2013 - 3.Dönem ( 30 Kasım - 1 Aralık ) Düşünceleriniz ...

nasıl severek kazanmıştım bu sınavı çok iyi bir puanla ... sabaha kadar mutluluktan yatamamıştım... şimdi bakıyorum da.. ne kadar mutsuzum.. satj yapılan yerlerde köpek gibi çalıştırılıyoruz 3 krş paraya.. üstümüzdeki smmm ler ego tamin ediyor.. kendileri ise snvsız.. ticaret lisesinden geçme ... özel smmm sınavıyla derece yükselten eşek kafalı topluluklar... ama havaları 1500 ...

bizsee emek veren dirsek çürüten üniversiteliler.. hatta uzmanlaşmış smmm adayları... biriktirdiğim parayı smmm staj başlatmaya yatırmıştım .. sonra evlendim çocuğumun kısmeti olan parayıda sınav harcirahı yatırdım.. sonra ilk girişte 2 ders vergi denetim daha sonra 4 ders finans , analiz , meslek hukuku , hukuk verdim.. verdima ama artık enerji içeceğiyle ayaktaydım ..

3. sınava maliyet muhasebesinden girdim.. ne kurs ne bişey zaten dersaneye karşıyım verecek paramda .. emek edip çalıştım kendi kendime .. hatta açık öğretimide kendi kendime 4 yılda bitirdim.. orda burda smmmler yanında ücretsiz bile çalışıp okurken ezildim bu meslek için.. duruma bakın.. 30 yaşındayım bir çok mali mişavir bozuntusunu cebimden çıkartırım ama ben hala staj kaldırmaya çabalıyorum..

bazen diyorum keşke.. bunun yerine başka meslek seçseydim.. fazla bilgimden dolayı ( övünerek söylemiyorum anlayın siz ) üstümdeki adam kıskanıp ayağımı kaydırmaya çalışıyor... zor tutunuyorum oda bana muhtaç olmasından..

kariyer sürecine bakın ... dikenli yol.. ama yoruldum.. sadece beni sizler anlarsınız...

velhasıl kelam ....

ARKADAŞLAR
prof. dr. şaban uzay ünıversıtedeyken soruları çok kolay sorardı. nasıl olduda bu kadar zor soru sormuş bende anlayamadım. şaban hocam çok ıyı nıyetlı çok güleryüzlü bır hocadır.ama komisyondakı dğer hocalar bu sefer denetimi sen zor sor demiş olabilirler. yoksa şaban uzay çok insaflı ve iyi niyetlidir.

arkadaşlar şaban hoca ile daha bu gün görüştüm yüksek lisans dersinde.. hocam çok şaşırdı soruları duyunca bu kadar niye zorladılar komisyon mu değiştiki gibilerinden sözler etti.. ayrıca şaban hoca tesmer kursunda derste veriyor ve orada hazırladığı materyallerden bana da vermişti. bu konulara değinmemiş bile o sorularda..

tabi yinede yarın daha detaylı sorayım bi kendisine :)

arkadaşlar şaban hoca ile daha bu gün görüştüm yüksek lisans dersinde.. hocam çok şaşırdı soruları duyunca bu kadar niye zorladılar komisyon mu değiştiki gibilerinden sözler etti.. ayrıca şaban hoca tesmer kursunda derste veriyor ve orada hazırladığı materyallerden bana da vermişti. bu konulara değinmemiş bile o sorularda..

tabi yinede yarın daha detaylı sorayım bi kendisine :)

Bak adamın günahını aldınız:))))))) Şaban falan değilmiş:)))))

Bende tek ders kaldı Maliyet... 1 Sınav hakkım kaldı Martta..
Süre yetmedi..Kasıldım. 2. soru yevmiye maddesi hariç tamamı doğru, 3. soru 1. madde doğru 2.madde Gelir Tablosunda faaliyet karına demiş, ben brüt satışta bırakmışım.. İlk soruda panikten yapamadım artık 5-10 ne puan verirler bilmem.. Ama 50 alsam 67 ortalama oluyor bitiyor bu iş.. Ama 50 verirler mi bilmem??

linki tıklayınca bu çıkıyor...

YMM Vekillere Sesleniyoruz !

Yasamızın 2. Maddesindeki denetim sadece YMM'lerin değil SMMM'lerin de hakkıdır.

Artık bu ayrımcılığa son veriniz.

Bu nedenle Sendikalar yasası için Mali Müşavirlerin de denetim yapabilmesi için dava açacağız.

Yahya Arıkan
Başkan

http://www.tesmer.org.tr/images/docs/elkitabi.pdf

Yukarıdaki link tesmer'in sitesindeki Stajyer El Kitabı'dır.

(Sayfa 71'deki başlık.)
SERBEST MUHASEBECİ MALİ
MÜŞAVİRLİK MESLEKİ YETERLİK
SINAVLARININ AYRINTILI KONULARI
(4 Yıllık Yüksek Okul ve Fakülte Mezunları)

(Sayfa 75'teki MUHASEBE DENETİMİ Sınav konuları aşağıdadır.)
10- Denetim
- Denetim Standartları
- Denetim Planlanması
- Denetim Çalışma Kanıtları
- İç kontrol Sistemi
- Denetim Kanıtları ve Kanıt Toplama Teknikleri
- Denetim Teknikleri
- Denetim Raporları

SÖYLENECEK SÖZ YOK! BU DÖNEM YAPILAN (2013/3) MUHASEBE DENETİMİ SINAVI SKANDALDIR! VE USULE AYKIRIDIR! SINAV KONULARINA DAHİL EDİLECEKSE ÖNCEDEN YAPILACAK BİR DUYURU İLE DAHİL EDİLMELİDİR. (BKZ. DAHA ÖNCEKİ SINAVLARDA YAPILAN YENİ TTK'DAN SORUMLUSUNUZ/SORUMLU DEĞİLSİNİZ! GİB...)

NOT: BU MESAJ BİLİNÇLİ OLARAK BÜYÜK HARFLE YAZILMIŞTIR. (FORUM YÖNETİMİNDEN BU SEFERLİK DİKKAT ÇEKMESİ AÇISINDAN MAZUR GÖRMELERİNİ RİCA EDERİM.)

denetim sınavı için arkadaşlar odaya mail yollamış.cevap haklısınız ama soruları maliye bakanlığının görevlendirdikleri komisyon üyeleri hazırladı dilekçelerle topluca müracat edin oda olarak itirazda bulunalım cevabı almışlar...

denetim sınavı için arkadaşlar odaya mail yollamış.cevap haklısınız ama soruları maliye bakanlığının görevlendirdikleri komisyon üyeleri hazırladı dilekçelerle topluca müracat edin oda olarak itirazda bulunalım cevabı almışlar...

Sayın koray1914 lütfen yanlış anlamayın, şahsınıza yönelik asla söylemiyorum ama ben böyle komik birşey duymadım!

[h=1]Serbest Muhasebeci Malî Müşavirlik Sınavı[/h]
Kanun AdSERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK KANUNU
Madde No7
Kapsam
ecblank.gif
Serbest muhasebeci malî müşavirlik sınavı Birlik tarafından yazılı olarak yapılır.
Sınav Komisyonu 7 üyeden oluşur. Üyelerin 2'si (5786 sayılı Kanunun 1'inci maddesi ile değişen şekli, Yürürlük: 26.07.2008)Maliye Bakanlığını (*) temsil eder. Diğer 3 üye Yüksek Öğretim Kurulunca teklif edilecek 5 aday arasından diğer 2 üye ise Birlikçe teklif edilecek 4 üye arasından (5786 sayılı Kanunun 1'inci maddesi ile değişen şekli, Yürürlük: 26.07.2008)Maliye Bakanı(**) tarafından seçilir.
Sınav komisyon üyeliklerine aday gösterileceklerin; hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletme, bankacılık, idarî bilimler dallarından lisans veya lisansüstü seviyesinde mezun olmaları ve bu konularda onbeş yıl çalışmış veya bu kadar süre öğretim üyeliği veya görevliliği yapmış bulunmaları şarttır.

2 Maliye Bakanlığı
3 YÖK
2 Birlik (TÜRMOB)

Ayrıca;

[h=1]YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK VE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLİK SINAV YÖNETMELİĞİ[/h]
Tarih16/01/2005
Sayı25702

Sınav Konuları Madde 14 - Sınavlar, meslek mensubunun teorik ve uygulama bilgisini ölçmek üzere meslek unvanları itibariyle, aşağıda belirtilen konulardan ayrı ayrı yapılır. a) Yeminli Mali Müşavirlik sınav konuları: 1) İleri Düzeyde Finansal Muhasebe, 2) Finansal Yönetim, 3) Yönetim Muhasebesi, 4) Denetim, Raporlama ve Meslek Hukuku, 5) Revizyon, 6) Vergi Tekniği, 7) Gelir Üzerinden Alınan Vergiler, 8) Harcama ve Servet Üzerinden Alınan Vergiler, 9) Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı, 10) Sermaye Piyasası Mevzuatı. b) Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik sınav konuları: 1) Finansal Muhasebe, 2) Finansal Tablolar ve Analizi, 3) Maliyet Muhasebesi, 4) Muhasebe Denetimi, (BAĞIMSIZ DENETİM DEĞİL.) 5) Vergi Mevzuatı ve Uygulaması, 6) Hukuk; Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İş Hukuku, SSK ve Bağ-Kur Mevzuatı, İdari Yargılama Hukuku, 7) Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku.

Saygılar...

yanlış anladığım yok sınava giren bir arkadasımın oda ile konuşması ve bana bu şekilde cevap aldığını söylemesi üzerine yazdım.meslek hukunu yeterince çalıştım belli olmaz kağıdımı okuyan nasıl degerlendirir bilmem ama geçiyorumda kendi hesaplarıma göre meslek hukundan emin konuşmayayım yinede.yukarıdakinide gayet iyi biliyorum.Sonuçta oda itiraz dilekçesini yazın topluca gönderelim sınava itiraz edelim diyor.ha sonuç çıkar çıkmaz ne olur bilmem ama sonuçta oda böyle birşey söyledi ise sizde kızmayın ama yukardakini yazmakla ugraşmak yerine odaya bir itiraz dilekçesi yazmakla uğraşmak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

1 yılı doldurmamışsınız o sebeble kıdem ve yıllık izne hak kazanmamış durumdasınız.zaten kendiniz çıkıyorsanız 1 yıl dolarsa onada hak kazanamazsınız.bir tek 4 haftalık ihbar kalıyor sizmi çıkıyorsunuz firmamı çıkartıyor firma çıkartıyorsa ihbar süresine uyuyormu.siz çıkıyorsanız ihbar süresine uyuyormusunuz oda önemli tazminat alayım derken ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayın.

arkadaşlar merhaba ben bır turlu siteden kimseye ulaşamadım benım bir sorum olucak bana yardımcı olabılırmısınız şimdiden teşekkürler.1 haziran 2013 tarihinden itibaren 03 aralık 2013 tarihine kadar günde en az 8 saat mesai yaptığım bi işim var ve yollarımızı ayırmak istiyorum bu tarıhler arasında kullanmamış olduğum 25 haftalık izinim var aylık brüt maaşım 4100 tl benım bu şartlar altında ne kadar hakkedişim olduğunu öğrenmek istiyorum lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz.
1 yılı doldurmamışsınız o sebeble kıdem ve yıllık izne hak kazanmamış durumdasınız.zaten kendiniz çıkıyorsanız 1 yıl dolarsa onada hak kazanamazsınız.bir tek 4 haftalık ihbar kalıyor sizmi çıkıyorsunuz firmamı çıkartıyor firma çıkartıyorsa ihbar süresine uyuyormu.siz çıkıyorsanız ihbar süresine uyuyormusunuz oda önemli tazminat alayım derken ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayın

yanlış anladığım yok sınava giren bir arkadasımın oda ile konuşması ve bana bu şekilde cevap aldığını söylemesi üzerine yazdım.meslek hukunu yeterince çalıştım belli olmaz kağıdımı okuyan nasıl degerlendirir bilmem ama geçiyorumda kendi hesaplarıma göre meslek hukundan emin konuşmayayım yinede.yukarıdakinide gayet iyi biliyorum.Sonuçta oda itiraz dilekçesini yazın topluca gönderelim sınava itiraz edelim diyor.ha sonuç çıkar çıkmaz ne olur bilmem ama sonuçta oda böyle birşey söyledi ise sizde kızmayın ama yukardakini yazmakla ugraşmak yerine odaya bir itiraz dilekçesi yazmakla uğraşmak daha faydalı olur diye düşünüyorum.

koray kardesım burda herkez nerdeyse heryere dılekce yolladı hemde sınavın ertesı gunu pazartesı ve slı gunlerı bu ıs ıcın uğraşıldı bunun ıcınde stajerdayı nıklı arkadaşımızda var ıste meslegın asıl sorunu bu bırlık olamamak

arkadaşlar ben deha ve diğer dersaneler cevapları açıklamış. ben 7 dersten girdim. ilk kez girdim. 3 dersten geçmiş olmam lazım ama
denetimden kaldım zaten herkes gibi. fakat diğer 3 dersim başabaş gibi acaba sizinde başabaş dediğiniz ve geçtiğiniz dersler varmı
hocaların keyfinemi kalıyoruz ne dersiniz verdiğiniz derslerden başabaş olupta geçtiğiniz oldumu.

Merhaba ben Mart 2013 te ilk kez girmiştim. Denetim, mali tablolar analizi ve meslekten başabaş olduğunu düşünüyordum. Denetim 72, analiz 53, meslek 30 oldu.
Meslekte puan almak çok zor. ikinci girişimde de 30 aldım. 3. girişimde daha iyi geçti ama birşey söyleyemiyorum.

hocaların puan olayı sanırım liselerdeki hocalar gibi kimisi çok puan veriyor kimisininde notu az. çünkü bazı derslerden birebir yazmak çok zor hukuk. vergi hukuku gibi derslerden binlerce madde var tam cevap yazmak çok zor bence o yüzden ne alacağımızı kestiremiyoruz.

Vergi de birebir yazmasanda puan veriyorlar. 40 almıştım. ama tam olarak yazdığım hiçbir cevap yoktu. Hatta çoğunu sallamıştım. Bu sefer daha iyi geçti bakalım.