Yüklenen KDV Listeleri İle İlgili

yuklenen KDV Listeleri Hazırlanırken genel Giderlerden de bi miktar eklıyoruz.
sorum şu ki önceki dönemlere ait olan bi genel gider faturasının İlgili dönemde İadesini isteyebilirmiyiz.?

Mal veya hizmet olmasına göre değişir. Aslında yürütmemiz gereken mantık şu.

Bir mal veya hizmeti üretmek için ilgili dönemde veya daha önceki dönemlerde katladığımız maliyetlere ilişkin olarak ödenen KDV'yi iade alabiliriz. Hizmet ise zaten olmaz, ama mal ise ve örneğin stoktaki mamuller için daha önceden katlandığımız maliyetlerin KDV'si o mamulün bünyesine girdiyse evet olabilir. Gerçi bunu ayrımını yapmak çok iyi bir maliyet muhasebesi sistemi ve nitelikli maliyet muhasebesi personeli gerektirir. Ülkemizdeki şirketlerin en fazla binde biri bu imkanlara sahip ne yazık ki.

acıklamalarınız için öncelikle tesekkurler.mal ihracatı yapan bir firmayız.ve gercekten bahsetınız gıbı ıyı bır malıyet muhasebesi yaparak yuklenen listelerini hazırlıyoruz.benım sıkıntım genel gider faturasını öncekı dönemden alınca KDV iade kontol raporunda çıkartın yada tenzil edin diyorlar.neye dayanarak bunu söleyebılıryorlar bunu merak edıyorum.bizim bilmedigimiz böle bir teblıg felan mı var.varsa ben nie bulamıyorum..örnegın su giderını dusunelım.suyu önce alırsınız.sonra kullanırsınız.dolayısıylasıyla sonrakı dönemde ıcebılırım ya kullanabılırm..yanlıs mantık mı yurutuyorum acaba...

Hizmet ise zaten olmaz, ama mal ise ve örneğin stoktaki mamuller için daha önceden katlandığımız maliyetlerin KDV'si o mamulün bünyesine girdiyse evet olabilir.
kv.gif

Yüklenilen kdv listesinde vergi dairesi fatura bazında iade alacağınızın dış satışın satışlara oranını aşamasıan izin vermiyor. Yüklenilen listesini
iki türlü kontrol ediyorlar, beyannamede bildirdiğiniz ihracat tutarının satışlara oranı ve faturadaki kdv den iade alınacak toplam tutar.
Bu durumda biz iade alacağını ihrac edieln malın bünyesine
giren kdv'yi kendimize göre hesaplıyoruz. Sonra dönemin genel giderlerindenden ihracatın satışlara oranına göre iade alabileceğimiz kdv'yi hesaplıyoruz. Bulduğumuz toplam iade alacağımız KDV'yi yüklenilen listesine oranlayarak dağıtıyoruz.
Diğer türlü fatura üzerinden giderek Her fatura kdv sinin ne kadarının ihraç edilen malın
bünyesine girdiğini hesaplamak pek mümkün görünmüyor.

Durum böyle olunca ayrıntılı olarak hesapladığınız iade alacağını yüklenilen kdv listesi olarak sunmak pek mümkün olmuyor.
İade alacağımız bizim hesaplamamıza göre ihracat/satış oranından fazla olsa bile biz oran kadar bildirmek zorunda kalıyoruz.

Sizin sorunuzda ise, gider genel giderse ihracatla ilişkisi ihracat/satış oranına göre kurulması gerekir diye düşünüyorum.
İhraç edilen malın bünyesine giriyorsa genel gider değildir zaten.
bu durumda her genel giderin kdv si ilgili dönemde iade alacağı hesaplamasına dahil edilmeli diye düşünüyorum.

Terapist13 ben hiç sizin söylediğiniz gibi bir kural görmedim, ayrıca maliyet muhasebesi hesaplarında detaylarını gösterip gayet güzel alınır KDV iadesi, ben alıyorum en azından.

soruyu çok mu karmasık sordum acaba.vergi dairesi bize kontrol raporu yazısında derki :önceki aya ait genel giderin iadesini istemissiniz.lütfen tenzil ediniz.yada listeden çıkartınız.

Valla bizim buralarda ilgili dönemde ihracatın satışlara oranı %50 ise
siz yüklenilen kdv listesindeki kdv'nin %70'ini iade olarak
talep ediyorsanız %50 den fazlasını alamazsınız diyorlar.

örnek olarak 800-900 Adet faturayı ihraca edilecek mamül bazında takip edip
bunların kdv lerinin hangi ay, hangi mamüle nekadar girdiğini hesaplayıp
satıldığı ayla bağlantısını kurup yüklenilen kdv listesi hazırlıyorsanız
en azından sizi tebrik ederim.
Tabiki bu imkansız demiyorum ama çok zor bir uğraş.

soruyu çok mu karmasık sordum acaba.vergi dairesi bize kontrol raporu yazısında derki :önceki aya ait genel giderin iadesini istemissiniz.lütfen tenzil ediniz.yada listeden çıkartınız.
05.06.1990/36 nolu kdv tebliği
B _ İade Hakkı Doğuran İşlemlerde Yüklenilen Vergilerin Hesabı ;
Katma Değer Vergisi Kanununun 32 nci maddesinde sayılan istisnalar ile aynı Kanunun 29/2 nci maddesinde belirtilen temel gıda maddesi teslimlerine ilişkin işlemler dolayısıyla yüklenilen vergiler indirimin mümkün olmaması halinde mükelleflere iade edilmektedir.Mükellefler, iade hakkı doğuran işlemlerle ilgili olarak yüklendikleri katma değer vergisini doğru olarak hesaplamak zorundadırlar. Vergi Usul Kanununun 275 inci maddesine göre maliyet muhasebesi tutan imalatçı ihracatçılar, yüklendikleri katma değer vergisini aynı ilkeler ışığında hesaplayacaklardır. Buna göre genel imal ve genel idare giderlerinden mamüle verilen paranın hesabında hangi usul kullanılıyor ise bu giderler dolayısıyla yüklenilen katma değer vergisinin hesabında da aynı usul kullanılacaktır.

Günaydın,
Kullanmış olduğunuz gider faturalarının tarihi nedir? Mesela 1/10-2/10 daki gider faturanızı 11.ayın kdvsinde göstermeniz olmaz, giderler o an gerçekleşen bir fiil olarak düşünüyor vergi dairesi yani stoklu olarak düşünmüyor. ama mesela 10. aydaki en son gerçekleşen ihracatınız 28/10 sa bu tarihten sonraki giderlerinizi kullanmanıza bir sorun çıkmaması lazım çünkü 01/11 de yada 05/11 de yaptığınız ihracatı geçmiş tarihteki gideri kullanmanız gerekir, Malı 05/11 üretip herşeyini o gün gönderemeyeceğime göre ozaman kadarki giderleri kabul etmeli

Merhabalar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum
13.03.2013 tarihli satış faturasıyla ihraç ettiğimiz malın yüklenilen kdv listesinde 13.03.2013 tarihinden sonra olan faturaları yazıp iade talep edebilir miyiz?
saygılar cevaplar için teşekkürler...

Merhabalar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum
13.03.2013 tarihli satış faturasıyla ihraç ettiğimiz malın yüklenilen kdv listesinde 13.03.2013 tarihinden sonra olan faturaları yazıp iade talep edebilir miyiz?
saygılar cevaplar için teşekkürler...

Diğer faturalar Mart/2013 dönemine ait ise tabiiki.

İyi Günler.

Evet yazdıklarımın hepsi mart/2013 dönemine ait daha önce yaptığımız talepte satış faturasından sonra olan alış faturası için kdv iade raporu çıkarmışlardı ama o zaman sadece mal alışını yaptığımız faturayı yazmıştım. şimdi yine aynı sorun olur mu diye düşündüm...

Mal İhracatı İadesinde,

İhraç edilen malın bünyesine giren yüklenilen kdv listesi, ihracatın gerçekleştiği döneme ait indirilecek kdv listesi hazırlanması gerekir.

İyi Günler.

Sayın tuna07, iadede ki temel mantık ihraç ettiğiniz malın bünyesine giren kdv'yi geri almaktır. Sizin yazdığınız durumda ihraç ettiğiniz malın üretiminde kullanmadığınız malların kdv'sini yani ihraç tarihindeki sonraki faturaların kdv'sini iade almaya çalışıyorsunuz. Sayın Ayse'nin de belirttiği gibi Vergi dairesi buna izin vermez aynı sorunu yaşarsınız.

haklısınız bende bunu düşündüm ancak karar verme yetkisi bende değil demek ki doğru mantık yürütmüşüm. 13.03.2013 tarihinden sonraki fatura fiş vs alışları yüklenilen kdv listesine yazdığımda vergi dairesi yine yazı gönderir o zaman . teşekkür ederim cevaplarınız için ihracatı yeni öğreniyorum da araştırdım pek bilgi bulamadım bununla alakalı...

bende sizin yaptığınız gibi yapıyor ve iade gerçekleşiyor sıkıntı yaşamıyoruz. ancak şöyle bir durum var ocak ayında üretilen bir mal daha sonraki aylarda satılabilir eğer stok miktarınız müsaitse yani devreden stok miktarı bunu kısa bir yazılı açıklama ile çözülebilir diye düşünüyorum yani önceki dönemlerde üretilmiş ve o dönem giderlerinden pay verilmiştir. pay verilmede aynen dediğiniz gibi satışlara oranlayarak yapıyoruz