Yurtdışında Yapılan Harcamaların Giderleştirilmesi

Otobüs şirketi mükellef yurtdışına bi taşımacılık yaptı ve ordaki harcamalarını giderleştirmek istiyorum.Giderleştirebilir miyim eğer giderleştirebilirsem nelere dikkat etmeliyim.Şimdiden bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Ynt: Yurtdışında Yapılan Harcamaların Giderleştirilmesi

Türkiye'de nasıl yapılan harcamalardan belge alınıyorsa, aynı şekilde yurtdışında yapılan giderler içinde belge alınacaktır. (Akaryakıt, konaklama, yemek vs. gibi.) Belge üzerindeki tarihlere göre merkez bankası döviz alış kurundan YTL ye çevrilerek kayıtlara intikal ettirilir. Ayrıca yurtdışına giden şöfor için harcırah bordrosu düzenlenebilir. Tabi bunun yanı sıra yurtdışına gidişle ilgili fatura - bilet gibi hasılat belgeleride olmalı ve kayıtlara intikal ettirilmelidir.

Tabi bütün bunların yanında harcamaların mantıklı ve elde edilen gelirle uyumlu , orantılı olması da gerekir.

Belge olmadanda giderleri indirmeniz mümkün.Lütfen aşağıdaki metni de dikkate alınız

İndirilecek Giderler
Madde No 40
Kapsam
Safi kazancın tespit edilmesi için, aşağıdaki giderlerin indirilmesi kabul edilir:
1. Ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderler; (4108 sayılı Kanunun 19'uncu maddesiyle eklenen hüküm Geçerlilik; 1.1.1995 Yürürlük : 2.6.1995) (İhracat, yurt dışında inşaat, onarma, montaj ve taşımacılık faaliyetlerinde bulunan mükellefler, bu bentte yazılı giderlere ilaveten bu faaliyetlerden döviz olarak elde ettikleri hâsılatın binde beşini aşmamak şartıyla yurt dışındaki bu işlerle ilgili giderlerine karşılık olmak üzere götürü olarak hesapladıkları giderleri de indirebilirler.)

Sayın OZMLY,
Peki Satış Paz. Genel Müdürümüz İngiltereye seyehate çıktı ve ben kendisine belirli bir miktar paund alıp verdim.
bunu da belge aranmaksızın dediğiniz gibi işlem yapılabilir mi?
yoksa sadece ilgili madde için mi geçerli sadece?

bana getirdiği evraklar için alış kurunu dikkate alacağım ilgili tarihlerdeki ve arada bayağı kur farkı çıkıyor.

bunu nasıl giderleştirebilirim?
harcırah olarak kayıtlara alsam sorun olur mu?
1000 paund karşılığı 2900 tl verdi isem 2900 TL yi direk gider yazabilir miyim?

İhracat yapıyorsanız ve döviz olarak gelir elde ediyorsanız, bunun binde 5'ni belgesi götürü gider olarak dikkate alabilirsiniz. Aksi halde GVK md.24/2 hükmünü de göz önünde bulundurarak harcırah olarak işlem yapmanız gerekir.

ihracat yapıyoruz ama çok fazla değil. ayda bir yada en fazla iki olur. bazen olmaz.
ama yoğun bir şekilde itihalatımız mevcut.

harcırah için yönetimce karar alınması gerekmiyor mu?
artı neye ve hangi tutarda harcırah ayırabiliriz?
harcırah olarak yazınca evrak getirmemesi gerekir diye biliyorum .
şurada oluşmuş 150TL kur farkını 689 mu atmak doğru olur?

1-Yönetimin karar almasına gerek yok ancak bordroda harcırahı ayrıca göstermeniz gerekli.

2-En yüksek devlet memurunun yurtdışı için aldığı günlük harcırah miktarını (ülkeden ülkeye değişir) dikkate almanız gerekli. Bu tutarları internetten bulabilirsiniz.

3-Personelin ayrıca evrak getirmesine gerek yok.

4-Kur farkları 689'a değil 656'ya yazılır.

döviz alış satıştan kaynaklı farkları 656-646 atabiliyor muyuz ki?

biz peşin veriyoruz iş avansı gibi ilgili tutarı.
seyehate çıkarken talepte bulunuyorlar ve seyehat dönüşü harcadıklarını belgeleyip harmadıkları tutarı para üstü şeklinde geri iade ediyorlar.
döviz alış satış farkını nasıl yazsam diye düşünüyordum.

1-Sizin yaptığınız uygulama harcırah uygulaması değil, gider karşılığı uygulaması ikisi farklı şeyler. Harcırah verildikten sonra geri alınmaz.

2-646 ve 656 böyle kur farklarını muhasebeleştirmek için var olan hesaplar zaten.