YMM/SMMM/Bağımsız Denetim ve Geleceği

Ynt: YMM/SMMM/Bağımsız Denetim ve Geleceği

15 yıllık kıdem.... çok iddialı olmuş gereçekten uzaktan yakından alakası yok. eğer böyle bir kısıt koyabiliyorlarsa YMM lik bekleme süresini 25 yıla çıkarırlardı emin olun...

Saygılarımla;

deeper_blue ' Alıntı:
15 yıllık kıdem.... çok iddialı olmuş gereçekten uzaktan yakından alakası yok. eğer böyle bir kısıt koyabiliyorlarsa YMM lik bekleme süresini 25 yıla çıkarırlardı emin olun...

Saygılarımla;

katılıyorum 15 yıl gerçekten çok...ismmmo başkanı geçen hafta bölge toplantısında 3 yıllık bi kıdem şartından söz etti..oda tam olarak bilmiyor sanırım ne olacağını konuşmasından öyle anladım

29.06.2006 Tarihinde yürürlülüğe giren, Avrupa Birliği 8. Yönergesi madde 6 aşağıdaki gibidir.
(11. madde hükümleri saklı kalmak koşuluyla, bir denetçinin yasal denetim gerçekleştirme konusunda yetkili kılınması için en az üniversite düzeyinde eğitim görmüş olması, teorik
bir eğitimden geçmiş olması, bir staj döneminden geçmesi ve mesleki yeterlilik sınavında başarılı olması gerekmektedir. (11. maddede uzun dönemli pratik deneyim yoluyla yasal denetçi unvanı sahibi olma koşulları yer almaktadır. Buna göre, 15 yıl mesleki aktivitelerde bulunmak suretiyle finans, muhasebe ve hukuk alanlarında yeterli deneyime sahip olanlar ya da söz konusu alanlarda 7 yıl faaliyette bulunup ayrıca 10. maddede sözü edilen staj dönemini geçirenler mesleki yeterlilik sınavını geçmek suretiyle denetçi olabilmektedirler.)
Yönerge, yıllık veya konsolide hesapların yasal denetimi ile ilgili kuralları belirlemektedir. Yönerge?nin amacı, üye ülkelerde yasal denetim (statutory audit) konusundaki düzenlemelerin, tamamıyla olmasa da büyük ölçüde harmonizasyonunun sağlanması olarak belirlenmiştir. Üye devlet, yönergede aksi belirtilmemişse yasal gereklilikler konusunda daha katı kurallar belirleyebilecektir.
Ayrıca 8. Yönerge de, Denetimin bağımsız olması, etik ilkeler, Denetimin kalitesi ve bunların güçlü bir kamu gözetiminde yapılması gerekliliği hüküm altına alınmıştır.
Bu aşamaya kadar, TTK ve Bağımsız Denetim uygulamalarına bakıldığında yasal çerçevenin 8. yönerge paralelinde gittiği açıkça görülebilmektedir. Buradan, bundan sonraki 2. düzenlemelerin de buna paralel gerçekleşebileceği tahmin edilebilir.
Bu konuda benim her hangi iddiam vs. yoktur. 8. Yönerge çerçevesinde konuyu değerlendirmeye çalışıyorum. Aksi öngörüler elbette olacaktır. Bu görüşlerin dayanakları ile birlikte yazılması konunun sağlıklı tartışılması açısından daha doyurucu olur.
15/7 yıl olması başlangıç hükümleri gereği olacaktır. Sistem oturduktan sonra bu sürelerin, denetim alanında yapılacak 2/3 yıl gibi bir staj/pratik deneyim ve sınavla gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.
İdare 70-80 bin meslek mensubuna (Turmob tarafından SM? den SMMM? ye geçişte olduğu gibi) al kardeşim Denetçi sin artık demeyeceği aşikardır.

maviefe ' Alıntı:
Ne kıdemi. Aman Allah'ım. Şaka mı bu söylenenler.
Arkadaşlar kendimize gelelim. Anadolu'nun dört bir köşesinde 3568 çıktığında mali müşavir ruhsatı alıp elinde 500 tane işletme defteri olan binlerce mali müşavir var. Hepsi değerli amcalar değerli teyzelerdir. Ama denetimin D 'sinden anlarlar mı?
Neyin kıdeminden bahsediyorsunuz? Türkiye'de 4 büyükler ve diğer bazı denetim şirketlerinde çalışanlardan başka denetimde kıdemli kim var Allah aşkına?
Bin kere söyledik, yine söylüyoruz. Yok arkadaş vaktinde köşe tutup pasta götürelim hevesi ile bu mesleğin cılkını çıkartmanıza izin vermeyeceğiz.
Kendi SPK lisansım da dahil hiç bir imtiyaz tanınmaması gerektiğini düşünüyorum.
Ve yeniden yeniden yeniden söylüyoruz:
sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart. sınav şart.

Konuya çok yüzeysel bakıyorsunuz.SBK'nın konuya ilişkin yetkileri 660 sayılı khk ile tırpanlanmıştır.Yetki tek elde toplanmıştır.
Sınav meselesine bende en az sizin kadar katılıyorum.Ancak tecrübenin bertaraf edilmesine de kesinlikle karşıyım.Zira geçmişteki YMM imtihanlarını bırakın mali müşavir imtihanlarından bile geçemiyecek kişilerin YMM oldukları göz önüne alınınca konuya bakış açım daha da keskinleşse de İlk aşamadaki bu dengesizliği kabul etmek gerekiyor.Hatta aktif yılın 20-25 yıl olmasından yanayım.
Bir bölgenin imarı tesis edilir iken mevcut binaların korunması esas teşkil eder.Bu örneği lütfen irdeleyiniz.
Denetim meselesi yorumladığınız ölçüde meslek dışı bir mesele değildir.Elbette ayrınları ve teknikleri bulunmuştur ama netice itibarı ile muhasebe kayıtları esas alınır.Bu konuda Anadolu SMMM lerin işletme defteri tutmaları böyle türevde yer almalarına engel teşkil etmez.
Çürük temele sağlam bina tesis edilmez.
Bağımsız denetim,bu çürük temelin yeniden tesisine yöneliktir.İlk aşamada (zaman hakikaten kısalmaktadır.01,01,2013 tarihine kadar eğitim-sınav ve ruhsatların oluşturulması,denetim şirketlerinin bürokratik işlemlerinin oturtulması için yetersizdir)böyle bir müstesnanın uygulanmasının akıl yönünden bir sakıncası pek yoktur.Elbette sonraki aşamaların bu özel durumun genelleşmesine izin verilmemesine yönelik olmalıdır.
Kanaatimce olay,ttk'nın 400 madde uygulanmasının ertelenmeyecek olmasından kaynaklanmaktadır.
İşte olumlu tepkilerin gösterileceği ve sulandırılmasının önüne geçilmesi elzem olan nokta da burasıdır.
Bağımsız denetime Bu mesleğin içinde fiilen olan tüm meslektasların,stajerlerin sahip çıkması gerekmektedir.Her türlü siyasi kimliğin unutularak meslek kimliğinin öne çıkarılması gerekmektedir.
Saygılarımla,

sınav şart, kıdem de de şart ancak 15 yıl da çok fazla...

bağımsız dnetim sınavları 2012 itibaren ne gibi değişikliğe uğrayacak net bilgi varmı özetle açık bir iki cümlesi olan varsa ellerine sağlık derim

Arkadaşlar;

en iyi tahminle 25 yaşında r mali müşavirlik ruhsatını aldınız üzerine de 25 yıl kıdemi koydunuz etti size 50 yaş.. 50+ yaş grubunda aktif denetim yapabilme (saha çalışmaları dahil) çokta kolay olmayacak.

Denetimin temeli saha gözlem ve çalışmaları hali hazırda bu görevi denetçi yardımcısı kimliğiyle meslek mensubu olamayn veya stajer arkadaşlar üzerinden yürütülüyor. Yeni düzenlemeler ile bu iş yukarıda bahsettiğimiz kriterlerdeki meslek mensupları tarafından yürütülecek.

Ayrıca 01/01/2013 öncesini alalım gerine sonra bakarız anlayışı daha önce yapılan hataların ve haksızlıkların tekrarı olacağından, düzenlemelerin yıl kıdemine bakılmaksızın gerekli eğitim ve sınavdan sonra (teorik ve pratik eğitim) meslek mensubu SMMM ve YMM denetimi yapabilmesi yönünde düzenlenmelidir.

Saygılarımla;

denetim için tecrübenin şart olduğunu düşünüyorum ama 50 yaş ta biraz fazla olur. gerçi mükellefim özel sektör. ben devlet için değil mükllefim için çalışırsam ne kadar objektif olabilirim. onuda bilemiyorum sonuçta özel sektörde çalışıyoruz. denetim pyasası nedir nasıl yürür rajonu nedir hiç bilmiyorum ama bnim smmm şrketi bırakın şahısa geçin demeye başladı mükelleflerine. denetimde denetimci nasıl ekmek yer kafam basmadı zaten. işverenim devlet dğil mükellef. devletn kendi müfettişleri var ymm bile özerk tam bağımsız gibi gelmiyor ama bir derece. kusura bakmayın çiçeği burnunda bir stajyer ayrıca da bu işten ilerde para kazanması lazım. bilenler bilmeyenlere anlatsın.... denetimci olursam bu işten ekmek yermiyim?

deeper_blue ' Alıntı:
Arkadaşlar;

en iyi tahminle 25 yaşında r mali müşavirlik ruhsatını aldınız üzerine de 25 yıl kıdemi koydunuz etti size 50 yaş.. 50+ yaş grubunda aktif denetim yapabilme (saha çalışmaları dahil) çokta kolay olmayacak.

Denetimin temeli saha gözlem ve çalışmaları hali hazırda bu görevi denetçi yardımcısı kimliğiyle meslek mensubu olamayn veya stajer arkadaşlar üzerinden yürütülüyor. Yeni düzenlemeler ile bu iş yukarıda bahsettiğimiz kriterlerdeki meslek mensupları tarafından yürütülecek.

Ayrıca 01/01/2013 öncesini alalım gerine sonra bakarız anlayışı daha önce yapılan hataların ve haksızlıkların tekrarı olacağından, düzenlemelerin yıl kıdemine bakılmaksızın gerekli eğitim ve sınavdan sonra (teorik ve pratik eğitim) meslek mensubu SMMM ve YMM denetimi yapabilmesi yönünde düzenlenmelidir.

Saygılarımla;

Yahu sen elli yaşında mısın ki 50 yaşındakiler üzerinde yorum yapıyorsun diye sorarlarsa ???? sevgili deep blue ne cevap vereceksin diye sormayacağım.Pozitif ayrımcılığımı kullanıyorum sadece senin için :)
Mesele elli yaş meselesi değil.Mesele tüm muhasebe standartlarını altüst ederek yeniden inşaası meselesidir.
Alan çalışmaları konusunu çok güzel anlatmışsın.Elbette alan çalışmaları için gerekli ağırlık denetçi yardımcılarına yüklenecektir.
Alttan üste örgütlenme mesleki kariyeri elitleştirir iken,umuda yolculuk kavramını gerçeğe giden yola dönüştürecektir.
Artık hiçbir uygulama eskisi gibi olmayacak,bilakis sistemin oturtulması aşamasında evrakcılık-iştakipçiliği ortadan kalkacaktır.
TTK ve borçlar kanunu ocak 2011 tarihinde yayınlandığı halde bu zamana kadar elle tutulur hiçbir şey ne üretilmiştir ne de netleştirilmiştir.Şu yakın geçmişe baktığımızda nasıl hazırlıksız olduğumuz gözler önüne serilmiştir.
Bir işyeri açılışında yada bir şirket kuruluşunda tüm işlemler muhasebeciler tarafından, sadece o firmanın muhasebesine bakmak için yapılmaktadır.Angaryaların boyutu bu piyasada o denli densiz boyutlara ulaşmıştır ki
yazmaya elim varmıyor.Bazı arkadaşlar meseleye lokal açıdan bakabilirler ancak bu sorun kangrene dönüşmüştür.
Dolayısı ile bu kelepçe ile maliye kaybeder,muhasebeci kaybeder mükellef kazanır.
Meslek mensubu bu kayıpları zamanla öğrendiğinde,meslek örgütü açısından mesleğe gireceklerin önüne binbir engel koyarak meslek camiasında sınırlar yaratırlar.Tahditler oluştururlar.
Bu sınırları aşabilen yetenekler ise ofis açtıklarında var olabilmek için mevcut çıtaları da aşağıya çekmek zorundadırlar.
Ondan dolayıdır ki adını ister nylon fatura koyun isterseniz yanıltıcı belge koyun geometrik bir oran ile yoğunlaşmıştır.
Bu tip davaların da avukatlığını bizzat muhasebeci üstlenmiştir.
Asıl sıkıntı işte burada yatmaktadır.
Bunun müsebbibi muhasebeci değildir.Bunun sebebi meslek sorunlarına çözüm üretebilecek odalardır.Odalarımız siyasi kimliklerin iktidar anlayışlarına kurban edilmiştir.meslek siyasileştirilmeye çalışılmış ve nitelik ötelenmiştir.
Ülkemizde siyasi partiler vardır,her sorunun derneği vardır.sendikalar vardır.Konumuna uygun yerde insanlar mücadele verebilirler ama bir meslek örütünü siyasallaştırmak, mesleki gelişimin en büyük düşmanı değilmidir?
İşte yıllarca gizlenen,üstü örtülen bu sıkıntıların ortadan kadırılarak yeni bir reorganizasyonu yaratacak kanun TTK 'dır.
Önümüzdeki zaman dilimi bir yıldır.Bu süre içinde bir defaya mahsus olmak üzere sistemin ilk hareketi için yıl deneyimlerine sempati ile bakmak zorundayız.25 yıl önerim sadece meselenin ciddiyetine yönelik idi.Zaten ciddi bir mükellef gurubu olan SMMM'lerin konuya bakışlarının ilk birkaç sene olumlu olacağını sanmıyorum.Neticede bu dönüşümün ekonomik getirisinin irdelenmesi gerekecektir.
saygılarımla,

Sn. GÖKHANUY;

Henüz 37 yaşındayım. sizin belirttiğiniz kıdem yılları üzerinden basit bir tespitte bulundum ve minimum ruhsat alabilme yaşı ile bahsettiğiniz kıdem süresini eklediğimizde bu yaş karşımıza çıktı.

Fiili denetim yapmış biri olarak denetim işinin fiziksel ve zihinsel yıpratıcılığı (yorgunluk ve kısıtlı zaman yönetim stresi) belirli yaş üzerindeyi bırakın hepimiz için zor olacak. Kesinlikle yaşa yönelik bir olumsuz bir eleştiri getirme gayretinde değilim. salt bunu vurgulamak istedim.

Sizinde haklı olarak belirttiğiniz muhasebe mesleğindeki çarpıklıklar Denetim Müessese sinin tesisi başında ''sağlam temellere'' oturtulması için rasyonel genel kabul görmüş meslek mensubu vicdanına uygun tarafsız olarak belirlenmelidir.

Zaten piyasa gerekli seleksiyonu inanın kanun ve yönetliklerden önce yapacaktır. Her SMMM ve YMM yetki belgesi olmasına rağmen denetim işini yapamayacak veya yapmayacaklardır.

Saygılarımla;

Sizin gibi aktif ve rasyonel kişileri forumlarda görünce inanın ki müthiş keyif alıyorum.Elbette düşüncelerinize katılıyorum.Olağanüstü bir performans gerektiren ,ince düşünüşlerin, kıvraklığın temel alındığı bir işlem olduğunu zaten biliyorum. (Bu arada yaşım 52 ona göre :) )
Zaten piyasa gerekli seleksiyonu inanın kanun ve yönetliklerden önce yapacaktır. Her SMMM ve YMM yetki belgesi olmasına rağmen denetim işini yapamayacak veya yapmayacaklardır.
Doğru söze ne denir ?
Sizin gibi gençler ile bu işi hem başaracağız hemde cıtayı yukarı taşıyacağız.Hiçbir yabancı denetim şirketine de ihtiyacı olmayacak ülkemin.
saygılarımla,

Teşekkürler Üstad,

Kaldıki Denetim işini yapmayada pek gerek yok, zira TFRS hükümlerine göre muhasebe tutma, İşlem ve Özel denetçilik, VUK dan UFRS dönüştürme revizyon, Danışmanlı ve iç kontrol sistemlerinin oluşturulması alanlarında ciddi iş gücüne ihtiyaç olacaktır.

Sadece Denetim alanına sıkışmak ve bu konuda çabalamaktan ziyade meslektaşlarımız yukarıda bahsi geçen alanlarda uzmanlaşma yoluna giderek ciddi getiriler sağlayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla;

arkadaşlar neden bu yaşa takdılar anlmadım akıl yaşta değil baştadır tecrübe evet önemlidir ama artık herşey eski olarak kalmıyoki yeni kanunlar yeni iş kolları gibi neden ısrar ediyorlar daha önce denetcilik yoktu bunun eğitimini alan herkez bence bu işi yapar yaş 50 -60 olsa ne olacak herkez diyorki gençler yapamaz mı diyor yani üstadlara saygımız var ama bu işte pastlar eşit olmalı yapan yapmayan herkez bence ortaya çıkmalı arkadaşlar geçn vede işe vede paraya ihtiyacı olan arkadaşlarada saygı gösterilmeli

Sn. CESUR YÜREK;

Eğitimini alan herkes bu işi yapabilir mi sizce.... ya bu işi hiç fiili anlamda yapmadınız, yada denetimden bi habersiniz. Forumda kimse gençler yapamaz edemez demiyor veya savunmuyor.aksine bilgi birikimi olan yeterliliklerini ortaya koyan herkesin bu işte payı olması noktasında mücadele veriyor.

Öncelikle sağ duyulu sakin ve bilinçli olmamızda fayda var.

Saygılarımla;

Arkadaşlar, yazılanlara baktığımda konunun tam olarak okunmadan/anlaşılamadan yorumlar yapıldığı görülmektedir.
Konuda denetçi olabilecekler için en az 50+ yaş, 15 yıl bekleme vs. diye bir şey yok.
Sade bir anlatımla açıklaya çalışayım.

1) Yasa yürürlüğe girdiğinde denetim yetkisi alabilecek olanlar;
a) YMM?ler : Zaten YMM olabilmek için 10 yıllık geçen süre + 5 yıl fiili çalışma
25 yaşında SMMM/V.İNC.YETKİSİ alan ve 35 yaşında YMM olan birisi + 5 yıl
YMM olarak çalışmasını katarsak 40 yaşında BAĞIMSIZ DENETÇİ olur.

b) SMMM?ler : 25 Yaşında SMMM olmuş birisi + 15 yıl fiili çalışma = 40
yaşında BAĞIMSIZ DENETÇİ olur.

c) SPK Lisansı olanlar : 25 Yaşında SMMM olmuş birisi, bu sürede SPK lisansını
da almış olsun. 7 Yıl da fiili çalışma : 32 yaşında BAĞIMSIZ DENETÇİ olur.

2) Yasa yürürlülüğe girdikten sonra, denetim yetkisi almak isteyenler;

a) 25 yaşından SMMM ruhsatını aldıktan sonra, çalışma alanı olarak denetimi seçen
birisi 2/3 yıl yasal bir denetçinin yanında staj yaparak 27/28 yaşında BAĞIMSIZ
DENETÇİ olabilir.

b) 35 Yaşında YMM olan birisi + 5 yıl YMM olarak çalışarak, 40 yaşında BAĞIMSIZ DENETÇİ olur.

c) 0 yıldır SMMM olup + 15 yıl fiili çalışma = B.D.
1 yıldır SMMM olan biri + 14 yıl fiili çalışma = B.D.
5 yıldır SMMM olan biri + 10 yıl fiili çalışma = B.D.
10 yıldır SMMM olan biri + 5 yıl fiili çalışma = B.D.
14 yıldır SMMM olan biri + 1 yıl fiili çalışma = B.D.

d) 1 yıldır YMM?lik/YMM?liğibırakıp/+ 2/3 yıl staj = B.D. (+ 10 var)
1 yıldır SMMM/SMMM?liği bırakıp/+ 2/3 yıl staj = B.D.
5 yıllık bir SMMM,büroyu kapatıp + 2/3 yıl staj = B.D.

Dünya?daki hemen bütün Bağımsız denetim uygulamalarında, tecrübenin öncelikli olarak korunduğu görülmektedir. Denetçilik muhasebeciliğin bir yan dalı değil, muhasebeyi de içinde barındıran bir üst sistemdir. Sadece sınavı kazanan herkese denetim yetkisinin verilmesini istemek, daha doğmadan bu mesleğin temellerine dinamit koymaktır. Sınavla SMMM belgesi alıp, henüz beyanname dolduramayan, geçici vergi düzenlemesinin bilmeyenlerin olduğunu hatırlatırım.
Not: Ayrıca, burada belirtilen süreler, diğer ülkelerde yapılan uygulamaların harmanlanarak, yayınlanacak yönetmeliğin buna benzer olabileceği düşüncesi oluşturulmuş bir tahmindir.

Mutlaka Geçiş dönemi olacaktır...

15 bin denetçiyi elbette kamu gözetim kurumu belirleyecektir.Kriterleri kendine özgümü olacak yoksa uluslararası yönergede yazılan tavsiye kararlarına uyacak mıdır ? Bekleyip şubat ayında ve ilerleyen dönemlerde hepsinin cevabını alacağız.
Tahminen acil denetçi ihtiyacı için 5 yıllık bir tecrübe şartı konulacaktır. 3 yıllık stajda tecrübeden sayılacak geriye kalan 2 yılın bir yılı bekleme süresi olarak geçeceğine göre sisteme 1 yıl bekleyerek yeni ruhsat alanların girme ihtimali vardır.Benim tahminim, kamu gözetim kurumunun sınav yapacağı yönündedir. (SADECE TAHMİNDİR )
Kademeli olarak geçiş süreci sonrası 5 ,7,10 ve 15 yıllık dönemlere göre ayrışmalara gidilebilecektir.
Muhasebe alanında 15 yıllık tecrübe ,bağımsız denetim alanında 3 yıldır çalışan bir stajyerin tecrübesine malesef eşdeğer değildir.
Muhasebe alanındaki tecrübe elbette önemlidir fakat tek yeter koşul değildir.

Dünya uygulamalarında tecrübe kıstası sertifikasyon sürecine tabi tutulmaktadır.Türkiyede sadece tecrübeye dayalı bir kriter belirleme sakıncalı olacaktır.
Türmob eğitimlerin sonunda ayrıca bir sınav yapabilseydi tüm bu sorunlar bir nebzede olsun ortadan kalkabilirdi.

Sınav olmaması mesleğin sonunu getirebilir. Meslekte kopmalar ve ayrışmalar yaşanabilir.

Değerli Meslektaşlar

Denetçilik muhasebeciliğin bir yan dalı değil, muhasebeyi de içinde barındıran bir üst sistemdir. Prestij31 meslektaşımızın söylediği bu söz bu işin özü olmalı. Tüm yetkililer ve meslektaşlarımız bu görüşü kavramalıdır diye düşünüyorum. Nitekim denetçi olan defter tutamayacak diye basitçe olay özetlenmiştir. Aynı şekilde tam tasdik yapan ymm, aynı zamanda denetçilik yapmamalıdır.
Ayrıca kaanatimce, deneyim süreleri belirlenirken smmmler ile ymmler 3568de spkda birlikte yetkilendirildiği göz önüne alınarak, aynı deneyim süreleri tespit edilmelidir
Geçiş süreci + Deneyim + Sınav bunların hepsi birlikte olmalıdır diye düşünüyorum
Mesleğimiz tarihi bir dönemece girerken bu işin bugünden yarına olmayacağını bilmeliyiz. SPK sınav ve sertifikasyonu ancak 2-3 yıl sonra otuarbilmiştir. 22 Nolu tebliğ 2006da yayınlanmış hatırladığım kadarıyla sınavla alanlar 2 yıl muafiyetle alanlar 3 yıl sonra belgelerini alabilmişlerdir Halbuki Kamu Gözetimi Kurulu sfırdan daha yeni bir kurumdur. Bence bazı konular aceleye getirmemeli ve geçiş süreleri uzun tutulmalı, eğitimler sindirilmeli gerekirse TTK 1 yıl ertelenmelidir. Hazırlıksız temel sonradan çökebilir ve hepimiz altında kalabiliriz Saygılarımla

Bakınız sorun tam olarak şudur. Biz bu forumda aklı selim bir avuç insan doğru bir yaklaşım geliştirebiliyoruz. Bizim buradaki samimi kaygımız bir mesleğin içerisinden doğacak başka bir mesleğin kaliteli/sıhhatli olması, o meslek mensuplarının huzurlu olması kaygısıdır. Denetimin doğru düzgün yapılması kaygısıdır. Bu forumda yazanların kaygısı pasta kaygısı değildir.

Şimdilerde sınavı bir tarafa bırakıp herkese bu ruhsatı verelim diyen oda başkanlarının kaygısı denetimin sıhhatli doğması değildir. Varsın bu iş cacık olsun yeter ki benim olsun yaklaşımıdır. Kaliteyi umursamaksızın çirkin bir pasta kapma savaşıdır. Yazık ki ne yazık.

Deneyimi hiç bir zaman yadsımamak gerekir. Zaten deneyim yadsınamayacak kadar önemli ise piyasada kendini gösterir. Ama deneyimi sınav ile sınamazsanız, elekten geçirmezseniz karşınızda 30 yıldır işletme defteri tutan amca ve teyzeleri görürsünüz. Salt deneyime lisans verilmez, verilemez. Bu sebeple aklı selimin sınavı öncelikli olarak belirtmesi gerekir. Piyasa deneyime hak ettiği değeri zaten verir. Ayrıca deneyim yıl ile de ölçülecek bir şey değildir. Mesela büyük denetim şirketlerinde çalışanlar bilir ki 4 büyükte geçirilen 2 yıl, piyasada geçirilen 10 yıla denktir.

Önder Üstad'a katılıyoruz. Gerekirse 1-2 yıl beklenebilir. Yeter ki sağlıklı tutarlı bir iş ortaya çıksın. Varsın kervan yolda düzülsün geçiş döneminde birileri de havadan abad olsun mantığı yanlış bir mantıktır.

(Ayrıca değerli üstadım bir bölgede imar değişikliğine gitmiyoruz. Yepyeni bir alanı imara açıyoruz. Nazım plan bellidir, bu tartıştığımız da uygulama plandır.)

Mükemmel Yaklaşımlar,nazik vuruşlar ve yerinde tespitler.
Son yorum ve tespitleri okuyunca meseleyi kavrayan arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum.
Duruşumuz netleşiyor.
Fikirlerimiz netleşiyor.
Yapacaklarımız ve hazırlıklarımız netleşiyor.

(Ayrıca değerli üstadım bir bölgede imar değişikliğine gitmiyoruz. Yepyeni bir alanı imara açıyoruz. Nazım plan bellidir, bu tartıştığımız da uygulama plandır.) yoruma istinaden;
Telafisi olmayan tek kayıp zamandır demek istiyorum. :)

Yeni yapılanmanın sosyal etkileri ile ekonomik etkilerini de gelecekte yorumlamak zorunda kalacağız.

Şimdilerde sınavı bir tarafa bırakıp herkese bu ruhsatı verelim diyen oda başkanlarının kaygısı denetimin sıhhatli doğması değildir. Varsın bu iş cacık olsun yeter ki benim olsun yaklaşımıdır. Kaliteyi umursamaksızın çirkin bir pasta kapma savaşıdır. Yazık ki ne yazık.

Bu tespitin tüm harflerine katılıyorum.

"Önder Üstad'a katılıyoruz. Gerekirse 1-2 yıl beklenebilir."

Turmob Başkanı Sayın Nail SANLI'ya işte bu soruyu sordum.
Kendisi bizzat SPK'nın ,tüsiad'ın ,Odalar ve borsalar birliğinin ve Maliye bakanlığı'nın böyle bir talebinin olmadığını teyid etti.

Sanırım önümüzdeki günlerde yönetmelikleri okumaya bile zamanımız olmayacak .

saygılarımla,