Yurtdışı Hizmet Faturası Sorular

Merhaba,

Freelance olarak yurtdışına internet üzerinden yazılım hizmetleri veriyorum. Bunun için müşterilere fatura/makbuz kesmem gerekiyor. Tam olarak ne yapmam gerekir?

Faturalanmış kazancımdan vergiyi nasıl ve neye göre ödeyeceğim?

Teşekkürler.

Ynt: Yurtdışı hizmet faturası sorular

Bu konuyu tek başınıza çözmeniz mümkün değil, bir SMMM'den profesyonel yardım almalısınız. Ayrıca sadece özgün yazılım geliştiriyorsanız, bu faaliyetten elde ettiğiniz gelir GVK md.18'e göre gelir vergisinden istisnadır. Süreklilik raz etmiyorsa KDV mükellefiyetiniz de olmayacak. Ancak bu konular çok ince detaylardır, mutlaka iyi bir SMMM'den yüz yüze danışmanlık hizmeti alınız.

Forumda diğer başlıklar altında "yurtdışı hizmet makbuzu" gibi bir şey gördüm. Şahıs olarak nereye kayıt olup bunu kesebiliyorum? Doğru yolda mıyım?

Bu yurtdışı hizmet makbuzu, müşterilerim için fatura yerine geçer değil mi? Peki ben sonra bunun vergisini nereye nasıl öderim?

Bir de stopaj kavramı var ki, sanıyorum müşteri ödüyor normalde. Peki müşterim yurtdışındaysa stopaj nasıl oluyor?

Yurt dışı hizmet makbuzu diye bir belge vergi mevzuatımızda bulunmamaktadır.

Ayrıca tekrar hatırlatmak istiyorum ki yaptığınız işin özelliği nedeniyle ne gelir vergisi, ne kdv ne de stopaj olmadan bu faaliyeti sürdürme imkanınız var belli koşullara bağlı olarak Ancak size sanal ortamda yardımcı olmamız mümkün değil tam olarak, çünkü son derece ince detayları olan bir mesele. Ayrıca beyanname vermeniz gerekirse de yine bir SMMM'nin yardımına ihtiyacınız olacak.

Bu nedenle nasıl hasta olduğunuzda doktora gidiyorsanız, bu vergisel probleminiz çözümü içinde bir SMMM'den profesyonel yardımı yüz yüze almanızı tekrar tavsiye ediyorum.