Yurtdışındaki şirketin Türkiye' deki alacağı hk.

Tüm meslektaşlara selam,

Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Yurtdışındaki şirket yurtiçinde bulunan çiftliklere(A) canlı hayvan satışı yapıyor. Çiftliklerden olan alacaklarını ise
türkiye de bulunan başka bir şirkete(B) tahsil ettiriyor. Burada bir sakınca varmıdır?

Yurtdışındaki şirkete türkiyeden müşteri bulan (B) şirketi, hem müşteri bulmasından dolayı hem de
(A) şirketinden yapmış olduğu tahsilatı yurtdışındaki şirkete göndermesi neticesinde, yurtdışındaki şirketten
fatura karşılığında komisyon almaktadır. Bu komisyon faturası kdv ye tabimidir?

Saygılarımla,

Ynt: yurtdışındaki şirketin türkiyedeki alacağı hk.

sayın hakan yılmaz bu sizin dediğiniz tam olarak hizmet iharcı değildir ve bu kapsamda KDVK.12/2 kısmına girmez ve bu açıdan verilen bu komisyon hizmetinde KDV vardır ve istisna değidir,kolay gelsin.

Şirket (B) para tahsilatı yapabilir mi? Benim çok merak ettiğim bir durum.
Bilirkişi arkadaşlardan görüş bekliyorum. Saygılarımla,

KDV istisnasından yararlanamaz diye düşünüyorum, para trasfer edilirken neden yurtdışındaki firmaya direk havale yapılmıyo B firması neden böle bişi yapıyo kayıtlarına nasıl alıyo sıkıntı olur diye düşünüyorum A ile B firması arasındaki ilişki nedir normalde malı ithal edip çiftliklere satıp geliri beyan etmesi gerekirken A firması malı çiftliklere satıyo çiftlikler ödemeyi B firmasına yapıyo (nası yapıyosa artık) B firmasıda komisyon faturası kesiyo bana göre KDV iadesinden yararlanmak için organize bi işlem