Yıllık İzinlerin Bölünememesi

batlı

Katkı Sunan Üye
bildiğiniz üzere mevzuatta yıllık izinler tarafların anlaşması ile en fazla 3'e bölünebilir diyor. peki bizim şirketimizde herkes yıllık iznini 3,5,8 parçada kullanmak istiyor işverende kabul ediyor. bunun ileride olabilecek herhangi bir incelemede sakıncası nedir? 3 parçada iznini kullandırmadığımız için ileride sorgulanabilirmiyiz?

İlerde çalışan dava açarsa herhangi bir başka konu ile ilgili olarak bu da dava konusu olabilir.
Bazı işyerlerinde izinleri daha fazla parçalı kullandırıp evrakları ise yasaya uygun düzenlemek mümkün olabilir. Ancak bazı işlerde bu mümkün olmaz.
En doğrusu yasaya uymaktır.

peki işçinin kendisinden yıllık iznini bu kadar fazla parçalı bir şekilde kullanmak istediğine dair yazı alırsak gene de yasaya aykırı hareket etmiş mi oluyoruz.

İşçi daha sonra "ben yıllık iznimi kullanmadım bana zorla imzaltılan evraklar" deyip tekrar izin ücretini talep ederse ne yapacaksınız? İş kanununa uymayan bir şekilde kullandırdığınız izin sizin için dezavantaş. Malum mahkeme çoğu olayda kestirmeden "baskı altında imzalanmış" hükmüne varmaktadır.

Yasanın emrediiici hükmü var. İşçi razı olsa bile 10 günden az bölemezsiniz.