Zorunlu Staj Yapan Mesleki Okul Öğrencileri

islm

Katkı Sunan Üye
iyi çalışmalar,

Kanunda 10 ve üzeri personel çalıştıran iş yerlerinde zorunlu stajyer sayısı toplam sayının %5'inden az olamaz demektedir. Bu sayı hesaplarken il il sgk şubesine göre mi personel sayısı bulmak gerekir yoksa bütün illerde çalışan personel sayısını toplayıp ona göre mi stajyer sayısı hesaplamalıyız.
birde bu gün gelen bilgilendirme mailindeki ilgili linkte Mesleki ve Teknik Eğitim Gören Öğrencileri Çalıştıran İşverenlere Duyuru
da şu kısmı anlamadım.
" 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamındaki sigortalıların prime esas günlük kazançlarının hesaplanmasında prime esas günlük kazanç alt sınırı dikkate alınmakta iken 6764 sayılı Kanunla 5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde yapılan değişiklikle aday çırak, çırak, işletmelerde mesleki eğitim, mesleki ve teknik ortaöğretim a l o m a l i y e . c o m sırasında staj, tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin prime esas kazançları ilgili kanunlarında öngörüldüğü şekilde belirleneceği hüküm altına alınmış ve 3308 sayılı Kanunun 25 inci maddesinde bu tutar asgari ücretin yüzde ellisi olarak belirlenmiştir."

Bu madde öğrencilerin iş verenleri olan okulları mı ilgilendirmektedir.

açıklama yaparsanız sevinirim.
Syg.

Sayı olarak hesap yapılırken ayrı ayrı bakılır işyerlerine. Ülke çapındaki toplam çalışan sayısı değil ayrı ayrı her şubedeki çalışan sayısına bakılır. Her işyeri bağımsız olarak değerlendirilir yani.

2. sorduğunuz soru ise dediğiniz gibi okulu ilgilendiriyor.