1 kasım 2010 ve denetim ile ilgili tebliğler

merihs12

Katkı Sunan Üye
Denetim lisansı almak için türmob tarafından yapılan a grubu ve b grubu sınavlarında başarılı olmak her sınavdan 50 almak ve ortalamanın 65 olması isteniyor.Sınavlardan önce gene 100 saati aşan zorunlu bir eğitim gerekiyor.Kaliteyi oluşturmak için bunların tabiki olması gerekiyor ama mali müşavir olmuş meslektaşlar için bu kadar eğitim ve sınav artı bir de işin mali tarafı var(sınav ücretleri gibi) çok fazla değil mi ?yorumlarınızı bekliyorum ..teşekkürler

Ynt: 1 kasım 2010 ve denetim ile ilgili tebliğler

Ve merrak ettiğim bi husus da spk lisansına sahip olanlar bu uygulamalardan muaf tutulacak.Bu durumda o kadar eğitim ve sınava girmek yerine sadece spk sınavına girmek daha mantıklı olmuyor mu?

smmm ruhsatına 4500 tl verdim bir senede öderim artık... serbest iş yaptığımız için şimdiye kadar hiç bağımsız denetim lisansını almayı düşünmemiştim benim anlamadığım bizim bunu almamız gerekiyormu nerelerde kullanabiliriz gelecekte mutlaka bir zorunluluk çıkacaktır.. bir yerlere mecbur tutulabiliriz yoksa bu kurum kurulmazdı.. yoksa sadece ymm yanında çalışanlar ve bağımsız denetim firmasındakiler mi alacak..

zorunluluk neden çıksın? bu tebliğ uzmanlaşma alanları ortaya çıkarmaya yönelik oluşturuldu. ilgilenmiyorum dersen eski yaptığı klasik hizmete devam edeceksin.mesela ,denetimde değil de adli muhasebede uzmanlaşacağım,bu alan benim ilgimi çekiyor dersen o zaman 10 bin tl verip kursa katılman gerekecek.türmob, bağımsız denetim lisansını da en azından smmm ruhsatı fiyatından daha yüksek bir fiyata verecektir.ya da öyle vermesi beklenir.

magnacarta ' Alıntı:
zorunluluk neden çıksın? bu tebliğ uzmanlaşma alanları ortaya çıkarmaya yönelik oluşturuldu. ilgilenmiyorum dersen eski yaptığı klasik hizmete devam edeceksin.mesela ,denetimde değil de adli muhasebede uzmanlaşacağım,bu alan benim ilgimi çekiyor dersen o zaman 10 bin tl verip kursa katılman gerekecek.türmob, bağımsız denetim lisansını da en azından smmm ruhsatı fiyatından daha yüksek bir fiyata verecektir.ya da öyle vermesi beklenir.

tşk... zorunluluk derken şirketlerde bağımsız denetimin ön plana çıkmasına doğru gidermi diye düşünüyorum bu konudada sadece yüzeysel bir bilgim var.. ayrıca diyosunki bağımsız denetim için parası olan alacak türmobun yaptığı yanlışlardan biride bu hangi bölümünden mezun olanın bu işi yapabileceğini seçeceğine parası olanı seçiyor..

Allah aşkına piyasanın kaymağını yıllardır yiyen 3000 küsür YMM ekmeklerini SMMM lere yedirirmi. Adamlar para için kanunsuz şekilde ama kanuna uydurarak defter bile tutuyorlar, birde denetim işinimi smmm lere kaptıracaklar bırakın ya.
Olmayan 1999 dan beri çıkması beklenen Yeni TTK çıkacakda, yıllardır gelmeyen ve devamlı ötelenen Basel 2 standartları bankalara gelecekde bankalar kredi notlarına göre şirketkelere kredi verecekde bu kredi alacak şirketler not için bağımsız denetimcilere gidecekde ölme eşşeğim ölme yaza yonca bitecek ;D ;D hadi bunlar gerçekleşti diyelim en ufak bir işe bile YMM raporu yada mühürü isteyen devlet kurumları ve bankalar ilerde SMMM lere nasıl güvenecekler.
Boş işler bunlar hemde bomboş işler. Burda olan tek olay şu SPK nın cüzzi rakamlara verdiği bir belgeye biraz talep olunca birlik Allah dedi ve yeni bir para kaynağı daha buldu ve bu kaynağa girenleri sömürebildiği kadar sömürecek durum bundan ibaret.
O belgeyi alıpda arkasında YMM olmadan şu ana kadar para kazanan bir kişi varsa buyursun yazsın desinki belge şu işime yaradı şu firmayı denetledim ve şu raporuma istinaden para kazandım varsa helal olsun.

Ben son kez diyorum olmayan TTK ya, olmayan BASEL e , YMM liğin kalkacağına ve asıl sahibi YMM ler olan birliğe güvenipde binlerce TL verip belge almanın gayesi nedir ?

stonhand ' Alıntı:
Allah aşkına piyasanın kaymağını yıllardır yiyen 3000 küsür YMM ekmeklerini SMMM lere yedirirmi. Adamlar para için kanunsuz şekilde ama kanuna uydurarak defter bile tutuyorlar, birde denetim işinimi smmm lere kaptıracaklar bırakın ya.
Olmayan 1999 dan beri çıkması beklenen Yeni TTK çıkacakda, yıllardır gelmeyen ve devamlı ötelenen Basel 2 standartları bankalara gelecekde bankalar kredi notlarına göre şirketkelere kredi verecekde bu kredi alacak şirketler not için bağımsız denetimcilere gidecekde ölme eşşeğim ölme yaza yonca bitecek ;D ;D hadi bunlar gerçekleşti diyelim en ufak bir işe bile YMM raporu yada mühürü isteyen devlet kurumları ve bankalar ilerde SMMM lere nasıl güvenecekler.
Boş işler bunlar hemde bomboş işler. Burda olan tek olay şu SPK nın cüzzi rakamlara verdiği bir belgeye biraz talep olunca birlik Allah dedi ve yeni bir para kaynağı daha buldu ve bu kaynağa girenleri sömürebildiği kadar sömürecek durum bundan ibaret.
O belgeyi alıpda arkasında YMM olmadan şu ana kadar para kazanan bir kişi varsa buyursun yazsın desinki belge şu işime yaradı şu firmayı denetledim ve şu raporuma istinaden para kazandım varsa helal olsun.

Ben son kez diyorum olmayan TTK ya, olmayan BASEL e , YMM liğin kalkacağına ve asıl sahibi YMM ler olan birliğe güvenipde binlerce TL verip belge almanın gayesi nedir ?

+1 katılıyorum

bu yazı bu işlerin içinde olan bir smmm ye ait benim soruma karşılık bu yazıyı yazmış güzel açıklamış..

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; bağımsız denetim belgesi diye bir şey yok. TÜRMOB'a verilen bir yetki de yok.
SPK Denetçiliği ve BDDK Denetçiliği yıllardır var olan ve kendi kanunlarına göre yetki almış olan denetçilikle ilgili. Örneğin SPK denetçiliği için gerekli şartları taşıyorsanız (SMMM olmak gerekli bir şart değil) SPK'ya başvurup, sınavlarına girip "denetçilik" yetkinizi alıyorsunuz. BDDK içinde durum aynı.

Şu anda TÜrkiye'de SPK denetime tabi 600 civarında şirket var. (Eskişehir'de hiç yok) SPK gözetimiyle birlikte bu sayı 1000 civarında (Ama 1100 değil). BDDK ise sadece bankalar için geçerli bir durum; biz zaten bankacılıktan anlamıyoruz.

SPK denetimi maalesef şu anda yabancı şirketlerin tekelinde gibi bir şey; kendi başına gidipte bu belgeyi alanlar kan ağlıyor. Çünkü bu şirketlere girmeleri biraz zor (anadili gibi ingilizce, yüksek lisans gibi şartlar arıyorlar) kendi başlarına gidipte KOÇ'un veya SABANCI'nın kapısını çalsalar; kapıdan içeri bile sokmuyorlar. (Düşünün halka açık bir şirket, yabancı ve onlarca denetçi çalıştıran bir şirket var iken bize denetim yaptırır mı?)

(eğer bir yabancı denetim şirketinde dayınız - amcanız varsa ne ala. Ya da örneğin SABANCI akrabanızda yönetim kurulu üyelerinden biri sizi genel kurula takdim eder; arkanızda durur ve sizin için gerekli referansları verirse. O zaman tabii ki girmenizde fayda var.)

TÜRMOB'un yeni düzenlemesi ise "bağımsız denetçilik" için. TÜRMOB'a bu yetkiyi kimse vermedi. Yıllar süren mücadelelerin sonunda söke söke alındı. Düzenleme ile "bağımsız denetçilik" için SMMM olmak bir şart haline getirildi. Önce eğitim alınacak; arkasından TÜRMOB'un kuracağı BAĞIMSIZ DENETİM MERKEZİ'nin sınavına girilecek. Eğitim ve sınav 3 aşamadan oluşuyor; A, B ve C aşamaları. "Bağımsız Denetçilik" için A+B eğitimini tamamlamanız ve sınavlarını vermeniz gerekli. İsterseniz C eğitim ve sınavına girebilirsiniz. Bu durumda SPK ve BDDK nezdinde geçerli "Uzman Bağımsız Denetçi" olursunuz ve SPK ve BDDK'ya tabi şirketleri de denetleyebilirsiniz (tabi şirketler nezdinde torpilleriniz varsa)

Bu yüzden bizi ilgilendiren sadece A+B olacak.

Peki A+B ne yapacak? A.Ş. ve kooperatiflerin denetimini yapacak.

Ne zaman yapacak? İnşallah yeni T.T.K. çıkınca (taslakta A.Ş. ve kooperatif denetimlerinin zorunlu hale gelmesiyle ilgili düzenlemeler var)

Peki yeni T.T.K. ne zaman çıkacak? 6 yıldır hazırlıyorlar; 2 sene önce mecliste görüşmeye açıldı; 166 maddesi geçti, sonra gündemden çıkarıldı, daha görüşülmesi gereken 1500 maddesi var. (166 maddenin görüşülmesi 2 sene falan sürdü - kalan 1500 madde ise ne kadar zaman da görüşülür bilmiyoruz)
Hükümet 2 senedir; hazırlanan taslağı tekrar gündeme bile almadı. Ne zaman alacak bilen de yok.

Yeni T.T.K. çıkmazsa "Bağımsız denetçiler" ne yapacak? Gönüllü olarak kendini denetlettirmek isteyen şirketleri denetleyecek. Ama zorunluluk yok.

Bağımsız Denetim Merkezi kurulunca (bugün yarın kurulup faaliyete başlayacak) bununla ilgili yönergeleri açıklayıp; ilk eğitim ve sınavlarını yapacak. Tahmin ediyorum Aralık ayı içinde haberini alırsınız. Başvuru dosyasının 5.000 tl, lisans ücretinin ise 10.000 tl - 15.000 tl arasında olması planlanıyormuş. Ayrıca eğitimler Ankara ve İstanbul'da kesintisiz 20-25 günlük dönemler halinde yapılacakmış diye duyduk.

Artık kararınızı siz verin.

yeni ttk'nın meclis gündemine alınması çok zor o yüzden ben ttk'dan umutlu değilim ancak a-b-c vb tarzda lisanslar olursa iyi olur ve mutlaka diğer ilgili kurul denetimlerini yapacak lisans sahibi denetçinin farklı olması şartı da eklenmeli ki uzmanlaşma oluşsun ::)

Eğitim ücreti 10.000- 15.000 tl, bu rakamlar aşırı yüksek, parası olan bile bunu vermez,
sonuçta belirsizlik var, ttk nın durumu belli değil,
166 madde 2 yılda çıkarsa, 1500 madde kaç yılda çıkar, önce bunun cevabı gerekli, cevapsa yeterince ürkütücü.

mustafa

bende sizin gibi yüksek buldum oda şu mesajı göndermiş...

Tüm ülkelerde bu tür "lisans" ya da "ruhsat" bedelleri yüksektir. Genel yaklaşım şudur; 1) İş bulamayan işsiz güçsüz takımı bu işe girmesin; gerçekten yapacak olanlar yatırım yapsın. Eğer bu bedeller yüksek olmaz ve ders çalışan herkes alırsa; denetim fiyatları düşer. 2) Piyasaya üçkağıtçılık yapmak amacıyla girmek isteyenler girmesin (Mesela TÜRMOB öncesi piyasayı dolandırmak isteyenler "muhasebeci" olup; bir kaç yıl piyasaya güven telkin ettikten sonra müşterilerin "vergi, ssk primi gibi paralarını" toplayıp, kayboluyorlardı.

Şu anda da TÜRMOB ruhsat bedellerinin ve staja giriş dosyalarının ücretlerinin yüksek olmasının sebebi de budur.

Şimdi şöyle düşünmek lazım; Eğer yeni T.T.K. yasası çıksaydı. O zaman Eskişehir'deki tüm A.Ş. ve kooperatifler "kendi muhasebecileri dışında başka bir kişi olmak üzere" denetim yaptıracaklardı. Bu da yeni bir iş piyasasıdır ve para kazanmak için yatırım yapılacak bir alandır; ben o zaman arabamı satıp bu eğitim ve sınavlara katılır, lisans belgemi alırdım; zira bir kaç yıl sonra yaptığım yatımı geri alırdım.

Peki TÜRMOB bu düzenlemeyi niye yaptı? Eğer yapmasaydı; daha sonra başka birileri (örneğin SPK; çünkü bu işe ağzı çok sulanıyor) çıkıp işe sahiplenirdi. Düzenlemenin amacı buydu.

Şimdi değil ama gelecekte tabii ki yapacağımız bir iş olacak.

Anladığım kadarıyla,
bu yeni tebliğle bireysel olarak "bağımsız denetçi" olunabiliyor, yani tek başına firma denetleyebiliyorsun (kim denetletirse artık, ya da ne kadar güvenilir olursa)
ama spk 'nın lisansını alanlar, hali hazırda bir den. firmasına bağlı olarak çalışıyorlar.
Farkın biri bu sanırım.
Hadi bakalım kalan 6 farkı da varın siz bulun. (işin esprisi tabii) :)))

mustafa