Yurtdışı Giderleri

Merhaba, yeni anlaştığım bir mükellefim yeni nesil bir meslek icra etmekte. Youtube, instagram gibi sosyal medya kanallarından kıyafet, takı, ayakkabı vs giyerek tanıtım yapmakta ve bunun karşılığında fatura kesmekte.

Buna göre;

1.Müşterimin aldığı kıyafet, çanta, ayakkabı gibi ürünleri şahsi gider gibi görünmesine karşın, karşı firmayla anlaşması doğrultusunda tanıtım yapmak için alıp giyeceğinden dolayı hizmet üretim gideri olarak yazabilir miyim?
2.Yurtdışına sürekli çıkmakta ve oradaki firmalarla görüşme yapmakta (fakat herhangi bir fatura kesmiyor başka bir ülkedeki firmaya), buna karşın vize giderleri, uçak bileti giderleri ve yurtdışı masraf giderlerini tl ye çevirerek kdv siz olarak girmemde bi sakınca var mıdır?

merhaba,

1. sözleşme yapılarak hizmet verildiği için sorun olmayacaktır(sözleşmelerin Türkçe nüshalarını dosyada saklamak lazım gelir). firma ile yapılan yazışmalar mutlaka vardır bunları bastırıp alış yapılan kıyafet faturalarının altına eklerseniz ikna edici olur. fakat bu kıyafetlerin gidere atılması ile şirkete mülkiyetine geçmesi gibi bir durum var, kıyafetleri kullanıldıktan sonra satıp gelir elde ettiniz mi diye sorabilir mi ?
2. görüşme yaptığı firmalara ait randevu talepleri vs. belge, dokümanını ekleyip giderleştirmenizde sakınca olmayacaktır fakat diyelim bir firma ile görüşme yaptı fakat kalış süresi 1 hafta işte incelemede bu konuyu sorarlar. yani yapılan giderin gerçek olması ve gerçekleşmiş olması gerekiyor yani ticari kazanç elde etmek maksadı ile pazarlama faaliyetinin ispatı şart.