2013 - 3.Dönem ( 30 Kasım - 1 Aralık ) Düşünceleriniz ...

Arkadaşlar Analiz sınavı 2.soruyu ne yaptınız? Trend analizinde kesin olarak 5 yıllık bilgi verildiği takdirde yorumlanabilir. Komisyon 4 yılı vermiş. Eldeki verilere göre mi yaptınız yoksa 5 yıllık veri olmadığı için yorumlanamaz mı yazdınız?

Merhaba valla yorumu okuyunca dang etti Analize çalışırken çalıştığım tüm kitaplarda en az 5 dönem yazıyordu.Bu soru ters köşe yapma sorusu olabilir çünkü cevaplarken dönem saymadım bile.

henüz sınava girmeme epey var ama yaşadıklarınızdan dolayı soğuyorum resmen.aynı dönem kpss de var ama ilk girişim olduğu için de mecburum bu sınava girmeye.diğer taraftan zorlaştırıyorlar, ruhsat sayısını azaltmaya çalışıyorlar diyen arkadaşlar.kendimizi kandırmayalım bence.adamlar bir şekilde bu olaya ayar veriyor işte.her sınav para onlar için.madem daha az kişiye ruhsat verielecek o zaman staj başlatma da muslukları kısacaklar.dünya para döküyoruz ,onca stres yaşıyoruz olay yolunmuş tavuğa dönmek.hayır kazandım da sanki dünya maaşa işe gireceğim.bir şekilde devranları dönüyor sayemizde.ay sinirim bozuldu:/

Maliyet ile ilgili fikrim soruların 1,5 saatte yetişmeyeceği puanların adaletsiz dağılımı bundan 2 sınav önce smm tablosunu sorup 50 puan yazmışlardı. Yevmiye kayıtları hiç bir 2. dağıtımda yoktu Tablo veriliyordu en azından tabloda yoktu 1 soruya yorum bile yapmıyorum fiyasko

vergi ters köşe olmuş girdiğim vergi ve maliyetten hüsranla ayrıldım kendimce birşeyler yazdım çizdim uamrım hocalar kağıtları okurken insaflı davranır

3 dersten sınava girmiştim arkadaşlar dehanın cevaplarına göre;

denetimden - 30

temel hukuktan - 60

maliyet muhasebesinden - 70

almam lazım. ama tabi geçen sınav denetimden 60 bekleyipte 20 alan biri olarak hala tedirginim.. bakalım sınav kağıdımı okuyan şahsiyet kaç puan verecek cevaplarıma....

Herkese geçmiş olsun ben meslek hukukunun 1.sorusu hakkında danışmak isterim
Soru: 1 Sıra nolu muhasebe genel tebliği nin amacı nedir?

Cevabım şöyle;
İşletmelerin defterindeki muhasebe kayıtlarının ve finansal tablolarının düzenlenmesinin nasıl yapılacağını bu tebliğe göre yapılır,

Bu cevaptan puan alabilirmiyim çünkü 1 nolu muh genel tebliğinin içeriğinde tek düzen ve fin.tablolar açıklaması var
Cevaplarınızı acil bekliyorum
Saygılar

Arkadaşım ben direk tek düzen e uymak zorundalar ve açıklama yapılmalıdır yazdım ama yinede bilemiyorum dehada illa herşeyi doğru yayınlıcak diye kural yok meslekte çok yoğılma var izmirde öyleydi yani gecen sınav döktüler milleti o nedenle daha insaflı okuyabilir

bu sınav resmen bir fiyasko. özellikle denetim ve maliyet. hep birlik olup bunu bir çözüm bulmamaız gerek. burda neden varız. dedi kodu için değil. türmobu tesmere telefon veya mektup yağmuruna tutmamız lazım. nedir ya 7 tane ademin kafasında çıkan gerizekalıca eleme yüzünden ben ekmeğimden oluyorum. bitim defteri nedir, her firmanın her ay malı mı çalınıyor, basit usulde defter mi kaldı piyasada perakende satışın tanımı nedir bunlar yahu.... maliyet muhasebesi resmen hakaretti, denetim 1,5 saatte bitecek gibi değil, bu resmen bizi dökmeye niyet edilmiş bir durum. ARKADAŞLAR TÜRMOB, TESMER VE BAĞLI BULUNDUĞUMUZ ODALARI NOLUR MEKTUPA TUTALIM TELEFONLAR YAĞDIRALIM.............

arkadaslar benim maliyet vergi ve meslek kalmisti bu donem dogum yaptigim icin giremedim pas gectim fakat sorulari cokerak ediyorum nerden gorebilirim ya da soru kagitlarini bana mail atacak biri var mi cok meraktayim herkese gecmis olsun

deha sitesinde yayınladı arkadaşım geçmiş olsun.. Evlatlarınla mutlu huzurlu gelecek diliyorum ...:d

Finansalda Puanlama nasıl olur acaba?

Açılış kaydını ve yevmiuye maddelerini ve T leri yaptım. Kapanış kaydı kapanış bilanço ve gelir tablosuna sürem yetmedi. Son dakikalarda gelir tablosu için karalamya çalıştım bişeyler ama alel acele olan bir gelir tablosu olunca sonuç bile yanlış oldu...

Yevmiye maddelerimde deha ile kıyasladığımda 3 yanlışım var

Puanlama nasıl oluyor acaba 50 alma imkanım olur mu ki? :(

Finansalda Puanlama nasıl olur acaba?

Açılış kaydını ve yevmiuye maddelerini ve T leri yaptım. Kapanış kaydı kapanış bilanço ve gelir tablosuna sürem yetmedi. Son dakikalarda gelir tablosu için karalamya çalıştım bişeyler ama alel acele olan bir gelir tablosu olunca sonuç bile yanlış oldu...

Yevmiye maddelerimde deha ile kıyasladığımda 3 yanlışım var

Puanlama nasıl oluyor acaba 50 alma imkanım olur mu ki? :(

%100 demeyeyim ümitlenmeyin ama %90 geçersiniz:)

Benimde aynı şekildeydi. Yevmiye ve kebirleri yaptım. Ufak bir iki yanlışım vardı. 62 almıştım. İnşallah geçersiniz.

merhaba
Yeterlilikteki meslek ve vergi hukukunda sorulan kanun sorularını madde madde ezberlemekten ziyade özünü , amacını bilmemiz yeterli olmazmı?Mesleki faaliyete başladığımızda( mesleğe başladığımızda zaten bu kanunlar önümüzde açık olacak.sadece örneğin g.vk ya göre yapılacak stopaj oranları ve k.v.k ya göre yapılacak stopaj oranların ve benzeri gibiı bılmemız yeterli olur diye düşünüyorum. Cümlesi cümlesine kanunu yazmak anlamsız. Özellikle meslek hukuku ve vergi hukukunda çoktan seçmeli yada doğru yanlış şeklinde sorular sorulmalı Bu şekilde ezberci zihniyet, ezber yapmaya çalışmak sadece beyin hasarı ve bunalıma sebep oluyor. Benim herhangi bır vaka ıle karşılaştığımda hangi kanundan yararlanacağımı bilmem yeterli .Sadece sınavdan 2-3 gün önce çalıştıklarım aklımda kalıyor. çoğu insan için bu böyle.insan hafızasıda daha fazlasını el vermiyor.hem sabah saat 8 ve akşam 6 mesaısı nde çalışıp hemde ezber yapmak insanlık dışı.İnsanı tüketiyor. Umarım sesimi duyan yetkililer olur
saygılarımla

ezberle olacak iş değil zaten bu.sadece sınavı geçmek adına ezber yapılabilir ama kanunlar,mevzuatlar her an elimizin altında okuyup sürekli
geliştirdiğimiz bir şey olmalı.ezber bir müddet sonra uçar gider diye düşünüyorum ben de.