Yıllık izin

stajyer32

Katkı Sunan Üye
Günaydın,

18/06/11 cumartesi gününden 26/06/2011 tarihine kadar yıllık izin kullanıp 27/06/11 tarihinde iş başı yapan birisinin yıllık izin hakkından kaç gününü düşmem gerekiyor.

(İşyerinde cumartesi-pazar tatil)

Ynt: Yıllık izin

18 -1
19- 2
20- 3
21- 4
22- 5
23- 6
24- 7
25- 8
26- 9 gün

Yıllık izini karşılıklı anlaşarak 10 günden aşağı bölemezsiniz.

ilk cumartesi pazarı sayıyor muyuz. genelde uygulanagelen ctesi günleri kesilip pazar günleri kesilmiyor ve ilk cumadan sonraki hakettiği için kesilmiyor şeklinde uygulamalar yapıyorduk, yanlış mı yapıyoruz.

Hafta tatillerini izin sonuna ilave ediniz 14 + 2 & 14 + 4 & 20 + 4 vb.

İlk Cumartesi ve Pazarı saymayacaksanız 18 değil 20 sinde başlatmış olursunuz.

İzine rastgelen hafta tatili günleri hariç kalan günler izin günleridir. Pazar günü hafta tatili olduğu varsayarsak 7 gün izin kullanılmış demekdir.

g705 ' Alıntı:
İzine rastgelen hafta tatili günleri hariç kalan günler izin günleridir. Pazar günü hafta tatili olduğu varsayarsak 7 gün izin kullanılmış demekdir.
Sayın g705,
ilk pazar gününü önceki hafta çalıştığı için haketmiyor mu? dolayısı ile 6 gün izin kullanmış olacak sanırım.

g705 ' Alıntı:
...hafta tatili günleri hariç kalan günler izin günleridir.
18/06 başlangıç - 26/06 son izin günü arasında kalan 2 pazar izin günü değil hafta tatili olarak bordroya yansır. Dolayısı ile 9 takvim gününün sadece 7 günü yıllık ücretli izin olur.
Not: iş kanunu gereği iznin bir bölümü 10 günden az olamaz. Ancak İşçi-işveren anlaşması sonucu fiili uygulama farklı olabilmekde.

Cumartesi çalışan işyeri iseniz, yıllık izin süresi cumartesi gününden başlar.Pazar hafta tatili olduğundan yıllık izinden sayılmaz.Sonraki haftada ise 6 iş günü yıllık izinden sayılır.Verdiğiniz tarihler arasında 7 iş günü yıllık izinden düşmelisiniz.Haftada 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini dolduruyor iseniz ise, izne ayrıldığı cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz.Verdiğiniz tarihler arasında 6 iş günü yıllık izinden düşülür.

ibrahim1979 ' Alıntı:
...Haftada 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini dolduruyor iseniz ise, izne ayrıldığı cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz.Verdiğiniz tarihler arasında 6 iş günü yıllık izinden düşülür.
C.tesi çalışılıp çalışılmamasının bir önemi yoktur ve hafta tatili pazar olan her işyeri için c.tesi de yıllık izin süresinden sayılır.

ibrahim1979 ' Alıntı:
Cumartesi çalışan işyeri iseniz, yıllık izin süresi cumartesi gününden başlar.Pazar hafta tatili olduğundan yıllık izinden sayılmaz.Sonraki haftada ise 6 iş günü yıllık izinden sayılır.Verdiğiniz tarihler arasında 7 iş günü yıllık izinden düşmelisiniz.Haftada 5 gün çalışıp 45 saatlik çalışma süresini dolduruyor iseniz ise, izne ayrıldığı cumartesi günü yıllık izinden sayılmaz.Verdiğiniz tarihler arasında 6 iş günü yıllık izinden düşülür.

Ben bu yoruma katılıyorum. Biz de bu şekilde uyguluyoruz.

Bazı patronlar nedense Pazar gününü dahi izinden saydırmaya çalışıyorlar. Ellerinden gelse işçinin suyunu sıkıp içecekler.

Cumartesi çalışılmıyor olması , izin hesabında dikkate alınmaz.
Çalışanın hafta tatili ( pazar veya bir başka gün) izin süresinden sayılmaz.Aksi belirtilmedikçe paar günü hafta tatili günü olarak kabul edilir.
Bu durumda belirttiğiniz tarihler arasındaki 2 hafta tatili (pazar) günü hariç diğer tüm takvim günleri izin süresinden sayılır.Yani 7 gündür.

Ancak, standart uygulamanız haline gelmiş ise cumartesi günlerini de izin süresinden düşmek, bu çalışan için kazanılmış hak olduğundan, bir anda uygulama değiştirmeniz çalışanlarla firma arasında sorunlara, bu sorunlar da işverenin sıkıntı yaşamasına neden olabilecek boyutlara gelebilir.Bu nedenle, geçmişte yapılan uygulamalarda, c.tesi günleriizin süresinden sayılmıyorsa, aynı şekilde devam etmenizde fayda görülüyor. :)

C.tesi (hafta tatili değilse) çalışılsada çalışılmasada yıllık izin süresinden sayılır. Çünkü ya c.tesi çalışılmıştır yada c.tesi çalışılacak süre haftanın diğer 5 gününde çalışılmıştır. Tabii iş kanununda en az şartlar belirtildiğinden her zaman için bu şartları iyileştirme yönünde işv. insiyatif kullanabilir.

"C.tesi çalışılıp çalışılmamasının bir önemi yoktur ve hafta tatili pazar olan her işyeri için c.tesi de yıllık izin süresinden sayılır." Haftalık 45 saati 5 gün çalışarak tamamlayan bir personele zaten cumartesi+pazar günü tatil veriyorsunuz.Personel hafta içi çalışarak cumartesi gününüde tatil olarak hak etmiştir.Emin olun çalışan personeller haklarını iyi biliyor ve ona göre davranıyor.Eminim sizin personel de pazartesi sabah işe geldiginde "ben 1 hafta yıllık iznimden kullanmak istiyorum" derse kaç gün yıllık izinden keseceksiniz.İşyerininin cumartesi çalışıp çalışmamasının ve yıllık izne etkisini bende çok araştırdım ve kendimce bir standart oluşturdum.İşyerimizde haftada 5 gun çalışıp cumartesi+pazar tatil yapıyoruz.Haftalık 5 gun çalışıp yıllık izne ayrılan personelimizden ilk cumartesiyi tatil olarak hak ettiği için yıllık izinden saymıyoruz.Sonraki haftalarda ise; iş kanununa göre işlem yapmaya devam ediyorum.İş kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 saattir.İzinli olan personelin günde 7,5 saat çalışıyormuş gibi haftalık 45 saatlik çalışmayı 6 günde tamamladığından, bir haftalık yıllık izinde personelin yıllık izninden 6 gün düşüyoruz.

İş kanunu gayet açık ve nettir. hangi günlerin izinden sayılacağı hangi günlerin sayılmayacağı yazılı olarak vardır. Kişi c.tesi çalışmıyor diye hafta tatili 2 gün değildir. İş kanununa göre (her çalışılan hafta için) sadece ve sadece 1 gün hafta tatili vardır.

Cumartesi ve pazar günleri çalışılmayan bir iş yerinde, iznin cumartesi günü başlatılması yanlış ve mantıksızdır. İznin başlangıcı pazartesi günü olur. Örnek olayımızda izin 20 haziranda başlar, 6 gün izin kullanılmış olur.

ha c.tesi 5 saat çalışılmış ha hafta içi her gün birer saat (c.tesi çalışması yerine) fazladan çalışılmış bir fark yoktur. İzin ne zaman başlarsa başlasın c.tesi yıllık izin günüdür.

İş kanunu gayet açık ve nettir. hangi günlerin izinden sayılacağı hangi günlerin sayılmayacağı yazılı olarak vardır. Kişi c.tesi çalışmıyor diye hafta tatili 2 gün değildir. İş kanununa göre (her çalışılan hafta için) sadece ve sadece 1 gün hafta tatili vardır.

Yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

g705 ' Alıntı:
ha c.tesi 5 saat çalışılmış ha hafta içi her gün birer saat (c.tesi çalışması yerine) fazladan çalışılmış bir fark yoktur. İzin ne zaman başlarsa başlasın c.tesi yıllık izin günüdür.
[/quo

Sayın g705 haftada 5 gün çalışarak 45 saati tamamlayan personelinize cumartesi günü izin vermiyormusunuz çok merak ettim.

Hafta tatili pazar olan bir çalışan için c.tesi çalışılsa da çalışılmasa da yıllık izin günü olarak bordro yapıyorum. Yıllık izin başlangıç günü c.tesi de olsa bu kanunen böyledir.

g705 ' Alıntı:
Hafta tatili pazar olan bir çalışan için c.tesi çalışılsa da çalışılmasa da yıllık izin günü olarak bordro yapıyorum. Yıllık izin başlangıç günü c.tesi de olsa bu kanunen böyledir.

Personelin 1 günlük yıllık iznini yemiş oluyorsunuz.Siz öyle uyguluyorsunuz diye yok böyle bir kanun.Piyasada helalleşme furyası esip duruyor.Şu mübarekkandil gününde sizde personelinizle helalleşin :)*Hayırlı Kandiller*