1 Gün Sigorta Eksiği - Yeterlilik Sınavına Giriş Problemi

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Değerli dostlar,

Bir sıkıntım var ve çözümünü bir türlü bulamıyoruz. Daha önce başına gelen veya karşılaşan var ise kıymetli cevaplarınızı paylaşmanızı rica ederim.

Benim stajım kısaltma yapmadan 1.080 gün olarak tam 30 Kasım 2013'te bitiyor Allah'tan bir sıkıntı olmazsa inşallah. Ancak yeterlilik sınavının ilk günüde 30 Kasım 2013 ve 1 Aralık 2013. Bildiğiniz üzere sınavdan bir gün öncesine kadar 1.080 gün sigortalılık olması şartı mevcut.

2013/3 yeterlilik kursuna gidecektim kısaltma için ancak 9 Eylül'e kadar kısaltma kursunu bitirmek gerekiyormuş. Bu seçenek devre dışı kaldı.

Tesmer'i aradım diyorlar ki siz dosya başvurunuzu yapın Yönetim Kurulu değerlendirir. Yani kabul olup olmayacağı belli değil. Fakat ben 3. dönem kursa katılacağım çalışmamı da yapacağım o nedenle eğer bana sınava giremezsin derlerse bütün emeklerim ziyan olacak.

Bu konuda yardımlarınızı, önerilerinizi ve görüşlerinizi rica ederim. Tesmer kabul eder mi?

Teşekkürler.

Değerli dostlar,

Bir sıkıntım var ve çözümünü bir türlü bulamıyoruz. Daha önce başına gelen veya karşılaşan var ise kıymetli cevaplarınızı paylaşmanızı rica ederim.

Benim stajım kısaltma yapmadan 1.080 gün olarak tam 30 Kasım 2013'te bitiyor Allah'tan bir sıkıntı olmazsa inşallah. Ancak yeterlilik sınavının ilk günüde 30 Kasım 2013 ve 1 Aralık 2013. Bildiğiniz üzere sınavdan bir gün öncesine kadar 1.080 gün sigortalılık olması şartı mevcut.

2013/3 yeterlilik kursuna gidecektim kısaltma için ancak 9 Eylül'e kadar kısaltma kursunu bitirmek gerekiyormuş. Bu seçenek devre dışı kaldı.

Tesmer'i aradım diyorlar ki siz dosya başvurunuzu yapın Yönetim Kurulu değerlendirir. Yani kabul olup olmayacağı belli değil. Fakat ben 3. dönem kursa katılacağım çalışmamı da yapacağım o nedenle eğer bana sınava giremezsin derlerse bütün emeklerim ziyan olacak.

Bu konuda yardımlarınızı, önerilerinizi ve görüşlerinizi rica ederim. Tesmer kabul eder mi?

Teşekkürler.

Merhaba,

Bugün ASMMO ve TESMER ile görüştüm. Sınavla ilgili gün eksiğim olmuyor. Stajım 1 haziranda bitiyor fakat SGK dökümleri geç çıkıyor. TESMER mail atmış başvuru için bu belgeleri zamanında getirin diye bende odayı aradım. Mayıs SGK ları 23 haziranda cıkacak ama hazirandaki temmuzda cıkar ne olur dedim? odadaki memur 1 günün sorun olmayacağını söyledi. ben yinede tatmin olmadım TESMER'i aradım. Onlarda benzer bir ifade kullandılar. tam olarak sizin sorununuzun karşılığı değil fakat kurulun sizi bir gün için bir sonraki sınava bırakacağını sanmam. Umarım öyle olur. yinede en kötüsüne hazırlanmak lazım. sonra hayal kırıklığı yaşamayın.

Sizinkisi benim durumumdan biraz farklı :) Sizin için geçte verseniz SGK bildirimini bir gün öncesine kadar gününüz doluyor ise problem değil. Ama benim için öyle ne yazık ki. Odadan öğrendiğim böyle bazı kişilerin durumlarının kabul edildiğini öğrendim ama ne kadar gerçek orasını bilemiyorum. Normalde sınav 30 Kasım'da değil 1-2 Aralık'ta olsa hiç bir problem olmayacaktı, buda kaderin cilvesi midir nedir bilemedim :(

İlgisi ve bilgisi olanların cevaplarını rica ederim.

Teşekkürler

Sizinkisi benim durumumdan biraz farklı :) Sizin için geçte verseniz SGK bildirimini bir gün öncesine kadar gününüz doluyor ise problem değil. Ama benim için öyle ne yazık ki. Odadan öğrendiğim böyle bazı kişilerin durumlarının kabul edildiğini öğrendim ama ne kadar gerçek orasını bilemiyorum. Normalde sınav 30 Kasım'da değil 1-2 Aralık'ta olsa hiç bir problem olmayacaktı, buda kaderin cilvesi midir nedir bilemedim :(

İlgisi ve bilgisi olanların cevaplarını rica ederim.

Teşekkürler

1080 günü neden sınav gününe göre hesaplıyorsunuz? Sizin sınava başvuru tarihin sınavdan yaklaşık 3 ay önce olacak, sınava giriş onayınız sınavdan 1 ay önce olacak. Bu durumda siz odaya 3 aylık sgk lı olarak çalışacağına dair taahütname vermelisin + eğer ki denetim altında staj yapıyorsan 3 aylık serbest meslek makbuzu getireceğine dair de taahhüt vereceksin. Normal şatlarda odaya verdiğimiz SGK taahhüdü sgk lı olarak çalışmış olmamıza rağmen tahakkukların yapılmamasından dolayı elimizde olmayan belgenin odaya teslimine yönelik. Siz 3 ay daha çalışacağına dair taahhüt vermek zorundasın ki bunu kabul edeceklerini pek sanmam.

Son düzenleme:
Staj Başlangıç: 1 Mayıs 2010
Staj Ara verme: 7 ay
1.080 günün dolacağı tarih: 30 Kasım 2013

Mayıs 2010 ve Kasım 2013 arası toplam 43 ay vardır. 7 ay dondurmayı düşersek buda 36 aya tekabül ediyor.

Ben ayrıca odaya Staj Kısaltma Kursuna katılacağımıda taahhüt ediyorum. 2013/3. kurs dönemi için.

3 ay daha çalışmazsam zaten tabi ki kabul etmesinler ancak taahhütü verdiğim halde ve 2013/3. dönem kursa katılacağım halde nasıl kabul etmeyebilirler ki?

Staj Başlangıç: 1 Mayıs 2010
Staj Ara verme: 7 ay
1.080 günün dolacağı tarih: 30 Kasım 2013

Mayıs 2010 ve Kasım 2013 arası toplam 43 ay vardır. 7 ay dondurmayı düşersek buda 36 aya tekabül ediyor.

Ben ayrıca odaya Staj Kısaltma Kursuna katılacağımıda taahhüt ediyorum. 2013/3. kurs dönemi için.

3 ay daha çalışmazsam zaten tabi ki kabul etmesinler ancak taahhütü verdiğim halde ve 2013/3. dönem kursa katılacağım halde nasıl kabul etmeyebilirler ki?

Kursa katılmayı taahhüt ederek staj kısaltamazsınız. Çünkü kursa katılımda belirli bir oranda devamlılık istiyorlar, kurs sonunda alacağın belge ile stajı kısaltıyorsun.. Bir şey daha var siz Kasım 2013 ayının SGK belgesini nasıl olacakta odaya teslim edeceksiniz. Zaten sınav Kasım sonunda..
Kısaltmaktan başka çareniz yokmuş ancak kısaltma yapabilmek için dönemin değil bir önceki dönemin yeterlilik kursuna gitmek gerekliydi. Sanırım onuda kaçırdınız..

Nasıl yani? Ben Kasım 2013 ün belgesini odaya 1 Aralık ta teslim edebilirim ama onunda mı erken teslim şartı var?

Nasıl yani? Ben Kasım 2013 ün belgesini odaya 1 Aralık ta teslim edebilirim ama onunda mı erken teslim şartı var?

Ama sınava girebilmek için sınavdan yaklaşık 1-1,5 ay önce stajının onaylanması gerekli TESMER tarafından ona göre sınava girip girmeyeceğin belli olur. Siz ise eksik evrakınızı 1 Aralık ta vereceğini söylüyorsunuz. Kısaca sınavdan 1 ay önceye kadar tüm eksik evraklarını teslim edebilmen gerekli, zaten Tesmer eksik evrakınız var diye uyarıyor.. Bu durumda Eylül sonunda Kasım SGK belgesini veremeyeceğin için sınava girişin onaylanmaz..

İlgili Yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açacağım.

Akla mantığa sığmayan bir durum var. Aday Kasım sonu Aralık başında sınava girecek ama SMMM Yeterlilik Kursu Eylül'de bitiyor. Nerede kaldı taze bilgi? Ben neden Kasım sonu olan sınav için, sınav gününden bir hafta önce bitecek kursa katılamıyorumda 3 ay önce biten kursa katılmak zorunda kalıyorum? Bunun neresinde mantık var? Bu adalet midir? Bedava mı bu sınavlar? Hayır!

Tesmer'in işi çok mu yoğun kaç aday giriyor ki sınava kontrol işi çok çok uzun bir zaman alsın !? Ben stajımı kısaltabiliyorsam sınav gününden önce (ki oluyor son kursa katılarak), nasıl benim hakkımı elimden alabiliyorlar? Taahhütname bunun için değil mi zaten? Taahhüdü ihlal varsa 7'de 7 yapsam bile sınavımı geçersiz say neden başvurumu kabul etmiyorsun?

Haksız mıyım arkadaşlar, yanlış düşünüyorsam lütfen beni aydınlatınız.

Merhaba arkadaşlar,

Konuya sonuç olarak başvuru öncesi sınava girebileceğim söylendi, sınava başvurdum. Doğal olarak sınava da hazırlanmaktaydım.

Ancak, dün itibariyle sınava giremeyeceğimi söylediler. Bu da bana kapak olsun :)

Dava açacaktım ama bu saatten sonra işe yaramaz, keşke o zaman bilseydim giremeyeceğimi...

Dostum neden bu kadar kastın ki, 3 yıl neler çektik değilmi, 3 yılı devirdiysek, boşver bi 3 ayıda devirmesini biliriz biz stajerler... martta girersin sende :D hem dava açsan ne olacaktiki, dava sonuçlanıncaya kadar sen zaten belgeyide almış olursun :d

Ne bileyim dostum ya, ne kadar ders verirsem kardır diye düşündüm bir an önce :) Sağlık olsun, en azından Kasım sonu staj bitiyor, saçma sapan yasaklardan kurtuluyoruz... :)

Arkadaşlar: SON DURUM!!!

Az önce arandım Ankara'dan ve sınava girebileceğim söylendi. :S İnanabiliyo musunuz? Sınava 1 hafta kala, güleyim mi ağlayayım mı :)