Risk Değerlendirmesi

Arkadaşlar işyerlerinin tehlike dereceleri ne olursa olsun 1 işçi dahi çalışsa risk değerlendirmesi yapması gerekir
çok az bir süre kaldı şimdi ( 01-01-2013 ) cezası çok yüksek 4.500 TL.

a- risk değerlendirmesi nasıl yapılır kime yaptırılır

b-yapıldı diyelim herhangi bir kuruma verilir mi yoksa dosyaya mı konur

bu konu hakkında bilgi fikir ve görüşleriniz bekliyorum

saygılar

Arkadaşlar işyerlerinin tehlike dereceleri ne olursa olsun 1 işçi dahi çalışsa risk değerlendirmesi yapması gerekir
çok az bir süre kaldı şimdi ( 01-01-2013 ) cezası çok yüksek 4.500 TL.

a- risk değerlendirmesi nasıl yapılır kime yaptırılır

b-yapıldı diyelim herhangi bir kuruma verilir mi yoksa dosyaya mı konur

bu konu hakkında bilgi fikir ve görüşleriniz bekliyorum

saygılar

İlgili konuda yapılması gerektiği halde ortada olmayan yasal düzenlemeye göre yapılacak.

Türkiye nin en büyük forum sitesi üyeleri

herhalde ben yanlış yaptım önemsiz saçma gereksiz bir konu açtım fikir alışverişi yapalım bilgi paylaşalım diye ama neden yanlış yapayım ki forumun var oluş amacı bu değil mi tartışmak fikir ve öneri sunmak bilgi paylaşmak değil mi

tehlike derecesi ne olursa olsun 1 işçi dahi çalışsa işverenler risk değerlendirmesi yapmak yaptırmak zorunda süre çok az cezası çok yüksek
ilk tespitte 3 bin tl cik devamında 4.500 tl cik

işin garibi çıkan kanun tüm işyerleri diyor yani müşavirlik büroları hariç tir demediğine göre meslektaşlar da illaki yanında işçi çalıştırdıgına göre meslektaşlarda işveren onlar da risk değerlendirmesi yapmak yaptırmak zorunda buna rağmen

kimse fikir beyan etmemiş görüş düşünce bilgi paylaşımı yapmamış ben kendim çalıp kendim oynamışım

gerek zamanın çok az kalması gerekse cezanın çok fazla olmasına rağmen kimse bu konuda fikir görüş beyan etmeyecek ise bilgi paylaşımı yapmayacak ise burası nasıl Türkiyenin en büyük forum sitesi oluyor o ayrı bir konu

ben risk değerlendirmesi konusunu bülbül ötüşlü kanarya sevenler derneginin forum sitesinde yazsaydım saçma olur manıksız olur kimse cevap vermezdi ama Türkiyenın en buyuk muhasebe forumundada bu kadar önemlı (tekrar edıyorum önemi zamanın az kalması ve cezaların yuksek olmasından kaynaklanıyor )bir konuda ne bır fıkır ne bır goruş ne bır oneri ne de bır bılgı paylaşımı yok ama sorsan Türkiyenın en buyuk muhasebe forumu dur

Kanuna göre nasıl yapılacağına açıklayan yönetmelik ve diğer hususlar ile ilgili birçok yönetmelik yayımlanması gerekirken hala ortada yok. Anlaşılan 01/01/2013 işe gelip resmi g. baktığımızda onlarca yönetmelik/tebliğ vs ile baş başa kalıp saç baş yolacağız.

Ortada risk değerlendirme firmaları için yayımlanması gereken yönetmelik de yok. :D

Arkadaşlar konunun detaylarını 29 aralıkta yayınlanan yönetmelikten öğrenebilirsiniz.

Özellikle söylemek istediğim risk analizini her kurum yaptırmak zorunda ve bunu kurum adına hazırlayacak olanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıdır.
Çalışan sayısı ve tehlike sınıfından dolayı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışma gün sayısı düşükse risk analizinin hazırlanmasıyla ilgili ayrıca bir hizmet almanız gerekebilir, yetişemeyeceklerdir çünkü.
Uzmanlar da işin yürütüldüğü sahanın keşfi, sistematik olarak çalışanların görüşleri ve sektörel bazı bilgileri derleyerek risk analizini hazırlar. Hazırlanacak risk analizi, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılacak bir çok çalışmanın altyapısını oluşturacaktır. Bu bakımdan ortaya çıkan bilginin nitelikli, kurumunuza özel olmasına dikkat edin. Kopyala - yapıştır risk analizlerinden uzak durun !

Arkadaşlar konunun detaylarını 29 aralıkta yayınlanan yönetmelikten öğrenebilirsiniz.

Özellikle söylemek istediğim risk analizini her kurum yaptırmak zorunda ve bunu kurum adına hazırlayacak olanlar iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarıdır.
Çalışan sayısı ve tehlike sınıfından dolayı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışma gün sayısı düşükse risk analizinin hazırlanmasıyla ilgili ayrıca bir hizmet almanız gerekebilir, yetişemeyeceklerdir çünkü.
Uzmanlar da işin yürütüldüğü sahanın keşfi, sistematik olarak çalışanların görüşleri ve sektörel bazı bilgileri derleyerek risk analizini hazırlar. Hazırlanacak risk analizi, iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılacak bir çok çalışmanın altyapısını oluşturacaktır. Bu bakımdan ortaya çıkan bilginin nitelikli, kurumunuza özel olmasına dikkat edin. Kopyala - yapıştır risk analizlerinden uzak durun !

Size katılıyorum, kopyala yapıştır olayı çok yanlış. Zaten yönetmelikte oluşturulacak komisyonda iş güvenliği uzmanıda olması gerekiyor.

Türkiye nin en büyük forum sitesi üyeleri

herhalde ben yanlış yaptım önemsiz saçma gereksiz bir konu açtım fikir alışverişi yapalım bilgi paylaşalım diye ama neden yanlış yapayım ki forumun var oluş amacı bu değil mi tartışmak fikir ve öneri sunmak bilgi paylaşmak değil mi

tehlike derecesi ne olursa olsun 1 işçi dahi çalışsa işverenler risk değerlendirmesi yapmak yaptırmak zorunda süre çok az cezası çok yüksek
ilk tespitte 3 bin tl cik devamında 4.500 tl cik

işin garibi çıkan kanun tüm işyerleri diyor yani müşavirlik büroları hariç tir demediğine göre meslektaşlar da illaki yanında işçi çalıştırdıgına göre meslektaşlarda işveren onlar da risk değerlendirmesi yapmak yaptırmak zorunda buna rağmen

kimse fikir beyan etmemiş görüş düşünce bilgi paylaşımı yapmamış ben kendim çalıp kendim oynamışım

gerek zamanın çok az kalması gerekse cezanın çok fazla olmasına rağmen kimse bu konuda fikir görüş beyan etmeyecek ise bilgi paylaşımı yapmayacak ise burası nasıl Türkiyenin en büyük forum sitesi oluyor o ayrı bir konu

ben risk değerlendirmesi konusunu bülbül ötüşlü kanarya sevenler derneginin forum sitesinde yazsaydım saçma olur manıksız olur kimse cevap vermezdi ama Türkiyenın en buyuk muhasebe forumundada bu kadar önemlı (tekrar edıyorum önemi zamanın az kalması ve cezaların yuksek olmasından kaynaklanıyor )bir konuda ne bır fıkır ne bır goruş ne bır oneri ne de bır bılgı paylaşımı yok ama sorsan Türkiyenın en buyuk muhasebe forumu dur

Sayın Formdaşım

Evet burası Türkiyenin en büyük muhasebe formu bundan kuşkunuz olmasın.Diğer yönden burda her yazılana cevap verilecek diye veya bilgi paylaşılacak diye bir zorlamadada yok.Burda sorduğunuz soru yanıtsıza veya yanıt alamadıysanız sizde diğer kaynaklara yönelip sorunuzun cevabını arayın.

habertürk, ali tezel yazısından bir alıntı.
""
Yasaya göre 10'uncu maddesinin birinci fıkrasına göre risk değerlendirmesi yapmayan veya yaptırmayan işveren üç bin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için dört bin beş yüz Türk Lirası, dördüncü fıkrasında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene bin beş yüz Türk Lirası cezaya çarptırılacak.
İlgili yönetmelik gereği risk değerlendirmesinde işveren ve işçilerle birlikte uzman ve hekim de olacak ama henüz uzman ve hekim çalıştırma zorunluluğu olmayan (gelmeyen) işverenler risk değerlendirmesini bu uzman ve hekim olmadan kendileri yapacak.

GEÇİCİ MADDE 1- 6'ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu kanunun 38'inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır. Yani uzman ve hekim bulundurma yürürlük tarihlerine göre... ama herkes risk değerlendirmesi yapmak zorunda...""

İşv. mühendis olmaması durumunda risk değerlendirmesini kendisinin yapması olanaksız. Geç.Md ile risk değerlendirme md çelişki yaratmış durumda.

Belkide uygulanabilirliği şüpheli olan ve uzatılması ihtimali yüksek bir kanundan bahsettiğiniz için insanlar ciddiye almıyordur.Bende aynı bu şekilde düşünüyorum.
Bir de bu kanunun uygulamasından sorumlu kuruluşun ceza verme yetkisi yok diyor konuştuğum uzman.Sgk ile bir veri transferi yapması gerekiyor ki cezalar verilsin, sgknın da işi başından aşkın ve onun da yetkisi var mıdır? bilmiyorum.
Bu cezalar bir seferlik de değil, yaptırılmayan her ay için bahsediyor bazılarından. Dört bin, üç bin, beş bin, bu rakamlarla bir senelik bir ceza kestiğinizi düşüncesinize bir kobiye...o firma direkt kepenki indirsin gitsin evine.Uygulaması olsa bile kanunda olur, yazıda kalır, büyük firmalar hariç kısa vadede uygulanamayacağını düşünüyorum. Ki onlarda da uygulanıyordu zaten. Henüz soru işareti çok olan bir kanun ve uygulama.
Bir anda kapsamını tüm Türkiye' ye yayarak uygulamaları mümkün değil.Kesinlikle uzayacak veya yumuşatılacaktır.Yoksa Ttk' da olduğu son dakikalarda belli kurum ve kuruluşlar kızıl kıyameti koparıp, herşeyi yine eski haline getireceklerdir.
Birde devlet bir kanun çıkarıyorsa önce kendini hazırlayacak, tebliğlerini taslaklarını kuruluşlarını vs. ondan sonra kanunu yapacak.Burda önce kanun çıkıyor, yürürlüğe giriyor, ondan sonra, sınavını yapıyor, tebliğini çıkarıyor, uzmanı yok, denetleyeni yok.Nasıl iş bu ben anlamıyorum...

Birde risk değerlendirme için 3.000 TL rakamdan bahsediliyor. Düşünsenize 1-2 kişi tezgahtar çalıştıran yerler her 6 senede bir bu rakamı katlanır yoksa kayıt dışı çalıştırma mı patlar ...
Ayrıca 1-2 kişi çalıştıran az tehlikelide iş güvenliği biriminin görev güresi kişi başı 15 dakika. 15 dakikada ne yapılabilir ki!

Evet risk değerlendirmesi 01.01.2013 yapılması zorunlu fakat şu aniçin forumdaki arkadaşlarımında yorum yaptığı gibi yönetmelik daha güncellenmedi. 30.06.2013 tarihinde yeni yönetmeliğin çıkacağını biliyorum. Bu konu ile alakalı İş sağlığı ve İş Güvenliği Müdürlüğünün, Sgk Müdürlerinin yorumlarına bakılırsa, kanundaki cezalardaki asıl maksat uygulamanın bir an önce faaliyete geçmesi, fakat bu uygulamalar tam manası ile kurum tarafından da bitmiş değil bundan dolayı bu sene uygulama yılı olarak geçeceği, kesilen veya kesilecek cezalarında iptal konusu olacağı kanaatindeyim. Risk değerlendirme formu doldurma bahsine gelince İş Sağlığı ve güvenliği uzmanı ve İş yeri hekimi ile doldurulacaktır. İşletmede oluşabilecek İş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili bölüm ve birimlerin amir, ustabaşı, yönetici, müdürlerinden bu konu hakkında bilgi alınarak iş kazası veya meslek hastalığı oluşturabilecek durumların önceden engellenmesi için yapılacak tespitler kayıt altına alınması vs. gibi. Risk Formunun sonunda, işletme müdürü, teknik müdür, işçi temsilcileri, sosyal güvenlik kurulu temsilcisi, işyeri hekimi ve İş sağlığı ve güvenliği uzmanının imzaları ile tutanak altına alınacaktır. He arkadaşım birde ceza sadece risk formu için değil, İş sağlığı ve güvenliği cezalar diye bir arama yaparsan cezaların ne kadar olduğu hakkında da bilgi sahibi olabilirsin.

Saygılarımla.

alo 170'e danıştık, arayanları risk değerlendirmesi yapma konusunda yönlendirdiklerini, zorunlu olduğunu, bir müfettiş incelemesinde bulunmaması halinde ceza olacağını söylediler.

çalışma sosyal güvenlik bakanlığından (T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı) yetki almış kurumları (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) görebilirsiniz. Ancak kurumlar bile hemen fiyat veremiyor, sanırım kimse henüz adapte olamadı.

Risk değerlendirmesi yaptıran var mı?

Bukonuyla ilgili bilgisi olan var mı mükellefler soruyor biz mi yapacağız yaptıracaklar mı???

smmm-ankaranın bahsettiği listeyi siteden açıp kaydettim. Firmalara böyle böyle bir kanun var yetkili firmalar da şunlar , içlerinden seçip bu risk değerlemesini yaptırmanız gerekiyor demeyi düşünüyorum ne dersiniz. Bu arada bizler de 1 kişi bile çalışsa yapmak durumundamıyız böyle mi anlıyorum. Bunun maliyeti ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Ödenecek ceza kadar ücreti çıkmasında :))

TAVSİYE:
Bu durumu "iş kanunu mevzuat"bölümünde "iş sağlığı ve güvenliği kanunu"başlığı altında Sn.ERDAL ÖZTAŞ bey özetlemiş,bilgilerinize sunulur.(işletmemiz de uzman olarak çalışmaktadır,bilgi düzeyi yeterli biridir.)