Yıllık izin kullanımında dayatma

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar
İşyerinde en yoğun dönemler Mart ile Eylül arası,

İşçiler yıllık izinlerini yazın yani okulların tatil olduğu dönemde çocukları ile geçirmek istiyorlar , ancak işyeri en yoğun döneminde işçilerin yıllık izinlerini kullanmasına izin vermiyor ve tüm işçilerini Ekim ile Şubat sonu arasında izinlerini kullanmasını istiyor

Tabi işçiler kışın izilerini zorla kullanmak istemiyor

İş kanunda iznin kullanma zamanında karşılıklı anlaşmadan söz ediyor ancak ortada anlaşma olmuyor bir dayatma ancak işveren cephesinden bakıncada en yoğun dönemde izinler kullanılınca çok zor durumda kalıyor ki neredeyse tüm işçiler bu dönemde izin istiyor

Sonuç olarak izin kullanma dönemi açısından kimin dediği olmalı bu konu ile ilgili yorumlarınız yada mahkeme kararları kimi haklı görüyor ? İşçi hep kışın kullanmak zorunda mı? Bu konu ile ilgili mahkeme kararı ve kaynak varmıdır?
Teşekkürler

Ynt: Yıllık izin kullanımında dayatma

Yıllık Ücretli izin kullanımında işverenin tarafında oluyor. Öncelikle her iki tarafın anlaşması öngörülüyor anlaşma olmassa işverenin dediği dönemlerde kullanmak zorunda kalınıyor. Burada işvereni çokta suçlamamak gerekir sonuç itibariyle iş yükünün yoğun olduğu dönemlerde çalışmak gerekirki hem işveren zarar görmesin hemde işçi düzenli maaş alabilsin diye düşünüyorum.

balmi ' Alıntı:
Yıllık Ücretli izin kullanımında işverenin tarafında oluyor. Öncelikle her iki tarafın anlaşması öngörülüyor anlaşma olmassa işverenin dediği dönemlerde kullanmak zorunda kalınıyor. Burada işvereni çokta suçlamamak gerekir sonuç itibariyle iş yükünün yoğun olduğu dönemlerde çalışmak gerekirki hem işveren zarar görmesin hemde işçi düzenli maaş alabilsin diye düşünüyorum.

Evet elbette mantık budur. Herşeyden önce işin düzenli yürütülmesi esastır. İşler yürümezse işveren de malını satamaz(hizmetini veremez) para kazanamaz, o zaman o işyerinde hiç izin falan kullanılmaya gerek kalmaz, çünkü işyeri olmaz. :)

O zaman işçiler çocukları ile bir izin kullanamayacak ve hep kışın mı kullanmak zorundadır?
Teşekkürler

Ertann ' Alıntı:
O zaman işçiler çocukları ile bir izin kullanamayacak ve hep kışın mı kullanmak zorundadır?
Teşekkürler

Aynen öyle....Bu konuda son söz işverenin maalesef..

Yada başka iş arasın. Mutlaka işe girerken koşulların böyle olduğu söylenmiştir.

Ertann ' Alıntı:
Teşekkürler

Bence bu noktada raporlar devreye girmeli

Bende işciyim(işveren vekili sıfatına haiz değilim)mantığım Yazın kullanılır ,KULLANMALISIN diyor,işci işveren ilişkilerini düzenleyen İş Kanunu ise ,sen öyle talep-istek de bulunabiilirsin ama " izinlere ilişki düzenlemer" çerçevesinde bu izinin zamanını İŞVEREN TAKDİR eder diyor(ben demiyorum)
İşveren rapora itiraz edebilir mi?Bunu her dönem tekrar eden işci hakkında işverenin yapabileceği birşey yok mu?

nguroy ' Alıntı:
Yada başka iş arasın. Mutlaka işe girerken koşulların böyle olduğu söylenmiştir.
Sn.Güroy bu yanıtınız "ekmek bulamayan pasta yesin" gibi olmuş.

Yok canım.
Şunu diyorum bir çalışan bir işe başvurduğu zaman çalışma koşullarını işveren kendisine söylemelidir.
Bu durumda alınan ücret kadar diğer koşullar da konuşulmalı ve mutabık kalınmalıdır.
En azından bildirilmelidir.
Bunlar söylenmedi ve bu izin kullanma durumu daha sonradan dayatılmaya çalışıldı ise. İş koşullarında önemli değişiklik nedeniyle iş akdinin feshi talep edilebilir.
Çalışan ben bunu bilmiyordum devamlı kışın izin kullanmam diyebilir.

Çalışanların izin kullanma dönemlerinin işveren tarafından tespit edileceği (edilebileceği) yasada belirtilmiş. Yasa böyle diyor ancak işin ayrıca bir sosyal boyutu da var, işveren çalışanlarının iş verimliliğini artırmak, işe bağlılığını sağlamak vs. için çaba göstermelidir. Bazı işverenler zorunlu olmadıkları halde çalışanlarını dönem dönem aileleriyle birlikte topluca yemeğe veya eğlence yerlerine götürürler. Bu çalışanlar üzerinde olumlu etki yapar. Aynı şekilde çalışanların büyük çoğunluğu iznini yazın kullanmak, imkanları varsa ailesiyle tatile çıkmak ister. Tabi tamamının iznini yazın kullanma imkanı olamaz. Ancak dengeli bir şekilde izinlerin kullanıldırılması gerekir.

Müsaadenizle tam olarak netleştirelim diyorum.Olayları yaşadığımız için şurası gerçektir ki ,konuya dair uygulamalar ,maalisef yazılı olduğu gibi olmuyor,bunu hepimiz biliyoruz.(TABİKİ DE DOĞRULARI SÖYLÜYORSUNUZ bende size katılıyorum.)
Fiili uygulama açısından;(bana göre)
A.Yıllık izin hakkı yaz döneminde doğmuş olanlar için,ilk önce görülen işlerin mahiyetleri ve eşitlik ilkesi(bu noktada kim daha önce haketmiş ise)düşünülerek bu izinlerin verilmesi,hem işci ,hem işveren yönünden uygun olacaktır.En azından, 20 gün verilemiyorsa 15 yada 12 hiç değilse 10 gün verilmesiyle ekseriyetinin yararlandırılmasında mutlak fayda var,(motivasyon )
B.Haketmeyenlere işveren bu izni haklı olarak vermek zorunda değildir.Neden,herhangi bir nedenle ayrılma durumu sözkonusu!...Çözüm,onlarıda düşünerek,yazın kullanmak isterler ise hak ettikleri tarih de değil(yani hak eettiği zaman bu izini kullanmaz-kullandırılmaz)bir yıl sonra "A"şıkkında olduğu derecede faydalandırma yoluna gidilebilir diye düşünüyorum

sn nguroy a aynen katılıyor söylediklerinin altına imzamı atıyorum :) . sayın şeref bey yalnız burdaki konu işin yaz dönemlerinde yoğun olmasından kaynaklanıyor. Tabiki her çalışanın istedği tarihte çıkmasını arzu ederiz işverenlerinde böyle olmasını ister diye düşünüyorum en azından kendi işverenim böyle düşünüyor. Ama bizimde çalışanlar olarak işvereni yada daha doğru tabiriyle kurumu düşünmeliyiz, sonuç itibariyle ekmek yediğimiz yer ayakta kaldığı sürece bu izinleri hak edebiliriz. İş yükünün en yoğun olduğu dönemlerde izne çıkmakta işverene haksızlık diye düşünüyorum.

Benim mesajımda ne işvereni nede işciyi ötelemek var ama bir denge gözettiğim ortada.Bende "yaz"döneminden bahsediyorum ve benden önce ifade olunan düşünceleri inkar etmiyor katılıyorum ve net olarak kısmende olsa somut çözüm önerisi sunuyorum.Şahsen işyerimizde bunu uygulamaya çalışıyorum,çalışanlarımız ve işverenliğimiz de memnun.

sn.balmı
sn.nguroy sn.bülent249 a katılmış,bende kendilerine katılmışım,doğruları söylüyorsunuz demişim,söylenenler dışında esas fiili uygulamadan örnek vermişim.
Bu duruma göre sizde sn.nguroy a aynen katılıyor söylediklerinin altına imza atıyorsanız(bende reddetmemişim)sorun nedir anlamış değilim.
Sn.Nguroy belki bizi aydılatabilir!..

Sayın şeref bey yanlış anladınız beni sizde doğruları söylüyosunuz tabiki ayrıca bu forumda sizinde bilgilerinizden çok faydalanıyor ayrıca teşekkür ediyorum. Siz uygulama şekillerinden bahsetmişiniz evet doğrudur o şekilde olmasını temenni ediyoruz lakin arkadaşımız iş yükünün yoğun olduğu dönemde işçilerin izin baskısından bahsettiği için esas bu konunun üzerinden yorum yapılması gerektiğini düşündüm. Yanlış anlaşılmadan dolayı özür diliyor her zman sizinde fikirlerinizden faydalanmayı amaçlıyorum teşkkürler.