDERMEDEN YAPSAK SONRA ENFLASYON MUHASEBESİNİ 31/12 DE UYGULSAK OLUR MU,BUNDAN SONRA YENİDEN DEĞERLEME UYGULAMAYACAĞIZ ENFLASYON MUHASEBESİ UYGULAYACAĞIZ ÖYLE Mİ TESEKKURLER
evet

Not: Sayin Mustafa Kayaduman yazilarinizda kucuk harf kullanmanizi rica ederim. Lutfen form kurallarina uyunuz,

Merhabalar daha önce geçici 32 den %2 ödeyerek üstüne de 298 ç yi ekleyerek yeniden değerleme yapmıştık ama 2023 de hiç yapmadık yıl sonunda yeniden değerleme yapıp yola devam mı etmeliyiz,3.geçici de mi uygulamalyız yoksa enflasyon muhasebesi mi uygulamalıyız ne diyordu Erkin Koray ;Arap saçına döndüm,çöz beni arap saçı.İşler iyice arap saçına döndü.Tesekkurler iyi çalışmalar
merhabalar.şöyle bir sorum olucak. Bir inşaat firması gelir vergisi mükellefi şahıs bilanço olarak faaliyet gösteriyor. 2018 yılında yani 5yılı geçgin bir süredir 152 mamül kaydında 200.000-TL olarak kayıtlı bulunan kendi yapmış olduğu evi şimdi 2.000.000 gibi bir rakama satmak istiyor. kayıt olduğu tarihten bu yana amortisman vs...hiçbir kayıt yapılmamış .Bu şatış yeniden değerleme şartlarını taşıyor değil mi aksi halde çok yüksek kar marjı çıkacak.yeniden değerlemeyi nasıl yapıcaz yapılması muhasebe kayıtlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz.

Yalnız bir şeyi farkettim,gözden kaçırmışım sorunuzu okurken. 152 hesapta takip edildiğinden amortisman ayrılması söz konusu değil.
Dolayısıyla yeniden değerleme yapamazsınız.

Kaldı ki satmadan önce yapılan yeniden değerlemenin (vergili,vergisiz), vergilendirmede bir avantajı olacaksa yeniden değerleme fonunun sermayeye ilave edilmesi gerekir. Sermayeye ilave edilmez ise faydası olmaz, zararı olur. Tabi yine sermayeye ilavesi satmadan önce olmalı.

Şu konuyu bir netleştiremedik örneğin benim 100 milyonluk demirbaşım var buna 30/09/2023 tarihli yeniden değerleme yapsam stoğum 138 milyon olacak ama yıl sonunda ise enflasyon muhasebesi var şimdi benim yeniden değerleme yapıp daha sonra efslasyon muahsebesi yapmam gereksiz bir iş mi yoksa hazır fırsat varken değerlemeyi yapayım onun üstüne mi enflasyon muhasebesini yapalım hangisi mantıklı tesekkurler

Şu konuyu bir netleştiremedik örneğin benim 100 milyonluk demirbaşım var buna 30/09/2023 tarihli yeniden değerleme yapsam stoğum 138 milyon olacak ama yıl sonunda ise enflasyon muhasebesi var şimdi benim yeniden değerleme yapıp daha sonra efslasyon muahsebesi yapmam gereksiz bir iş mi yoksa hazır fırsat varken değerlemeyi yapayım onun üstüne mi enflasyon muhasebesini yapalım hangisi mantıklı tesekkurler
30.09.2023 itibari ile yeniden degerlemeni yap. Yapmazsan 2023 yılında amortismanı 100 milyon üzerinden ayırırsın. Ama yeniden değerleme yaparsan 138 milyon üzerinden amortisman ayırırsın. Enflasyon düzeltmesi sırasında 2023 yılı içinde 138 milyonu baz alarak düzeltme yapacaksın.

Yeniden degerlemeyi yapmadın, enflasyon düzeltmesi yaptın. 2023 yılında 100 milyon üzerinden amortisman uygulayacaksın.

Yeniden değerleme yapman menfaatine

Enflasyon beklentisinin muhasebe kaydı var mı?örneğin 2024 yilinds yüzde 50 enflasyonu tahmin ettik enflasyon yüzde 60 gerçekleşti bunun yevmiye kaydı var mı?