Yeterlilik Denetim Dersi İçinde Boğuldum...

• Konbuyu başlatan mikibey
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Yeterlilik Denetim Dersi İçinde Boğuldum...

Dostum bence senin sıkıntın kaynakların çokluğu veya konuların fazla oluşu değil. Sen resmen tek ders kalmasından ötürü strese girmişsin. Aynı stresi bende tek ders vergi kalınca yaşamıştım. Naçizane tavsiyem önce stresle başetmelisin. Stres kaygıyı tetikler, kaygıda öğrenmeyi güçleştirir. Stresi yendikten sonra herşey daha da kolaylaşacak görüceksin.

mikibey ' Alıntı:
Arkadaşlar Denetim dersini geçenlerden çalışma yöntemi ile ilgili tavsiyeler istiyorum.
Ama dersi bir şekilde geçmişlerden değil, bu dersi anlamayı başarmış, nasıl çalışılabileceği hakkında fikir ortaya koyabilmişlerden cevaplar bekliyorum.
Sağım solum onlarca ders notu ve kitap ile doldu. Tek dersim kalan bu. Sitresten kafayı yemek üzereyim. Sorun şuki çalıştığım hiçbir konuyu birbiri ile bağdaştıramıyorum. Yeni bir kitap yada not okumaya başlasam buda önemliymiş öğrenmem gerekir diyorum. ama o kadar çok kaynak olduki sonunda bir cümle bile söyleyemeyecek kadar hepsini birbirine karıştırdım.
Saygılar herkese.
bende denetimde zorlanıyorum aklımda kalmıyor. aynı durumdayız gibi

Selam .

Size şöyle bir tavsiyede bulunayım öncelikle şu kadar zaman kala o elinizde ki kaynakları bir temizleyin. Yoksa hepsi çorba olur.

Elinizde tam kapsamlı tek kaynak ve mümkünse soru cevaptan oluşan ikinci bir kaynak olsun. Diğerlerine bakmayın bile yoksa hepsini öğrenmek ezberlemek psikolojisine giriyor insan. Ben öyleyim.

Sonra ezber yapmayın kesinlikle. Anlamaya çalışın ( Tabi söylemesi kolay demeyin :) ) Denetim nedir amacı nedir nelere dikkat edilir. Bilhassa iç kontrol. Sanki sınav için değilde sanki işiniz denetimmiş gibi severek isteyerek çalışın. Ve en önemlisi okumak. Aynı yeri dönüp defalarca okuyun. Ve kitabı kapattığınızda o konu ile ilgili cümle kurun aklınızdan. Hatta mümkünse kendi fikirlerinizi de katarak.

Ben böyle yapıyorum. İşe yarayıp yaramadığını Temmuzda göreceğim. :)

Başarılar . Kolay gelsin.

denetim gerçekten çalışılması zor ders, benim tavsiyem son 10 yılda soru çıkmış,22 nolu tebliğde dahil konuların gözetini çıkar, bu özeti bir kaç defa farklı yerlere yaz, birde sabahları taze kafayla oku, sınava kadar aklında birşeyler kaldığını göreceksin. söylenen bazı kitapları baştan sona okumakla bu iş çok zor en önemlisi özet çıkar. bu çalışmayala çok rahat elli alırsın
kolay gelsin.

.

Merhaba, öncelikle kolay gelsin herkese.
Denetimde spk tebliği çok önemli muhakkak okuyun.Ezber yapmaya çalışmayın konuyu anlayarak çalışırsanız
özellikle denetmen gibi fikrine katılarak söylüyorum başaracağınızı göreceksiniz.Çok kaynak olması önemli değil
konuyu hangisinden daha iyi anlıyorsanız ondan çalışın.Şahsen ömer duman ı ben beğenmedim.Oktay Taş ın denetim kitabından çalıştım.Tavsiye ediyorum.

Ömer Duman'ın kitabı sadece sınav hariç denetimi anlamak, okumak için faydalı ancak sınav bazında değerlendirirsek karışık.
Deha nın kitabını alabilirsiniz. Her konudan sonra konuyla ilgili çıkmış sorular ve arkada spk nın soru cevap şeklinde hazırlanmış önemli yerleri var. 70 soru ama bence okumadan girilmemeli sınava.

arkadaşlar bu spk tebliği falan canımı sıkmaya başladı artık biz bağımsız denetim sınavına mı giriyoruz yoksa muhasebe denetimi sınavına mı bence bu iki dersin birbirinden ayrılması gerek sınav yetkilileri bu ders hakkında açıklama yapmalı ve bir kitap yayınlamalıdırlar. Herkes sorumlu olduğu yeri bilmeli 100 sayfa 500 sayfa olsun ama sorumlu olduğumuz yeri bilelim.

Denetim son 2 dersimden bir tanesi. şu an 4. sınav hakkımı kullanıyorum. Ve sadece kasım-2008 sınavında denetime girdim ve 30 aldım. Bence temmuz sınavı da mart sınavı gibi kolay olacaktır. (işlerimin yoğunluğu nedeniyle Mart döneminde sınava girmedim) Hiç kasmaya gerek yok. İç kontrol konusundan soru gelebilir. Birde şu hesabın denetim amacı nedir gibi bir soru bekliyorum. Tebliğe hiç bakmıyorum bile. 50 alır ve geçeriz arkadaşlar.

merhaba
kasım sınavında denetim dersini 74 le gectım
sadece ömer dumanın kıtabını ozetleyerek ve 6-7 kere okuyarak
bunun yanında cıkmıs sorular kıtabını da gözden gecırmekte fayda var
spk teblıg 22 ye calısmaya gerek yok bence arkadaslar zaten 200 sayfa cıvarında ve sadece 2 sınav donemı ordan soru geldı en azından ben calısmadım
ömer dumanın kıtabında zaten bagımsız denetımle ılgılı temel konular yer alıyor
herkese kolay gelsın

bende bu dersten tek kaynakla (ömer duman) ilk hakkımda, geçtim...
ama iyi çalışıp kitaptan gelen soruları kaçırmamanız önemli...
bazen tebliğin ek kısmından, soru sordukları dönemler olmuştu...
kitaba hakim olunca yorum kabiliyetinizde gelişiyor, diğer soruların cevabı kitapta olmasa bile bişeyler yazıp 60 ve üstüyle garanti geçeceğinizi düşünüyorum.

başarılar.

.

Denetim gerçekten çok acaip bir ders.Tebliğe bakmadım ilk 10 sayfa okudum çalışma isteğimi kaybettim.Temmuz ilk girişim olacak ve ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama Tek kaynak olarak Ömer Duman'a çalışacağım.Yorum tarzında sorarlarsa bir ihtimal geçerim diye düşünüyorum.Çünkü daha düşünmem gereken 6 ders daha var.Aralıkta tek bu ders kalırsa zaten,tebliği yutmak farz olur.İnşallah Marttaki gibi kolay olmasa da 1 tane yevmiye kaydı gibi soru gelir.Ama hiç umudum yok bu konuda.

.

Ömer Duman'da fayda etmiyor yahu.Okuyorum kitabı elde avuçta adam akıllı bir şey yok.Evirip çevirip aynı cümleler var.Galiba bu denetim aralık için el sallıyor.Alacak,nakit,ödeme,borç,stok vs.. denetimlerine nereden çalışayım arkadaşlar,bari onlara bakayım çıkarsa onu yaparım belki yine yevmiye sorarlar birde onu yaparım Allah yüzümüze gülerde geçeriz.Lütfen bu saydıklarıma ilgili notu olan varsa bana yollasın.

ömer duman dısında ersin güredinin denetim ve güvence hizmetleri kıtabı var fakat cok agır dilde bir kitap ve oldukca kalın.en ıyısı yıne ömer duman.ona calısıp gectım.ayrıca ıslam cankayanın sarı kıtabından da bakılırsa olabılcek bı ders.
sadece soruları allandırıp pullandırıyorlar.aslında sorular dıkkatlı okundugunda ıcınden cıkılabılcek bı ders
kolay gelsın arkadaslar

denetim ders notu bana gönderebilirmisiniz. Özellikle stoklar, alacaklar, maddi duran varlıkların denetim amaçları hakkında döküman rica ediyorum..
[email protected]