Yıllık izin

Ynt: Yıllık izin

Helalleşmeden bahsedeceğinize açın iş kanununu okuyun! Açık açık hangi günler yıllık izin günüdür hangi günler değildir orada yazmakda.

[Sayın g705 haftada 5 gün çalışarak 45 saati tamamlayan personelinize cumartesi günü izin vermiyormusunuz çok merak ettim.
[/quote]

Sayın g705 bu soruma cevap yazmadınız.Zaten cevabınızda tartışılan sonuç çıkacaktır.

Yazdıklarımı okumuyorsunuz galiba, baştan sona bir kez daha okuyun.
Forumda daha önce bu konuda duayenlerin yazdıklarını okuyun. Sizden başka c.tesi gününün yıllık izin günü olmadığını yazan var mı? Hatta bölge çalışma müd. iş müfettişlerine danışın.

bulent249 ' Alıntı:
Cumartesi ve pazar günleri çalışılmayan bir iş yerinde, iznin cumartesi günü başlatılması yanlış ve mantıksızdır. İznin başlangıcı pazartesi günü olur. Örnek olayımızda izin 20 haziranda başlar, 6 gün izin kullanılmış olur.
Bülent bey de benimle aynı fikirde idi.Sayenizde forumda mesaj sayılrım arttı.sürekli forumu takip ederdim ama cvp yazacak zamanım olmazdı.Gelelim konumuza."18/06/11 cumartesi gününden 26/06/2011 tarihine kadar yıllık izin kullanıp 27/06/11 tarihinde iş başı yapan birisinin yıllık izin hakkından kaç gününü düşmem gerekiyor. " Hafta içi 5 gün çalışıp 45 saati doldurduğundan, 18/06/2011 cumartesi gününü tatil olarak kazanmıştır personel.Pazar günüde hafta tatili olduğundan zaten tatildir.Yani 2 gün iş yok.Personelin haklı tatil hakkı.26/06/2011 tarihine kadar da yıllık izin kullanacağından, çalışılmayan yıllık izinde gecen günler 7,5 saat üzerinden hesaplandığından, 1 haftalık izin süresinde 6 iş günü yıllık izniinden düşeceksiniz.Bu kadar açık.Bu konuda başkada cvp yazmıycam.Umarım bizlerden yardım bekleyen arkadaş bir sonuç çıkarmıştır.

ibrahim1979 ' Alıntı:
bulent249 ' Alıntı:
Cumartesi ve pazar günleri çalışılmayan bir iş yerinde, iznin cumartesi günü başlatılması yanlış ve mantıksızdır. İznin başlangıcı pazartesi günü olur. Örnek olayımızda izin 20 haziranda başlar, 6 gün izin kullanılmış olur.
Bülent bey de benimle aynı fikirde idi.Sayenizde forumda mesaj sayılrım arttı.sürekli forumu takip ederdim ama cvp yazacak zamanım olmazdı.Gelelim konumuza."18/06/11 cumartesi gününden 26/06/2011 tarihine kadar yıllık izin kullanıp 27/06/11 tarihinde iş başı yapan birisinin yıllık izin hakkından kaç gününü düşmem gerekiyor. " Hafta içi 5 gün çalışıp 45 saati doldurduğundan, 18/06/2011 cumartesi gününü tatil olarak kazanmıştır personel.Pazar günüde hafta tatili olduğundan zaten tatildir.Yani 2 gün iş yok.Personelin haklı tatil hakkı.26/06/2011 tarihine kadar da yıllık izin kullanacağından, çalışılmayan yıllık izinde gecen günler 7,5 saat üzerinden hesaplandığından, 1 haftalık izin süresinde 6 iş günü yıllık izniinden düşeceksiniz.Bu kadar açık.Bu konuda başkada cvp yazmıycam.Umarım bizlerden yardım bekleyen arkadaş bir sonuç çıkarmıştır.

HAfta içi günlük 14 saat çalıaşn kişi;bu hesaba göre cuma cumartesi tatili haketmiş, ayrıca pazar hafta tatiline de hak kazandığı için 3 gün mü tatil yapar, yoksa, cuma çalışmadığı için hafta tatiline de hak kazanamaz mı sn.ibrahim1979?
İzin hesabında, haftalık çalışma süresine bakılmaz.
HAk kazandığı izin süresine;
İzin başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki hafta tatili ve resmi tatil günlerine bakılır.
C.tesi günüişyerinde çalışma olup olmadığına, yan komşunun nasıl uyguladığına, hava durumuna veya piyasada geçerliliği devam etmekte olan güncel bir helalleşme kampanyası olup olmadığına bakılmaz.Daha doğrusu istenirse bakılır elbet ama , bakmayanlara sen neden bakmıyorsun diye garip suçlamalarda bulunulamaz.

Sayın keremcem
Sormuş olduğunuz sorunuzun cevabını iş kanunu veriyor zaten.Ben işyerinde yaptığım uygulamamızı soru soran arkadaşımıza cevap olsun diye yazdım.Hafta içi 3-4 gün çalışıp 3-4 gün tatil yapan bir işletme yok bildiğim kadarıyla.Ama hafta içi 5 gün çalışmak suretiyle 45 saatlik haftalık çalışma süresini tamamlayıp cumartesi tatil yapan çok işletme var.Hafta içinde 5 gün çalışmışsa personelimiz cumartesi+pazar tatil yapar.Yıllık iznine çıkacaksa da pazartesi gününden itibaren yıllık izin süresini başlatırım.Kim nasıl uyguluyorsa devam etsin.

"Çalışma süresi
MADDE 63. - Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. "

Yoruma açık bir konu farklı görüşler var.
Benimde görüşüm Cumartesininde hafta tatili olabileceği yönündedir.

MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir. Burada belirtilen hafta tatilinde alt sınır çizilmiş olup üst sınır belirtilmemiştir.

Hafta tatili Pazar günü olacakmış gibi bir durum oluyor 7 günlük zaman dilimi içinde en az 24 saat dinlenmeyi istediği gün verebilir.

Yoruma açık bir konu internetten bakıldığında farklı yorumlar bulunmakla birlikte benim düşüncem Cumartesi ve Pazar farklı bir deyişle 2 gün olabilir.
Saygılarımla

Sn.ibrahim1979;
Sn.t.y.

Uygulamanızda dilerseniz elbette cumartesi günlerini de izin hesabında tatil günü olarak kabul edip uygulayabilir, çalışanlarınızın memnuniyetini arttırabilirsiniz.
Tepkim sn.ibrahim1979 un işçinin 1 günlük iznini gaspediyorsunuz-mübarek gün-helalleşin türü sözlerinedir.

İş kanununda ücretli izinde , hafta tatili gününün izin süresinden sayılmayacağı açıkça belirtilmiş olup, ( iddialarınızın aksi yönde) 394 sayılı Hafta Tatili HAkkında Kanun'un 1 ve 6.maddeleri hafta tatili süresinin 1 ( yazıyla BİR) GÜN olduğunu AÇIKÇA BELİRTMEKTEDİR.
Elbette arzu ederseniz 2-3-4 günlük hafta tatili uygulayabilirsiniz, buna kimse bir şey demez.

keremcem ' Alıntı:
Sn.ibrahim1979;
Sn.t.y.

Uygulamanızda dilerseniz elbette cumartesi günlerini de izin hesabında tatil günü olarak kabul edip uygulayabilir, çalışanlarınızın memnuniyetini arttırabilirsiniz.
Tepkim sn.ibrahim1979 un işçinin 1 günlük iznini gaspediyorsunuz-mübarek gün-helalleşin türü sözlerinedir.

İş kanununda ücretli izinde , hafta tatili gününün izin süresinden sayılmayacağı açıkça belirtilmiş olup, ( iddialarınızın aksi yönde) 394 sayılı Hafta Tatili HAkkında Kanun'un 1 ve 6.maddeleri hafta tatili süresinin 1 ( yazıyla BİR) GÜN olduğunu AÇIKÇA BELİRTMEKTEDİR.
Elbette arzu ederseniz 2-3-4 günlük hafta tatili uygulayabilirsiniz, buna kimse bir şey demez.

Sabahtan beridir aynı şeyleri yazmaktan yoruldum.Tarihler vererek arkadaşımızın sorusunu cevaplamaya çalıştık.Personel hafta içi 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini tamamlayan ve cumartesi+pazar tatil olan bir işyerinde çalışmaktadır.13-17/06/2011 tarihlerinde çalışmış ve 18-19/06/2011 cumartesi+pazar günlerini tatil olarak hak etmiştir.(Cumartesi; hafta içinde fazla çalışma yapıp haftalık 45 saati erken doldurduğundan hak ettiği tatildir.Hafta tatili değildir. Pazar ise; haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurdugundan hak ettiği hafta tatilidir.)Personel 20-26/06/2011 tarihleri arasında yıllık izin kullandığından, personel hafta içinde çalışmadığından dolayı günlük 7,5 saatlik çalışma süresinden haftalık 6 iş günü yıllık izinden düşülecektir.İzinli gecen haftada cumartesi izin gününden sayılır.Tüm mesajlarımda bunları belirttim.İzne çıkmadan önceki son haftada 5 gün çalışıp 45 saati doldurduğundan izne çıkmadan önceki son cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz.Bu cumartesi gününün izne çıkan personelden yıllık izin hesabından düşülmesi yanlıştır.Personel yıllık izne çıkmayıp işine devam etseydi eğer hiçbir kesinti olmadan pazartesi günü işbaşı yapacaktı.Ben bunu belirttim.Kanun hepimiz için.Kimse kimsenin hakkını yemesin...

İş yerinde cumartesi çalışması yapılmıyorsa yani hafta sonu tatili cumartesi ve pazar olarak uygulanıyorsa izin hakkı normal ve doğal olarak pazartesi günü başlatılır.
Çalışan da izin dilekçeisni öyle yazar zaten. :)

Sayın NGUROY'a katılıyorum. Kesinlikle işçi dilekçesini pazartesine göre yazar.

''MADDE 56. - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.

İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. ''

Cumartesi günü çalışılmayan bir işyerinde Cumartesi günü nedir?
Ulusal bayram?Hafta tatili? Genel tatil günü??

keremcem ' Alıntı:
''MADDE 56. - Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.

İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. ''

Cumartesi günü çalışılmayan bir işyerinde Cumartesi günü nedir?
Ulusal bayram?Hafta tatili? Genel tatil günü??

Hafta içi 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini tamamlamış ve cumartesi+pazar günlerini tatil olarak hak etmiştir.(Cumartesi; hafta içinde fazla çalışma yapıp haftalık 45 saati erken doldurduğundan hak ettiği tatildir.Adını siz koyun artık.İster idari tatil deyin, ister izin deyin ama Hafta tatili değildir. Pazar ise; haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurdugundan hak ettiği hafta tatilidir.)Pazartesi izne ayrılıp sonraki pazartesi işbaşı yapan personelden 6 gun yıllık izninden düşülür.(Haftaiçi fazla çalışma imkanı olmadığından iş kanununa göre günlük 7,5 saat üzerinden hesap edilir.)
İzne çıkmadan önceki son haftada 5 gün çalışıp 45 saati doldurduğundan izne çıkmadan önceki son cumartesi gününü tatil olarak hak ettiğinden yıllık izinden sayılmaz.Personel yıllık izne çıkmayıp işine devam etseydi eğer hiçbir kesinti olmadan pazartesi günü işbaşı yapacaktı.

Buradaki hata c.tesinin izin günü olması değil iznin c.tesi gününden başlatılmasıdır.

Sayın g705

"ha c.tesi 5 saat çalışılmış ha hafta içi her gün birer saat (c.tesi çalışması yerine) fazladan çalışılmış bir fark yoktur. İzin ne zaman başlarsa başlasın c.tesi yıllık izin günüdür. "

"Buradaki hata c.tesinin izin günü olması değil iznin c.tesi gününden başlatılmasıdır. "

Yazılar size ait.Sanırım sonunda mutabık kaldık.İyi formlar.

Sn.ibrahim1979;
sürekli günlük çalışma saatinin 7,5 saat olarak kabul edilmesinden bahsediyorsunuz.
7,5 saati nasıl bulduğunuzu açıklayabilirmisiniz :)
İş kanunun hiç bir yerinde günlük çalışma saati 7,5 saattir demez.
Haftalık çalışma süresi 45 saattir der.
İşveren dilerse bu süreyi haftanın çalışılan günlerine bölerek tamamlanmasını sağlayabilir der;
sizin hesabınızla da , haftalık 45 saat olan yasal çalışma süresini, haftalık iş günü olarak kabul edilen 6 ya böldüğünüzde günlük 7,5 saat çıkar.
Eğer 7,5 saati dikkate alıyorsanız, lütfen bunu da göz önüne alınız.
( Adını siz koyun tatili günleri de, iş kanununda izin gününden sayılmayacak günler arasında belirtilmemiştir.)
Kabul;
mantık -vicdan - gönül, dediğiniz şekilde, cumartesi günleri çalışılmayan işyerinde cumartesi günlerinin izin günü olarak sayılmasını kabul etmiyor.
Ancak ,
o iş kanunu açıkça diyor ki, hafta tatili 1 gündür, resmi-genel tatil varsa onlar da izin süresine + gün olarak ilave edilir ve öyle hesaplanır.
Ha sizin yaptığınız uygulama yanlıştır demiyorum elbette,
kimse size kalkıp ta cumartesi günlerini yasal olarak izin gününden sayman gerek diyemez.En kötü sana ne kardeşim ben işçime bunu veriyorum dersiniz.
Amaaa;
benim yaptığım YASAL OLARAK DOĞRU OLANDIR, cumartesileri izin günü olarak sayan hata eder, hak yer derseniz ( ki dediniz)
hata edersiniz. :)

Saygılar

"benim yaptığım YASAL OLARAK DOĞRU OLANDIR, cumartesileri izin günü olarak sayan hata eder, hak yer derseniz ( ki dediniz)
hata edersiniz"

Bende buna katılıyorum.

Eskiden hepinizin bildiği gibi izin günleri örneğin 12 iş günü idi daha sonra bu 14 oldu ama cumartesi günleri iş günü kabul edildi. Yani kullanılan izin süresi artmadı. Hani derler ya ha hoca ali , ha ali hoca misali.
Ancak daha önce de söylediğim gibi işyerinde cumartesi zaten çalışılmıyorsa. İzin de doğal olarak pazartesi başlar.

??sürekli günlük çalışma saatinin 7,5 saat olarak kabul edilmesinden bahsediyorsunuz.7,5 saati nasıl bulduğunuzu açıklayabilirmisiniz ??İş kanunu açıkça diyor ki, hafta tatili 1 gündür. Hafta 7 gün olduğuna göre 1 gün düşersek haftada 6 gün kalıyor.45/6=7,5(Bizler anlaşamıyorsak personele nasıl anlatıcaz)

???İş kanunun hiç bir yerinde günlük çalışma saati 7,5 saattir demez.Haftalık çalışma süresi 45 saattir der.???kanunun açıkça yazmasını gerek

Ara dinlenmeler hariç günde 7,5 saat çalışması gereken personelin +1 saat ara dinlenme (yolda geçen süre hariç) günde 8,5 saat işyerinde geçer. Sabah 8 de evden cık 8,30 işbaşı, öğlen 12,30-13,30 arası yemek molası, 13,30-17,00 işten çıkış yarım saat yol 17,30 eve varış. uzun kısa günleri düşünerek gayet uygun bir saat. Servisi olan servisiyle, olmayan kendi imkanlarıyla işyerine geliyor. İşçi işveren anlaşıyor; hazır işe gelmişken iş saatlerini uzatalım sabah 8:30 akşam 18:30 de işten çıkalım.5 gün ve 9 saat mesai üzerinden haftalık 45 saat tamamlayalım. Cumartesi kimse erken kalkmak zorunda kalmasın, servise para ödenmesin yada cepten para gitmesin, hafta sonu ailemizle rahat programlar yapabilelim diye. Cumartesi tatil etmenin mantığı budur bana göre. Bu anlaşmayı yapacaksın sonrada personel hafta içi 5 gün çalışıp cumartesiyi tatil olarak kazanacak ve Pazartesi günüde yıllık iznine başlayacakken, siz kalkıp böyle olmaz, sen cumartesinin yerine fazla çalıştın ama kusura bakma yıllık izne çıktığından senin Cumartesi gününü kesiyorum mu diyeceksiniz. Yıllık izne çıkmayan personel Cumartesi iznini ve Pazar hafta tatilini kullanıp Pazartesi işbaşı yaparken, Sadece yıllık izne çıkıyor diye Cumartesi gününün yenmesi haksızlıktır. Ben o personelin yerinde olsam Cumartesi işe gelir %50 mesaimi de babalar gibi alırım o zaman.

????Amaaa;
benim yaptığım YASAL OLARAK DOĞRU OLANDIR, cumartesileri izin günü olarak sayan hata eder, hak yer derseniz ( ki dediniz) hata edersiniz.????Yazdığım gibi hafta içi çalışıp Cumartesi+Pazar tatilini hak eden ve ilk iş günü olan Pazartesi yıllık izne ayrılan personelin, hak etmiş olduğu izne çıkmadan önceki Cumartesi gününü yıllık izinden sayılması hak yemektir. Sözlerimin arkasındayım. Kanun hepimiz içindir. Mavi beyaz yakalısını ayırt etmez.

Bu da önceki yorumlarımdan bir tanesi.
Cumartesi çalışan işyeri iseniz, yıllık izin süresi cumartesi gününden başlar.Pazar hafta tatili olduğundan yıllık izinden sayılmaz.Sonraki haftada ise 6 iş günü yıllık izinden sayılır.Verdiğiniz tarihler arasında 7 iş günü yıllık izinden düşmelisiniz.Haftada 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini dolduruyor iseniz ise, izne ayrıldığı cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz.Verdiğiniz tarihler arasında 6 iş günü yıllık izinden düşülür.

Benim itirazım; personelin hafta içi çalışıp Cumartesi gününü izinli olarak hak edipte, yıllık izne ayrıldığı zamanlarda sizin kalkıp ta yok efendim Pazartesi işe geleceksen Cumartesi izinlisin, ama Pazartesi işe gelmeyip yıllık izne ayrılacaksan Cumartesi gününü keserim. Bu saçmalıktır. Hafta içi çalışmış cumartesini izin ve Pazar günüde hafta tatili olarak hak etmiş bir personelin ilk iş günü Pazartesi günüdür.

Saygılar

ibrahim1979 ' Alıntı:
Hafta içi çalışmış cumartesini izin ve Pazar günüde hafta tatili olarak hak etmiş bir personelin ilk iş günü Pazartesi günüdür.

Saygılar
Kızmayın ama hemen :)

Haklısınız,
ilk iş günü pazartesi, ilk izin günü cumartesidir :)

keremcem ' Alıntı:
ibrahim1979 ' Alıntı:
Hafta içi çalışmış cumartesini izin ve Pazar günüde hafta tatili olarak hak etmiş bir personelin ilk iş günü Pazartesi günüdür.

Saygılar
Kızmayın ama hemen :)

Haklısınız,
ilk iş günü pazartesi, ilk izin günü cumartesidir :)
:) madem ki izin günümden düşeceksiniz, o zaman hafta içi fazla çalıştığım sürelerin %50 fazla mesai farkını sizden alırım:)

Bu konuda size katılmıyorum.Forumda diğer konularda yorumlarınızı ilgiyle okuyorum.
Saygılar