Yönetim Binasının Yıkılması ve Yerine Yeni Bina İnşaası

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar Merhaba,

Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle aktife kayıtlı bir bina komple yıkılacak ve yerine yeni bina inşaa edilecektir. Bı işlem , VUK 317. çerçevesinde değerlendirilebilir mi? Binanın Mütemmim cüzleri sayılayan diğer demirbaşların durumu ne olacak (Personel Kart basma mak. Güvenlik kamera sistemi, bayrak direkleri, tabela vs). Söz konusu durumu (özellikle) fiili olarak uygulayan, yaşayan meslektaşların ve diğer üstadların zengin görüş ve düşüncelerini paylaşmak isterim....Ayrıca, bu işlemlerle ilgili bildirim yükümlülüklerimiz nelerdir?

Notlar: 1-Bina enflasyon değerlemesine tabi tutulmuştur...
2- Yıkılacak binanın ömrü 10 yıldır...
3- Şu ana kadar amortisman giderleri yansıtılmamıştır.
4- Enflasyon düzeltmesi nedeniyle (31.12.2004 ) amortisman
ayrılmıştır.
5- Bina yönetim binasıdır.

Şimdiden teşekkür ederim... Sağlıcakla.......

Merhabalar

Binanın bahsedilen nedenle yıkılıp yeniden yapılması halinde yıkılan bina için 317. madde mucibince fevkalade amortisman uygulanır. Bunun için Bakanlıktan izin alınması gerekir.

Uygulanacak amortisman miktarı defterde kayıtlı olan tutardır.

Mütemmim cüz konusuna gelince; Medeni Kanunumuzun 619 uncu maddesine göre, mütemmim cüz mahalli örfe göre bir şeyin esaslı bir unsurunu teşkil eyleyen ve telef, tahrip veya tağyir edilmedikçe ondan ayrılması kabil olmayan kısımdır. Mesela, bir binadan tahripsiz ayrılmayan veya ayrıldığı takdirde tesis ve inşa gayretlerinin zıyaına vesile olacak olan kalorifer, su ve elektrik tesisatı gibi.
Teferruat ise; ayni kanunun 621 ve 622 inci maddelerine göre, mahalli örfe veya malikin sarih arzusuna göre bir şeyin işletilmesi veya muhafazası veya ondan istifade olunması için daimi bir tarzda tahsis olunan veya kullanmada o şeye tabi kılınan veya takılan veya onunla birleştirilen menkul eşyadır.
Buna göre bahsettiğiniz cihazlar mütemmim cüz değil teferruat mahiyetindedir. Bu nedenle bina fevkalade amortismana tabi tutulurken bunlara ait amortismanlar dahil edilmemelidir.

(Not : Mim Kemal Ekicinin müdahalesini bekliyoruz )

Sayın Erol,

Kişisel tartışmalardan yoruldum.Söz bu başlık altında siz istemedikçe yazmayacağım.Yalnız şu açıklamaları burada yapmama müsade edin.

Ben tüm meslektaşlarım gibi birşeyler yazmaya çalışıyorum. Ve bazen bana üstad, hocam diye hitap edilmesindende ne yalan söyliyeyim hiç mi hiç hoşlanmıyorum. Çünkü meslekle ilgili teorik bir altyapım ve sadece vergi alanında uzun bir tecrübem var ama meslekte henüz yeniyim.(yaklaşık 5 yıl).

Birçok konu bu forumlar sayesinde gündemime giriyor araştırmaya meraklı olduğumdan bende araştırıyorum ve diğer meslektaşlarımın yazdıklarından farklıda olsa çekinmeden ne anlıyorsam onu buraya almaya çalışıyorum.Zira ben hatam eksiğim bulunduğunda daha çok seviniyorum.Neden sevinmiyeyim bilmediğim veya yanlış bildiğim bir şeyi daha öğrenmiş oluyorum.

Ve ben gerçekten bir çok konuyu soru cevaplarken öğreniyorum.

Size (ki bu notunuza benzer fikre kapılacağınızı hissettiğimden olsa gerek) daha doğrusu, doğrudan soru sahibine, yine soru üzerine yaptığım arama sonucu ulaştığım bir SSK genelgesi doğrultusunda farklı cevap verdim.Bundan alınmayın sizde öğrenmekten tad almaya bakın.

Ne gariptirki bu başlıktaki soru, soru sahibi tarafından tarafıma 2-3 gün önce telefonlada iletildi ve sizin cevabınıza benzer bir bölümden sonra araştıracağımı ona göre cevaplamaya çalışacağımı söylemiştim.Oda foruma taşımayı düşündüğünü bende daha iyi olur farklı fikirlerden de yararlanırsınız-yararlanırız hem uygulamasını yapanda çıkabilir demiştim.

Sözüm söz siz istemedikçe bu konuda yazmayacağım ve bu bir sitem değildir siz rahat olun.Özel mesajla görüşlerimi bulabilirsem farklı dökümanları ileteceğim.Yeterki siz rahatsız olmayın.

Dostça kalın.

Sayın Ekici

Rahatsız olduğum falan yok. Tartışmadan memnun olurum. Yeter ki faydalı olsun. Ancak benim dikkatimi çeken şey, bir çok kişinin girdiği ancak hiç cevap vermediği sorulara bilhassa cevap verdiğimde sizi anında orada görmemdir. Bu ilgi benim merakımı mucip olmuştur. Neden daha önce değilde şimdi diye. Siz cevap vermeye devam edin memnun olurum.

Selamlar