Yurt Dışıyla Cari Hesap Çalışmak Doğru Mu?

İyi günler,

Yurt dışında bir firmadan hammadde almakta ve burda yaptığımız ürünlerin bir kısmını yine aynı yurt dışındaki firmaya satmaktayız.

Bu firmadan yaptığımız ithalatların parasını bankadan ödeyip yine bunlara yaptığımız ihracatın parasını banka aracılığı ile getirtip DAB'a bağlamamız mı yoksa cari hesap çalıştırıp yıl sonundaki bakiyeleri mi transfer etmemiz uygun olur?

Bence sapı samanı karıştırmayıp ithalatın parasını ayrı yollamamız, ihracatın parasını da ayrı tahsil etmemiz daha doğru olur ama yine de üstadlarımın değerli fikirlerini alma ihtiyacı hissettim.

Teşekkür ederim.

Ynt: Yurt Dışıyla Cari Hesap Çalışmak Doğru Mu?

makbuz ' Alıntı:
İyi günler,

Yurt dışında bir firmadan hammadde almakta ve burda yaptığımız ürünlerin bir kısmını yine aynı yurt dışındaki firmaya satmaktayız.

Bu firmadan yaptığımız ithalatların parasını bankadan ödeyip yine bunlara yaptığımız ihracatın parasını banka aracılığı ile getirtip DAB'a bağlamamız mı yoksa cari hesap çalıştırıp yıl sonundaki bakiyeleri mi transfer etmemiz uygun olur?

Bence sapı samanı karıştırmayıp ithalatın parasını ayrı yollamamız, ihracatın parasını da ayrı tahsil etmemiz daha doğru olur ama yine de üstadlarımın değerli fikirlerini alma ihtiyacı hissettim.

Teşekkür ederim.

Doğrusu bu

ferhat

Ben olsam mal alışı için 320 satışı içinde 120 hesap altında ayrı ayrı izlemek daha doğrudur.
Yıl sonunda mutabakat sonucu mahsup yapılabilir.

Nizam Üstadım,

Bir de kambiyo mevzuatı gereği belli bir rakamı geçen ihracatların DAB'a bağlanması gerektiği durumu var. Cari hesap çalışırsak bu pek mümkün değil gibi.

En iyisi alışı da, satışı da ayrı ayrı takip etmek gibi sanki...

İhracat tutarı ne olursa olsun DAB a bağlama zorounluğu yok..