Teminata Verilen Çekler

merhaba arkadaşlar, teminat olarak verilen çeklerin muhasebe kayıtları nasıl yapılır???

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teminata verilen çek adı üstünde bir teminat olduğu için 126/101 şeklinde bir kayıt yapılmalıdır. Bilindiği üzere nakdi teminatlar para,bono,çek v.s gibi çeşitli şekillerde verilebilir. Ve verilen her türlü teminat 126 VERİLEN DEPOZİTO ve TEMİNATLAR hesabında izlenmelidir.

Selamlar
Koray bey, öncelikle sizi tebrik etmek isterim.Bir süre kayboluyorsunuz ama teşrif ettiğinizde,her konuda yorumlarınızı esirgememeye çalışıyorsunuz.Ve yorumlarınızı okumaktan büyük keyif aldığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Fakat belirtilen teminat çekleri konusunda maalesef sizinle aynı fikirde değilim.
Malumunuz ve gayet iyi bildiğiniz üzere 126 hesabının tanımında özellikle geri alınmak üzere verilen şeklinde bir ibare geçer.
Yani burada iş bitimi veya sözleşme bitimi gereği geri alınması gereken bir tutardan bahsedilir. Teminat çekleri konusunda ise, verilen çek karşılığında başka bir nakdi menfaat (örneğin kredi) sağlanır ve bu sağlama sonucunda verilen çek karşı tarafça tahsil edilir.Burada çekin tekrar geri alınması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi çekin verilmesi,çekin özelliğini değiştirmemektedir.
Açıkcası benimde şahsi görüşüm 101 hesabı altında teminattaki çekler alt başlığında takip edilmesi görüşündeyim.
Saygılar

Ben de sen karakaya gibi düşünüyorum. teminat çeki bir ödeme aracı değildir. teminat mektubu, diğer maddi teminat gibi adı üstünde yapılacak bir ödeme veya edimin teminatıdır.. Ancak ödeme yapılmaz ise teminatın nakte çevrilmesi talep edilir.

Tahsin Bey öncelikle ilginize teşekkür ederim, elimden geleni yapmaya çalışıyorum bilgi paylaşımı adına.

Konumuza gelince,

1-Soruda teminata verilen çeklerin geri alınmak üzere verilip verilmediği belli değil. Ancak benim aklıma ilk gelen geri alınmak üzere verilen bir teminat olduğu.

2-Diyelim ki bir banka kredisine teminat olarak verildi ve banka çekin vadesi geldiğinde bu çekleri tahsil ederek kredi borcumuzdan düştü. Böyle bir senaryoda da 101'in alt hesabında izlemek mantıklı olacaktır dediğiniz gibi. Zira yapılması gereken kayıtlar 101.02/101.01, 102/300, 780-300/101.02 şeklinde gidecektir.

Ben teşekkür ediyor ve paylaşımlarınızın devamını şahsım adına rica ediyorum.

Şu konuda haklısınız ki "teminattaki çekler" sorusuyla neyin sorulmak istendiği açıkca belli değildir.Bende açıkcası soruyu, kullanılacak kredi karşılığı vadesinde tahsil edilmek üzere verilen çekler olarak yorumladım.Fakat sayın nguroy'un yorumundan sonra açıkcası jeton ancak düştü :)
Özetle çekin veriliş amacını bilmeden çok sağlıklı bir yorum yapılamayacağıda aşikar oldu..
Saygılar

Banka kerdisene verilen çekler başka bir konudur. Ben açıkçası soruyu banka kredisi teminat çeki olarak algılamadım.
Bankaya çekleri teminata verdiğiniz zaman 101 hesapta alt hesapla işlem yaparsınız.

Yani 101,01 Cüdandaki senetler hesabı alacak, 101,02 teminattaki çekler 101,02,001 X bankası idyebilrisiniz.

Tahsil oldukça 101,02,001 hesap alacaklanır. 300 banka kredileri borçlanır.

teminata verilen çekler

Banka kerdisene verilen çekler başka bir konudur. Ben açıkçası soruyu banka kredisi teminat çeki olarak algılamadım.
Bankaya çekleri teminata verdiğiniz zaman 101 hesapta alt hesapla işlem yaparsınız.

Yani 101,01 Cüdandaki senetler hesabı alacak, 101,02 teminattaki çekler 101,02,001 X bankası idyebilrisiniz.

Tahsil oldukça 101,02,001 hesap alacaklanır. 300 banka kredileri borçlanır.

öncelikle tüm meslektaşlarıma selamlarımı sunar konuyla ilgili bir görüşümü paylaşmak isterim.

Bankaya verilen ve karşılığında kredi kullanılan çekler takasa verilen çekler gibi işlem görür ve ilgili hesaplara kaydedilir ancak burada teminata verilen çeklerden bahsediliyor "TEMİNAT" burada 101 çalışması mantıklı değil çünkü verilen teminat çeki kendi çeki ise 101 ile ne alakası var? 126 hesapta izlenmesi hatta ve hatta bu teminat çeki gerçek bir borç olmadığı için 900 nazım hesaplarda takip edilmesi daha doğru olur. (bankaya tahsile verilen veya kredi kullanmak için verilen çekler bu durumdan istisnadır) saygıalrımla

İşletme kredi almak amacıyla 100.000 tl lik müşteri çekini bankaya teminat olarak vermiştir bunun kaydını nasıl yaparız

Yagmur997 ,

Bu soru gerçekten çok ilginç, üstelik (bana göre) ciddi bir hata var. Bu yüzden sorunun tamamını görmek istedim. Müşteri çeklerinin vadelerinin olmaması (esasen çeklerde vade değil ancak tanzim tarihi olur) şıklara bakınca öncelikle çek vadelerinin kredi vadesinin ötesinde olduğunu varsayıyoruz. (Çek yasasındaki düzenlemeye göre, çekler tanzim tarihinden önce (vade sayılıyor) bankaya ibraz dahi edilemez. Bu nedenle teminata teslim etseniz dahi, ki tahsile verilmesi de aynı işleme tabidir, esasen halen uhdenizde sayılır. Bu açıklamalar yeni yasalardaki düzenlemeler açısından bilgi olarak yapılmıştır.

Gelelim maddelere (kod teknikleri farklıdır ancak) basit muavin esaslı kısa bir düzenleme;

a)
101.002 Teminata Verilen Çekler - XXX Bankası ........100.000,--
......101.001 Portföydeki Çekler........................................................100.000,--

b) % 20 Marj ile olunca 80.000,-- kredi kullandırılmıştır...

102.001 Bankalar Hesabı - XXX Bankası .................. 80.000,--
..... 300.001 Banka Kredileri - XXX Bankası Kredi ..................80.000,--

c) Bu soruda vade süresi bir önceki sorudan alınıyor "3 aylık avans" terimi nedeniyle

80.000,-- * % 20 / 12 * 3 = 4.000,--

780.001 Finansman Giderleri - Kredi Faizleri ............................ 4.000,--
300.001 300.001 Banka Kredileri - XXX Bankası Kredi ......... 80.000,--
........ 102.001 Bankalar Hesabı - XXX Bankası ..................................... 84.000,--

ve

101.001 Portföydeki Çekler ....................................100.000,--
...... 101.002 Teminata Verilen Çekler - XXX Bankası ........100.000,--

Umarım yeterli kadar açıklayıcı olmuştur.

Yagmur997 ,

Bu soru gerçekten çok ilginç, üstelik (bana göre) ciddi bir hata var. Bu yüzden sorunun tamamını görmek istedim. Müşteri çeklerinin vadelerinin olmaması (esasen çeklerde vade değil ancak tanzim tarihi olur) şıklara bakınca öncelikle çek vadelerinin kredi vadesinin ötesinde olduğunu varsayıyoruz. (Çek yasasındaki düzenlemeye göre, çekler tanzim tarihinden önce (vade sayılıyor) bankaya ibraz dahi edilemez. Bu nedenle teminata teslim etseniz dahi, ki tahsile verilmesi de aynı işleme tabidir, esasen halen uhdenizde sayılır. Bu açıklamalar yeni yasalardaki düzenlemeler açısından bilgi olarak yapılmıştır.

Gelelim maddelere (kod teknikleri farklıdır ancak) basit muavin esaslı kısa bir düzenleme;

a)
101.002 Teminata Verilen Çekler - XXX Bankası ........100.000,--
......101.001 Portföydeki Çekler........................................................100.000,--

b) % 20 Marj ile olunca 80.000,-- kredi kullandırılmıştır...

102.001 Bankalar Hesabı - XXX Bankası .................. 80.000,--
..... 300.001 Banka Kredileri - XXX Bankası Kredi ..................80.000,--

c) Bu soruda vade süresi bir önceki sorudan alınıyor "3 aylık avans" terimi nedeniyle

80.000,-- * % 20 / 12 * 3 = 4.000,--

780.001 Finansman Giderleri - Kredi Faizleri ............................ 4.000,--
300.001 300.001 Banka Kredileri - XXX Bankası Kredi ......... 80.000,--
........ 102.001 Bankalar Hesabı - XXX Bankası ..................................... 84.000,--

ve

101.001 Portföydeki Çekler ....................................100.000,--
...... 101.002 Teminata Verilen Çekler - XXX Bankası ........100.000,--

Umarım yeterli kadar açıklayıcı olmuştur.
Çok teşekkür ederim emeğinize sağlık