Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'nde Yapılan Önemli Değişiklikler

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba ;

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLER YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

İlgili yönetmelikte güzel değişiklikler yapılmış . Değişikliklerden özellikle 14.maddesinin ( c ) fıkrası :

" 10[SUP](1)[/SUP] ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz." şeklinde değiştirilmiş.

Yanlış yorumlamıyorsam bundan sonra 10 kişiye kadar sigortalı çalıştıranlar için eksik gün belgeleri verilmeyecek.

Son düzenleme:
Süper, bir yeniliği bile korka korka yapıyoruz, önce 50, sonra 30, sonra 10, sonra sıfır olacak. Ama niye direkt "0" olmuyor :)

Merhaba ;

Bugün yayınlanan yönetmeliğin 1.maddesindeki ilgili linke baktığınızda 12.05.2010 tarihli ;

SOSYAL SİGORTA İŞLEMLER YÖNETMELİĞİ igili 102.maddesinin 14.fıkrasına bakarsanız
14) Genel bütçeye dahil dairelerin, özel bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, fonların, belediyelerin, il özel idarelerinin, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının, sendikaların, vakıfların, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamındaki kuruluşların işyerleri ve toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri ile 30[SUP](1)[/SUP] ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz.
göreceksiniz.

Bugün yayınlanan yönetmeliğin 14.maddesinin (c)fıkrasına göre de 30 olan rakam 10 olarak değiştirilmiş.Belki de tesadüf yönetmeliğin 102.maddesinin 14.fıkrası , bugünkü değişiklik yönetmeliğinin de 14.maddesi olduğu için karıştırılmış olabilir.

Dikkat ederseniz ilk mesajımda zaten ben 30 rakamını 10 olarak değiştirilmiş ,diye yazdım.

Anlaşılmayan yer neresi ben de bunu anlayamadım.

Sayın Arkadaşlar,

Yasa didaktiğinin ve sistematiğinin bozuk olduğunu birçok kereler yazmıştım. İlgili bilgi maalesef aradığınız yerde değil. Buyrun ilgili bilgi metni ve yer aldığı tebliğ;

01.09.2012 Resmî Gazete 28398 İŞVEREN UYGULAMA TEBLİĞİ

2.1.2.6- Eksik Gün Nedenlerinin ve İşten Çıkış Nedenlerinin Bildirilmesi

a) Eksik Gün Nedenlerinin Bildirilmesi

Ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmayan ve çalıştırılmadığı günler için ücret ödenmeyen sigortalıların eksik çalışma nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesine kaydedilmesi gerekmektedir. Sigortalının eksik çalışma nedenleri Yönetmeliğin 9 nolu ekinde yer alan aylık prim ve hizmet belgesinin arka sayfasında açıklanmıştır.

Ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmayan ve çalıştırılmadığı günler için de ücret ödenmediği beyan edilen sigortalılara ilişkin olarak, aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı eksik gün nedeni hanesine, sigortalının durumunu açıklayan kod numarası kaydedilecektir.

Genel bütçeye dahil dairelerin, özel bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, fonların, belediyelerin, il özel idarelerinin, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşların, kamu iktisadi teşebbüslerinin ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin %50'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarının, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve üst kuruluşlarının, sendikaların, vakıfların, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamındaki kuruluşların işyerleri ve toplu iş sözleşmesi yapılan işyerleri ile 30 ve üzerinde sigortalının çalıştırıldığı aylara ilişkin özel sektör işyerleri hariç olmak üzere, ay içinde bazı iş günlerinde çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği beyan edilen sigortalıların eksik çalıştıklarını ispatlayan belgelerin Yönetmeliğinin 10 nolu ekinde yer alan belge ile aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gereken süre içinde işyerinin bağlı bulunduğu üniteye elden verilmesi veya aynı süre içinde posta ile gönderilmesi gerekmektedir.

30 ve üzerinde sigortalı çalıştırılıp çalıştırılmadığının tespiti sırasında, ay içinde hizmet akdi devam eden sigortalılarla birlikte;

-Alt işverenler tarafından çalıştırılan sigortalılar,

-Ay içinde çeşitli nedenlerle çalışması olmayan sıfır gün ve sıfır kazançlı sigortalılar,

-Ay içinde işe giren ve işten ayrılan sigortalılar,

hesaplamaya dahil edilecektir.

Eksik gün nedenlerine ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma verilmemesi veya verilmesine rağmen Kurumca geçerli sayılmaması halinde, işverenden/ alt işverenlerden eksik bildirilen günlere ilişkin ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin bir aylık süre içinde verilmesi 7201 sayılı Kanuna göre tebliğ edilecek yazı ile istenilecek, ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinin söz konusu yazının tebliğinden itibaren bir aylık süre içinde verilmemesi halinde, bahse konu prim belgeleri ilgili ünitece re’sen düzenlenerek, tahakkuk eden primler yazı ile işverene/alt işverenlere tebliğ edilecektir.

Saygılar,
Kevork

Merhaba ;

Sn ksimkesyan yazılarınızı zevkle okuyorum.

İlgili bilgi maalesef aradığınız yerde değil.
diyorsunuz. Niyetim konuyu uzatmak hiç değil , herkes istediği gibi yorumlayabilir.

Ama gayet açık olan bugünkü değişiklik yönetmeliğinde 12.05.2010 tarihli SSİY'ne atıfta bulunuyor ve benim ilk mesajda linkini de verdiğim Alomaliye'nin ana sayfasına baktığımızda esas yönetmeliğin tüm maddelerini de zaten görüyoruz.

Bugünkü değişiklik yönetmeliğinin tüm maddeleri "Aynı yönetmeliğin ... " diye başlıyor ve 12.05.2010 tarihli yönetmelikten söz ediyor iken işveren uygulama tebliği'nle ilgiyi şahsen ben anlayamadım.

tek sıkıntı hemen hergün mevzuatların değişmesi takip etmekte zorlanıyoruz. ilgi yönetmelikte ilk çıktığından bu zamana kadar 5 6 kere değişikliğe uğramış . tebliğ cıkarıyorlar ardından tebliğde değişiklik yapıldığına dair tebliğ cıkarıyorlar takip etmek gercekten cok zor.

Sayın MAKİNECİ,

Önceki arkadaşlarımızın yorumlarını okursanız zaten neden yazdığım anlaşılır. Bahsettiğiniz ve atıfta bulunulan yönetmeliğin ilgili değiştirildiği söylenen maddesi aynen şöyle görünüyor;

" (14) Kamu işyerleri ile toplu iş sözleşmesi yapılan işyerlerinde çalışan sigortalılara ilişkin eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz. "

değiştirilen sayı burada ve bu maddede yok. Arkadaşlarımız da göremedikleri için sorguladılar. Bende aradıkları bilginin nerede ve nasıl yer aldığını göstermeye çalıştım. Dikkat ederseniz benim verdiğim metin başka tarih ve başka bir yönetmelikten. Siz linki verdiniz ancak bilgiyi başka bir yerden alıntıladınız sanırım.Yine de iyi tesadüf olmuş diyebilirim. Ben cevabı yazarken de sizin son yazınız da ekranıma düşmemişti.
Sizde linkden gidip alıntınızın doğruluğunu teyit ediniz lütfen.

Saygılar,
Kevork

Sayın MAKİNECİ,

Önceki arkadaşlarımızın yorumlarını okursanız zaten neden yazdığım anlaşılır. Bahsettiğiniz ve atıfta bulunulan yönetmeliğin ilgili değiştirildiği söylenen maddesi aynen şöyle görünüyor;

" (14) Kamu işyerleri ile toplu iş sözleşmesi yapılan işyerlerinde çalışan sigortalılara ilişkin eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir. Bu işyerleri için ayrıca eksik gün bildirim formu ile eki belgeler aranmaz. "

değiştirilen sayı burada ve bu maddede yok. Arkadaşlarımız da göremedikleri için sorguladılar. Bende aradıkları bilginin nerede ve nasıl yer aldığını göstermeye çalıştım. Dikkat ederseniz benim verdiğim metin başka tarih ve başka bir yönetmelikten. Siz linki verdiniz ancak bilgiyi başka bir yerden alıntıladınız sanırım.Yine de iyi tesadüf olmuş diyebilirim. Ben cevabı yazarken de sizin son yazınız da ekranıma düşmemişti.
Sizde linkden gidip alıntınızın doğruluğunu teyit ediniz lütfen.

Saygılar,
Kevork

Kesınlıkle öyle ksimkesyen.link paylasılıyor fakat ıcerıgınde bu acıklamalar yok.ben kendı adıma yapılan acıklama verılen lınk ın neresınde bunu öğrenmek ıstedımm.

Merhaba ;

Evet,sanırım ben kendi adıma bundan önceki değişikliklerin güncellenmiş haline söz ettiğimden yanlış anlamalar oldu.Linklerdeki mevzuatların güncel olup olmadığını kontrol etmek daha doğru olacak.

Herkesin kendine göre bir kütüphanesi ,bilgi kaynağı ya da arşivi mutlaka vardır.

SSİY 'nin 102.maddesinin 14.fıkrası iki kez değişikliğe (Bkz. 16.06.2011 tarih ve 27966 sayılı R.G. ve 17.04.2012 tarih ve 28267 sayılı R.G) uğradıktan sonra bugünde 3.kez değişmiştir.

Bu arada SGK nın mevzuat sayfasında bugünkü yönetmelik yer almadığı gibi, 17.04.2012 değişikliği bile ilgili maddeye işlenmemiş haldedir.

Merhaba ;

Evet,sanırım ben kendi adıma bundan önceki değişikliklerin güncellenmiş haline söz ettiğimden yanlış anlamalar oldu.Linklerdeki mevzuatların güncel olup olmadığını kontrol etmek daha doğru olacak.

Herkesin kendine göre bir kütüphanesi ,bilgi kaynağı ya da arşivi mutlaka vardır.

SSİY 'nin 102.maddesinin 14.fıkrası iki kez değişikliğe (Bkz. 16.06.2011 tarih ve 27966 sayılı R.G. ve 17.04.2012 tarih ve 28267 sayılı R.G) uğradıktan sonra bugünde 3.kez değişmiştir.

Bu arada SGK nın mevzuat sayfasında bugünkü yönetmelik yer almadığı gibi, 17.04.2012 değişikliği bile ilgili maddeye işlenmemiş haldedir.

demekkı anlamamkta karıstırmakta haklıymısız sayın Abdullah bey.paylastıgınız lınkın ıcerıgıne bakıp paylasım yaparsanız bızde daha rahat anlarız ve karısıklık cıkmaz

Ek:10 bildirim zorunluluğu için yer alan “30” ibaresi “10” olarak değiştirilmiş bilginiz var mı?

Bugün yayınlanan resmi gazete de Ek:10 bildirim zorunluluğu için yer alan “30” ibaresi “10” olarak değiştirilmiştir.

T.C. Resmi Gazete

home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130821.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/08/20130821.htm

Bugün SGK'ya gittim bir iş için.Duvara kağıt asmışlar "10 ve üzerinden çalışanı olan işyerleri için eksik gün formu verilmeyecektir ancak 9 kişiye kadar çalışanı olanlar bu formu vermeye devam edecektir" diye.

Önümüzdeki ay yani Eylül ayında Ağustos dönemi ile ilgili eksik gün formlarını hazırlarken uygulayabiliriz heralde bunu değil mi arkadaşlar ? Ne zaman yürürlüğe girmiş oluyor ?

Sayın Rietveld,

Yönetmeliğin farklı maddeleri için ayrı ayrı yürürlük tarihleri belirlenmiş. Ancak adı geçen madde yönetmeliğin yayınlandığı tarihte yürürlüğe giriyor. Bu durumda ağustos bildirgelerinizle ilgili olarak eylül ayında verilecek bildirgeler içinde yürürlükte demektir. Aslında yayın tarihi 21 ağustos olduğu için beyannamelerini 21 ağustos ve sonrası verenler için temmuz bildirgeleri için de geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Saygılar,
Kevork

Arkadaşlar birde dikkat edilmesi gereken şey şu ; kişi sayısına bakarken ilgili ayın hizmet listesinde gözüken kişi sayısına bakılacak.Eğer listede 10 kişi varsa o ay ile ilgili ek/10 formu vermenize gerek yok.Yani bu ay 10 kişi vardı ama ay içinde 1 kişi çıktı 9 kişi kaldı bu ay vermemiz gerekiyor diye düşünmeyin.O 1 kişi çıksa bile ilgili aydaki hizmet listesinde yinede gözükeceğinden dolayı 10 kişi olmuş olacak.

Yani kişi sayısına bakarken hizmet listesindeki sayı göz önünde bulundurulacak.