687 Sayılı KHK'ye İstinaden Prim Teşviki Ve Gelir Vergisi Teşviki Ve Uygulaması Sorular

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
687 Sayılı KHK'ye İstinaden Prim Teşviki ve Gelir Vergisi Teşviki Ve Uygulaması Sorular
1 - 2016 da hiç işçi çalıştırmamışsa ancak 2015 de işçi çalıştırmışsa ortalama işçi neye göre hesaplanır?
2 - 2017 de yeni açılmış olan bir firma için ortalama işçi sayısı nedir?
3 - SSK işveren ve SSK işçi ye ait toplamda % 37,5 sigorta priminin tamamı mı silinmektedir? Yani asgari ücretli bir personel için SSK tahakkuku "0" sıfır mı çıkar sadece damga vergisi mi çıkmaktadır?
4 - Asgari ücret üzerindeki işçi için teşvik sadece asgari ücret kısmına mı uygulanır örneğin, 2.400 TL brüt ücret alan işçi için teşvik 1.777,50 TL kadarı için uygulanıp 2.400 - 1.777,50 =622,50 TL lik kısım normal ssk ve stopaj çıkacak mıdır?
5 - Ortalama işçi hesaplamasını sistem yapıyor mu yoksa biz mi hesaplamalıyız?
6 - Bu teşvik kaç ay sürmektedir? Süresi nedir? Girdiği aya göre mi değişiyor yoksa sabit bir süresi var mıdır? Örneğin, Mart 2017 de teşvik başlayan ve şartlarda sorun olmayan işçi için teşvik bitiş süresi ile Kasım 2017 de işe girmiş işçi için teşvik bitiş süresi nedir?
7- 2016 da hiç işçi çalıştırmayan veya 2017 de ilk defa işçi çalıştıran ya da 2017 de kurulmuş firmalar teşvikten yararlanmada dezavantajları var mıdır? Teşvik aynı ayda başlamaz mı? Teşvik Tutarı Değişir mi?
- İşçi 17 mart 2017 de işe başlamış ve firma 2016 da hiç işçi çalıştırmamış bu durumda teşvik hemen başlar mı? Ne zaman biter? Teşvik yararlanma tutarı aynımıdır?
- İşçi 17 mart 2017 de işe başlamış ve firma 2016 sadece 2 gün bir işçi çalıştırmıştır bu durumda teşvik hemen başlar mı? Ne zaman biter? Teşvik yararlanma tutarı aynımıdır? (Ort işçi sayısı ne olur?)
- İşçi 17 Ekim 2017 de işe başlamış ve firma 2017 de kurulmuştur bu durumda teşvik hemen başlar mı? Ne zaman biter? Teşvik yararlanma tutarı aynımıdır?

Konu hakkında başka nelere dikkat edilmelidir? Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Birçok soru var. Bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım.

1- 2015 önemli değil. Eğer 2016 yılında hiç işçi çalışmadıysa ortalamaya bakılmaz. 01.02.2017 den itibaren işe giren tüm işçiler teşvikten yararlanır diğer şartları da sağlıyorsa. Ancak teşvik tutarının yarısından yararlanırsınız ve işçi işe girdikten 3 ay sonra yararlanmaya başlarsınız.

2- 2017 de yeni tescil edilmiş işyerleri içinde üstteki durum geçerli. Ortalama sayısına bakılmaz işe giren herkes yararlanır diğer şartları sağlıyorsa ancak teşvik tutarının yarısından faydalanırsınız ve işçi işe girdikten 3 ay sonra yararlanmaya başlarsınız.

3- Aynen dediğiniz gibi olacak.

4- O da dediğiniz gibi oluyor. Eğer asgari ücretin üzerindeyse çalışanın maaşı bunun asgari ücrete isabet eden tutarı kadar indirim olur. Geri kalan prim ve vergiler ödenir.

5- Sistem teşvik için onay verirken ortalama işçi sayısını gösteriyor ancak bunun garantisi yok. Siz yinede kontrol ederek onay verin. Sistem sadece işkura kaydı var mı ve son 3 ay bir yerde çalışmış mı bunları kontrol ediyor kesin olarak.

6- Bu teşvik yıl sonuna kadar geçerli. Yani aralık 2017 tahakkukuna kadar yararlanabilirsiniz. Teşvikten yararlanmaya girdiği ay itibariyle başlar işçiler ancak teşvikten yararlanan tüm işçiler için teşvik bitiş tarihi aynı yani 31.12.2017.

7- Bu dediğiniz durumlar varsa işçi teşvikten girdiği aydan itibaren değil 3 ay sonra yararlanmaya başlar. Ayrıca teşvik tutarının yarısından faydalanır.

- Bunun cevabını yukarıda yeterince açıkladım.
- Bu durumda 2016 da işçi çalıştığı için 1 gün dahi çalışsa bile ortalama işçi sayısı 1 çıkacaktır. Yani firma 1 kişiye ilave olarak işçi almalıdır teşvikten yararlanmak için. 2017 de sadece 1 kişi varsa teşvikten yararlanamaz. 2 kişi ve üzeri işçi alırsa bunlar yararlanabilir. Teşvik işe girdiği aydan itibaren hemen başlar. Teşvik tutarının tamamından faydalanır.
- Bunun cevabı üstteki cevaplarda mevcut.

Üstat cvp için teşekkürler
Benim aralıkta 1 işçim vardı
Şimdi 1 nisan da bir işçi daha alacağım
Yani 2 işçi olacak
Kanundan 2 işçi olarak devam ettiğim sürece yaralanabilirmiyiz
Işçi işe girişi yapılırken farklı bir işlem yapılacak mıdır
Saygılar

2. işçi diğer şartlarıda sağlıyorsa yararlanır teşvikten. Yıl sonuna kadar hep 2 kişi kalması gerekiyor ama 1'e düşerse yararlanamaz. İşe giriş yaparken farklı bir işlem yok. Ancak giriş yaptıktan sonra ebildirge sayfasına girin. Orada 4447 sayılı kanun geçici 17. madde işlemleri için bir link var. Oraya girerek teşvikten yararlanacak olan işçiyi sorgulayıp kaydetmeniz gerekiyor. Bundan sonra teşvikten yararlanan o işçinin tahakkukunu 00687 nolu kanun ile göndereceksiniz.

Kolay Gelsin Üstadlar 687 De yararlandık.687 teşviği bittikten sonra personeli 6111'den yararlandırma biliyormuyuz.

687 bittiğinde 6111 için sgk sisteminden inceleme yaptırırsınız.
Diyelim ki kanuna aykırı bir şekilde sistem olumsuz yanıt döndü, kurumla uğraşmayı (mahkeme sürecine kadar gidebilir) göze almanız gerekir.

687 bittiğinde 6111 için sgk sisteminden inceleme yaptırırsınız.
Diyelim ki kanuna aykırı bir şekilde sistem olumsuz yanıt döndü, kurumla uğraşmayı (mahkeme sürecine kadar gidebilir) göze almanız gerekir.

Yani Girdiği zamanki Ortalama işci sayısı tutuyorsa 6111'den de yararlandırabilirim.

Mart ayında işe giren bir personeli hem 4447/17 hemde 4447/10. Madde teşviklerini sistemde onayladım.
Her ikisini de hak ediyor. Ortalama sayı vs... her iki teşvik yönündende sıkıntı yok.

31/12/2017 ye kadar 00687 kodunu seçerek 4447 Geçici 17. Madde teşviğinden yararlandıracam.
31/12/2017 de bu teşvik bitince 4447 Geçici 10. Madde teşviğinden nam-ı dier 6111 teşviğinden yararlandırmayı planlıyorum.

SGK nın yazısını okudum. 4447/17.Madde teşviğinden yararlanırken diğer başka bir teşvikten yararlanamazsınız denmekte.
Ama bu teşvik bitince başka bir teşvikten yararlanamazsınız demiyor. Ben böyle anladım..
Yanlış düşündüğüm bir şey var mıdır?

EDIT: Alo 170 e sordum. 31/12/2017 den sonra şartları sağlıyorsa 6111 teşviğinden yararlanabilirsiniz dediler...

Son düzenleme:
Sistemde son 3 ayda çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğimiz sorgulama ekranında
Sigortalı 687 Sayılı K.H.K.'da yer alan teşvik kapsamındadır. demekte.
Peki bu ekran o işçinin İŞ Kur kaydının olup olmadığını da sorgulayıp mı 687 teşvik kapsamındadır diyor?

Çünkü işçiye soruyorum iş kur kaydım yok diyor, sistem ise teşvik kaydını kabul ediyor.

Sistem İŞKUR kaydını da kontrol ediyor. O ekranda 687 uygundur diyorsa, yararlandırabilirsiniz.
Çoğu işçileri kontrol ederken İŞKUR kaydı olmadığından yararlanamaz diyor çünkü. Yada işkur kaydı işe giriş tarihinden sonra olduğu için de yararlanamaz uyarısı verdiği oldu.

Sistemde son 3 ayda çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğimiz sorgulama ekranında
Sigortalı 687 Sayılı K.H.K.'da yer alan teşvik kapsamındadır. demekte.
Peki bu ekran o işçinin İŞ Kur kaydının olup olmadığını da sorgulayıp mı 687 teşvik kapsamındadır diyor?

Çünkü işçiye soruyorum iş kur kaydım yok diyor, sistem ise teşvik kaydını kabul ediyor.

Zaten İşkur kaydı yoksa işkur kaydı yoktur yararlanamaz diyor. Yararlanır diyorsa vardır işkur kaydı. İşçi hatırlamıyordur belki işkura kayıt olduğunu.

Mart ayında işe giren bir personeli hem 4447/17 hemde 4447/10. Madde teşviklerini sistemde onayladım.
...
Her iki teşvikten de yararlanmaya çalıştığınız savı ile başınız ağrıyabilir. Bence 4447/10 iptal edip şimdilik bekleyin. Ayrıca yıl sonuna kadar bu kişi sizden ayrılıp başka yere girerse siz 4447/10 onay verdiğiniz için yeni işv. teşvikten yararlanamaz.

4447/10. Daha sonradan da onaylasa, işe girdiği tarihten itibaren başlatır 24 Aylık süreyi. Onun için 4447/10.Madde menüsünden onaylanması yararlandığı anlamına gelmez. Onayladı ama yararlandırmadı, kaldı ki şartları da sağlamamış olabilir.
Onun için 4447/10. onaylanabilir, 687'den yararlandırır, 687 bittiği zamanda 01/2018'den itibaren 4447/10.'a geçer tekrar. Yeter ki ikisinden birden yararlanmayın. Tebliğde de yazıyor zaten.

İşçi için 17 ve 10 onaylarının ikisi yapıldığında ; işçi 3 ay sonra sizden ayrıldı diyelim işten çıktıktan 6 ay sonrada yeni bir işe girdiğinde önceki 10 onayının (yararlanılmadığı halde) iptali unutulur ise yeni işv. inceleme yaptığında daha önce yararlandı gözükeceğinden teşvikten yararlanamaz. Bu belki de yeni işv. onu işten çıkarması ile sonuçlanabilir. 17 teşvikinin yıl sonunda uzatılabileceği dahi söylenti durumunda ve unutulma ihtimali artar. Ayrıca gelecekte başka bir teşvik çıkarılıp ona da "10 teşvikinde onaylanmamış olmak." gibi bir madde konulabileceği olasılıktır.

4447/10. Daha sonradan da onaylasa, işe girdiği tarihten itibaren başlatır 24 Aylık süreyi. Onun için 4447/10.Madde menüsünden onaylanması yararlandığı anlamına gelmez. Onayladı ama yararlandırmadı, kaldı ki şartları da sağlamamış olabilir.
Onun için 4447/10. onaylanabilir, 687'den yararlandırır, 687 bittiği zamanda 01/2018'den itibaren 4447/10.'a geçer tekrar. Yeter ki ikisinden birden yararlanmayın. Tebliğde de yazıyor zaten.

Dediğiniz gibi olmaz. Ebildirgede 10. maddeden dolayı onay verdiğiniz zaman sistem onu yararlandı olarak görüyor. Yani onay verip tahakkuklarda yararlandırmayıp yine 5510 la gönderseniz dahi sistem yararlandı gibi görüyor. Sistem tahakkuklarda 6111 ile gönderilmiş mi diye bakmıyor ebildirgeden yararlanmak için onay verilmiş mi ona bakıyor. Eğer yararlanmak için onay verirseniz ancak tahakkuklarda 6111 ile göndermezseniz bile, daha sonra başka bir işyerine girince sistem onu daha önceden yararlanmış olarak görür.

Dediğiniz gibi olmaz. Ebildirgede 10. maddeden dolayı onay verdiğiniz zaman sistem onu yararlandı olarak görüyor. Yani onay verip tahakkuklarda yararlandırmayıp yine 5510 la gönderseniz dahi sistem yararlandı gibi görüyor. Sistem tahakkuklarda 6111 ile gönderilmiş mi diye bakmıyor ebildirgeden yararlanmak için onay verilmiş mi ona bakıyor. Eğer yararlanmak için onay verirseniz ancak tahakkuklarda 6111 ile göndermezseniz bile, daha sonra başka bir işyerine girince sistem onu daha önceden yararlanmış olarak görür.

Şuna katılıyorum, ben sistemden 6111 için onaylarsam, başka bir işyerinde de yararlanmış görüyor. Evet bu kişi bir daha 6111'den yararlanamıyor, başka işyerlerinde. Bu işçinin yararlandığı anlamına gelir.
Ancak bu teşviği benimi aldığım anlamına gelmiyor, yani işverenin.

Örnek vermek gerekirse, 6111'i onayladınız ve 2 ay yararlandı işçi, sonra ortalama düştü ve teşviği alamadı işveren. Ortalama düştükten sonra indirim alamasak da işveren açısından yararlanmamış oluyor. Ama işçinin 24 aylık (Veya kaçsa) süresi işlemeye devam ediyor.

Onun için işçinin 6111 süresini başlattığınız andan itibaren sadece tek bir teşvikten yararlandırabilirsiniz diyor, ya 6111 yada 687 olabilir mesela. Ama hem 6111 hem de 687 olamaz demek istiyor. Ben bu şekilde yorumluyorum.

Ben bundan dolayı 6111'i onaylamış olsa bile tahakkuk üzerinde tahakkuk ettirilmedikten sonra yıl sonuna kadar 687'den yararlanılacağını düşünüyorum.

Kaldı ki bir işçiyi 6111'den yararlanmak için onayladınız, sonrasında ortalama vs. gibi nedenler ile hiç tahakkuk ettiremeden yararlanamadınız. Bu durumda işveren teşvikten yararlanamıyor ve işçi de bir daha başka bir işyerinde de bu teşvikten yararlanamıyor.
Eski işyeri 6111 onay sisteminden girip onun teşvik onayını silebilir, bu durumda işçi sonraki işyerinden 6111 teşviğinden yararlanabilir. Yani kısaca işyeri tahakkuklaştırmamış ise, işçi açısından da yararlanılmamış olduğu bir durumdur bu.

Sayın ZİNDAN dediğiniz doğru başvuruyu onayladıktan sonra silebilir ancak ya silmezse. Benim düşüncem işçiyi yıl sonuna kadar 687 den yararlandırıp yıl sonunda da 6111 den onay verip ondan yararlandırmaya devam etmek.

İşveren 6111 den onay verirse ancak yararlanmazsa ve onayı da silmezse, daha sonra işçi çıkıp birkaç iş yeri değiştirirse en son işyerinde işveren 6111 den yararlanmak istediğinde sistemde onaylı olduğu için yararlanamayacak. Ve bu işçinin hangi işyerinde onayı varmış onu bulayım sildireyim falan zor iş. Kaldı ki onay verilmiş ancak tahakkuklarda yararlanılmamış bunu bilemez, bu nasılsa yararlanmış deyip hiç uğraşmayadabilir ve teşvik hakkını kaybeder.

Bir başka olasılık ise o işyerinde bu işlere bakan kişi değişir; yeni gelen ya geçmiş onaylara bakmaz yada geçmişte yararlanıldı gözü ile bakıp (eskileri araştırmaz) iptal işlemini yapmaz. Bu durumda işçinin yeni bir işte çalışmasını olumsuz etki edebilir.

merhaba arkadaşlar 687 sayılı kanun hükmünde kararnameden emekliler sanırım faydalanamıyor. Ama şöyle bir durum söz konusu 2 kişi emekli personel alacağız. 01/03/2017 de 4 a kapsamında personel aldık. Bu durumda personel sayımız 2016/12 dönemine ek oldu. Sigortalı ve işveren olarak şartları sağladık. 4 a kapsamında aldığım personeli khk den faydalarsam sıkıntı olur mu?