Kdv Thk Hakkında

merhaba arkadaşlar ,
2016/5 ve 2016/7 (140.000,00-%18 tl lik mal alış faturası çıkarıldı) kdv düzeltmesi yapıldı ve bunun devamı niteliğinde son olarak 2017/11 de de düzeltme yapıldı 2017/12 normal beyan süresinde yapıldı.
sorum şu ;2017/11 kdv thk kaydında da düzeltme yapıldı bu fark hangi hesap koduna nasıl yansıtılmalı ?

Sorunuz biraz eksik ancak, anladığım kadarı ile cevap vereyim;

2016 yılı için yapacak bir şey yok, 2017 Yılı kayıtları henüz kapatılmadığı ve defterler yazdırılmadığı için kayıtlarınızı düzeltin. İlgili kullanacağınız hesaplar 191-391/360-190 olacaktır.

Düzeltmeyi 2017 açılış fişindeki 190 hesapta gelen farkı 360'a alarak yapabilirsiniz. Bunu ödediğinizde de 360'ı kapatırsınız. Sonrasındaki Kdv Mahsup yevmiye kayıtlarını da düzelterek devreden kdv'yi doğru tutara aralık ayına kadar getirirsiniz.

iyi akşamlar arkadaşlar kdv tahakkuklarını ay ay yapıyorum mahsup edilen kdv tutarı hangi koda atırılır.

Son soruyu ve cevabı anlayamadım.Mahsup edilen kdv ile 136 bağlantısını biraz açarmısınız.Mahsup edilen kdv'den kasıt indiriliecek kdv'mi, devreden kdv'mi? Zindan,136 cevabını ise hiç anlayamadım.

Kdv beyannamesindeki İADE EDİLECEK SATIRINDAKİ kdv tutarını, Aylık Kdv Mahsup Yevmiye Kaydını yaparken hangi hesapta takip etmem gerekir diye sordu, en azından ben öyle olduğu konusunda fikir yürüttüm.

Ben bu tutarları kdv mahsup fişinde 136'ya atıyorum, vergi borcundan mahsup yada nakit iade olduğunda o hesabı kapatıyorum.