Yurtdışına Kesilen Gider Faturası

merhabalar,
yurtdışından ithal edilen bir ürünün türkiye distribütörüyüz. yıl içerisinde ürün tanıtımları için kaynağı yurtdışından yasal yollarla gelen bedellere karşılık burada reklam ve pazarlama giderleri yapıyoruz. bu giderlerin firmanın üzerinde kalması hem zarara hem de cari hesabımızın şişik kalmasına neden oluyor.

bunun için imalatçı firmaya (yurtdışı) bu tür bir fatura kesebilirmiyiz, faturanın muhasebe kaydındaki gelir kalemi ne olmalı.
teşekkürler.

Ynt: Yurtdışına kesilen gider faturası

ytmercan ' Alıntı:
merhabalar,
yurtdışından ithal edilen bir ürünün türkiye distribütörüyüz. yıl içerisinde ürün tanıtımları için kaynağı yurtdışından yasal yollarla gelen bedellere karşılık burada reklam ve pazarlama giderleri yapıyoruz. bu giderlerin firmanın üzerinde kalması hem zarara hem de cari hesabımızın şişik kalmasına neden oluyor.

bunun için imalatçı firmaya (yurtdışı) bu tür bir fatura kesebilirmiyiz, faturanın muhasebe kaydındaki gelir kalemi ne olmalı.
teşekkürler.

Sayın formdaş

Fatura kesebilir Giderlerinizin bir kısmını karşı tarafa yansıtabilirsiniz Gelir kalemi olarak 649 hs.kullanabilirsiniz. (NOT:Karşı tarafa fatura kestiğinizde hizmet TÜRKİYE'den verildiğinden Sorumlu Sıf.KDV Dikkat ediniz !!!)

ferhat

Evet hizmet burda verildiği ve yurt içinde yararlanıldığı için kdv vardır.

ferhat ' Alıntı:
ytmercan ' Alıntı:
merhabalar,

teşekkürler.

Sayın formdaş

Fatura kesebilir Giderlerinizin bir kısmını karşı tarafa yansıtabilirsiniz Gelir kalemi olarak 649 hs.kullanabilirsiniz. (NOT:Karşı tarafa fatura kestiğinizde hizmet TÜRKİYE'den verildiğinden Sorumlu Sıf.KDV Dikkat ediniz !!!)

ferhat

Merhaba Ferhat Bey...

Sorumlu sıfatı ile KDV kısmını anlayamadım....Zaten faturayı biz kesiyoruz ve kestiğimiz fatura hizmet Türkiye'de oldugu için KDV li olmalı....Neden Sorumlu Sıfatıyla KDV uyguluyoruz?

İyi forumlar

ttoraman ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:
ytmercan ' Alıntı:
merhabalar,

teşekkürler.

Sayın formdaş

ferhat

Merhaba Ferhat Bey...

Sorumlu sıfatı ile KDV kısmını anlayamadım....Zaten faturayı biz kesiyoruz ve kestiğimiz fatura hizmet Türkiye'de oldugu için KDV li olmalı....Neden Sorumlu Sıfatıyla KDV uyguluyoruz?

İyi forumlar

sevgili formdaşım

Bir araştırın bakalım neden? Yarın cevap yazacağım.

ttoraman ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:
ytmercan ' Alıntı:
merhabalar,

teşekkürler.

Sayın formdaş

ferhat

Merhaba Ferhat Bey...

İyi forumlar

Çünkü, buradaki işlem; KDVK 1/2. maddesindeki hizmet ithaline giriyor.
Bu sebeble, yapılan reklam ve pazarlama giderlerin yansıtılmasında; hizmet ithalindeki işlemlere ait KDV, hizmetten yararlanan Türkiye deki kuruluşca, 2 nolu beyanname ile sorumlu sıfatıyla beyan etmesi gerekir.

Bunun hizmet ithali olduğu kanısında değilim.
1-Hizmet zaten türkiyede yapılıyor.
2-Dışardan her hangi bir giriş veya faydanlanma yoktur.
3-Burda yapılan masraflar için zaten kdv ödenmiş faturaları alınmıştır,

Merhaba sayın ferhat

Araştırdım ama bulamadım... beni mazur görün sevgili forumdaş ...
Cevabınızı merakla bekliyorum .

Merhaba sayın irem35..
Daha önceki mesajımda ve sayın nguroy unda belirttiği gibi burada bir hizmet ithali yoktur. sayın ytmercan Giderlerin bir kısmını yurtdışı firmaya yansıtmak istiyor? burada nasıl br hizmet ithali olabilir?

ayrıca sayın ferhat ın yazdığı cevapta bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum.

***Fatura kesebilir Giderlerinizin bir kısmını karşı tarafa yansıtabilirsiniz Gelir kalemi olarak 649 hs.kullanabilirsiniz. (NOT:Karşı tarafa fatura kestiğinizde hizmet TÜRKİYE'den verildiğinden Sorumlu Sıf.KDV Dikkat ediniz !!!)****

Sorumlu sıfatıyla KDV den bahsedebilmek için faturanın karşı taraftan gelmesi gerekmektedir. Fatura kesen zaten kdv yi tahsil eden ve sorumlusu iken ayrıca sorumlu sıfatıyla kdv ödemenin mantıgını anlayamadım? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim...

Herkese iyi forumlar

Sevgili formdaşım

Bugün için özür dilerim yoğunluktan yazamadım.Yarın söz veriyorum.yazacağım

Ayrıca Formdaşım İrem hn.haklı onuda yazacağım.

Anlayışınız için teşekkür ederim.

ferhat

ferhat ' Alıntı:
Sevgili formdaşım

ferhat

Nezaketiniz için ben teşekkür ederim...
iyi çalışmalar ve kolaylıklar dilerim

KDV AÇISINDAN BAZI ÖZELLİK TAŞIYAN DURUMLAR

1- Yabancı Uzmanların Türkiye ? de yaptıkları Danışmanlık Hizmetlerinde KDV

Yabancı uzmanların Türkiye? de yaptıkları danışmanlık hizmetleri kanunun 1/1. maddesine göre serbest meslek faaliyeti kapsamında KDV 'ye tabi olacaktır.

2- Yurt Dışındaki Kişilere Çizdirilen Projenin Türkiye? de yararlanılması durumda KDV

Yurt dışında çizdirilen proje Türkiye? de yapılacak bir işe ilişkin ise, proje çizim hizmeti hizmet ithali kapsamında KDV? ye tabi olacak ve bu hizmete ait KDV Türkiye? deki alıcı tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilip ödenecektir.

3- Yurt Dışından Kredi Sağlanması Hizmetlerinde KDV

Vergi idaresinin görüşüne göre, yurt dışından sağlanan ve finans hizmeti kapsamında vergiye tabi olan bu hizmetlere ait KDV 'nin krediyi yurt dışından temin eden firmalar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi gerekir.

4- Yabancı bir firmanın Türkiye? de Yerleşik bir Firmanın Malının Yabancı Bir Ülkede Satılmasına Aracılık Etmesi Halinde KDV

Yabancı bir ülkede yerleşik şahıs veya firmalar, Türkiye? de yerleşik firmaların mallarına kendi ülkelerinde ya da diğer yabancı ülkelerde müşteri bulmakta ve Türk firmaların mallarının satılmasına aracılık etmektedirler. Yabancı şahıs veya firmalar müşteri bulma hizmetini Türkiye dışında vermekte ve Türk firması bu hizmet sonucunda yurt dışına mal satmaktadır. Dolayısıyla Türk firması hizmetten yurt dışında yararlandığından, 6/b maddesine göre KDV? ye tabi tutulmaması gerekecektir. Çünkü bu hizmet KDV? nin konusuna girmemektedir.

Görüleceği üzere yabancı firmalardan gelen hizmet vs. faturaları karşısında dikkate almamız gereken Öncelikli konular KDV ve Stopaj konusudur. Faturanın KDV? ye tabi olup olmadığı yada stopajlandırma olup olmayacağı konusu oldukça hassas ve dikkat gerektiren husustur.

Merhaba sayın nguroy;

Verdiğiniz örnekler yurt dışından alınan hizmetler ve buna bağlı olarak gelen faturalarla ilgili... Sizce burada da aynı durum aynı mı? Ben yurt dışından hizmet ithali oldugu fikrinde değilim.

iyi forumlar

Evet bende sizinle aynı kanıdayım. Örnekleri açıklayıcı olsun neler hizmet ithalidir netleşsin diye yazdım.

ferhat ' Alıntı:
Sevgili formdaşım

ferhat

Merhaba Ferhat Bey... Vakit bulduğunuzda bizi aydınlatırsanız sevinirim... Yurt dışına yansıtılan bu tür giderlerle çok karşılaştığımdan vereceğiniz bilgi benim için çok değerli... Birbirimizden tamamen farklı şeyler söylüyoruz çünkü...

iyi forumlar....

ttoraman ' Alıntı:
ferhat ' Alıntı:
Sevgili formdaşım

ferhat

Merhaba Ferhat Bey... Vakit bulduğunuzda bizi aydınlatırsanız sevinirim... Yurt dışına yansıtılan bu tür giderlerle çok karşılaştığımdan vereceğiniz bilgi benim için çok değerli... Birbirimizden tamamen farklı şeyler söylüyoruz çünkü...

iyi forumlar....

Sayın formdaşım

Kesin cevaplayacağım.

Geciktiğim için özür diliyorum.Belkide formda bununla ilgili yeni konu açarım

ferhat

Merhaba Ferhat Bey...

İlk "cevap yazacağınızı" söylemeniz üzerinden bugün itibariyle 20 gün geçtiği için bir şey diyemeyeceğim. :) Bu kadar beklemişkende cevabınızı görmeyi umuyorum...

İyi forumlar....

Arkadaşlar burada hizmet ithali - kdv tevkifatı gibi durumlar söz konusu değil. Türkiyede faydalanılan bir hizmetin yansıtılması ki buda normal kdv li fatura kesilmesini gerektirir. Fatura yurtdışındaki firmaya yurtiçi gibi kdv hesaplanmak suretiyle düzenlenir ve beyan edilir.