10000 Tl m Var Bu Paraya Büro Açıp Ne Kadar Dayanabilirim.(300 tl kira olabilir)

haziran79

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar , 10000 tl m var ama cesaretim yok. 300 tl kira verilebilecek bir yerde oturuyorum. 200-300 civarı.ikinci el mobilya alsam ..masa sandalye dolap.portföy yok olur diye umud ediyorum.1-2 işletme var ancak telefon adsl parasını çıkartırım onlarla diye düşünüyorum. ne dersiniz.

Ynt: 10000 Tl m Var Bu Paraya Büro Açıp Ne Kadar Dayanabilirim.(300 tl kira olabilir)

dikkatli olursan bu para seni uzun süre idare eder ama psikolojik baskısı çok ağır ben cesur davrandım sıfır portföyle başladım.3.ayda 1 işletme oldu 5. aydayım ve 3 mükellef daha ayarladım onlarda en geç gelecek aya kadar verecek defterlerini... 1 yıl içinde ise masrafları çıkarır duruma gelip 2.yıl kara geçmeye başlarım diye düşünüyorum. ama tavsiye edermisin dersen hayır portföyünü en azından aylık 300-500 alabileceğin seviyeye getir ve öyle başla derim. çünkü ilk 6 ayda 10 kez telefonun çalacak 5 i telefonla pazarlama yapan firmalardan falan olacak sabahtan akşama kadar forum siteleri gezeceksin ve yeni mükellef bulmak için çeşitli yöntemler arayacaksın. ek iş yapmak isticeksin vazgeçeceksin olmaz. defterini sana vermeyen dost bildiklerine sinirleneceksin. belgesiz defter tutarak senin hakkını çalanlara sinirleneceksin falan filan..... [[( amaaaaaa cesur mesleğini seven ve en önemlisi sabırlı biriysen hiç bekleme hemen aç büroyu derim)]]

Ynt: 10000 Tl m Var Bu Paraya Büro Açıp Ne Kadar Dayanabilirim.(300 tl kira olabilir)

Bende Düşünmüyor değililim.. Kasım da çıkıcam açacam. Portföy sıfır yok hiç.. Zamanla olur diyorum...İlerisi paralka....

10.000 TL iyi bir miktar. Tabi önemli olan sizin seçimleriniz, kişilik özellikleriniz, kimse tabelanız mavi veya beyaz zemin diye gelmez, kimse siz SM siniz SMMM siniz diye gelmez, eğer mükelleflere iyi hizmet verirken diğer yandan da yaşam şeklinizi buna göre ayarlayabilecekseniz, bence sermayeniz yeterli düzeyde. Hayırlısı olsun.

yasam seklinizi ayarlayabilirisniz derken ne demek istediniz?

Gider kalemleri

elektrik 25
gsm 30
Sabit tel adsl 50
Aylık Yemek 300
yol Gideri 100
Bağkur 225
evli isen ev masrafı 500,00 ( tabi ev senin ise )
işyeri kirası 300
Dergi mevzuat aboneliği
Beklenmeyen Giderler

ikafali ' Alıntı:
yasam seklinizi ayarlayabilirisniz derken ne demek istediniz?
Hareketli bir yaşam şekline sahip olmanız gerekli, büroda oturup tabelaya müşteri gelmesini beklememek gerekli. Yaşam şekli biraz daha esnek olmalı, mesai saatleri esnek olmalı vb....

şu işe bak staj için sınava gir, 2 yıl staj yap sonra tekrar yeterlilik sınavına gir belgeyi al ve sonuç hiç bir şey, sıfırdan nasıl büro açıp çalıştıracaksın kardeşim. olcak işmi özelliklede büyük şehirlerde. ve üstelik evliysen ve devamlı masrafların varsa.

Benim müşaviri görüyorum birde burda öldük bittik diyenleri vallahi zıttın zıttı olurya anca bu kadar olur.
Benim SMMM bizim şirketten ayda 1000 TL alıyor üstüne ihracat,ıvır zıvır ne bulursa giydiriyor adamın ayda 2 şirketten aldığı net 1500 TL civarı ben alsam 1000 TL yede fitim ya neyse

Bu işte çevre çok önemli benim müşavirin hısım,akrabalarından alayının şirketi işi gücü var bu iş ilk akrabada başlıyor sonra ondan ona ondan ona yayılıyor kimse anasının karnından mükellefle doğmuyor ama birileride çevreden dolayı şanlı oluyor. Mesela maliyede işini gücünü bırakan vatandaşlar belgeyi aldımmı piyasada ne kadar mükellef varsa salça oluyor ki adamlarda zaten bir çevre olduğundan öyle yada böyle parayı buluyor.

Gelelim bizim gariban SMMM lere üniv.bitti staj bitti belge alındı diyelim belge olupda bu işi bilmeyenler,hala 2 tane beyanname veremeyenler,belgemi kiralarım diyenler kızmasın gitsinler limon satsınlar bence daha başarılı olurlar bu işi yapabilenlerde varsa ilk baş çevre yapsınlar mahalle kasabından,eş dost akrabaya hiç olmadık adamlarla muhabbet kursunlar yoksa kimse kimseye vay sen ne güzel kayıt yapıyorsun diye defter vermezzzzzz piyasadakilerden farkınız olacakki piyasa yapabileseniz yoksa belge anca evde duvara asılır güzel bir çerçeveletilir o kadar

Hayatımızı kendimize uyarlarsak şayet olur olabilir...

Arkadaşlar bende sizden tavsiye istiyorum.. Acaba şu şartlarla siz kabul edermisiniz;

bir mali müşavir ile görüştüm. Kendisi mahkemelerde Bilirkişilik yapıyor ve Bilirkişi raporu hazırlıyor..16 tane müşteri portföyü var.. büronun ayda geliri 1200.- TL., kirası, telefonu, elektriği, vs. 350 TL yi buluyor..

Mali müşavir 73 yaşında..Yaşı itibariylede bilgisayar kullanmayı bilmiyor.. Dolayısıyla bütün işlemlerini ben yapacağım..Evrak takibi, defter işleme, beyanname göndermek, mevzuatı takip etmek ve bunun yanında bilirkişi raporlarını yazmak vs..1-2 seneye kadarda işten elini çekeceğini ve masrafsız olarak bana bırakmak istediğini söyledi..

bende ruhsatı yeni kazandım.. Sıfırdan büro açmak ve defter bulmak gibi bir düşüncem vardı, bu anlattığım durumla ilgili; hazır bi büro var gelir yada giderini düşünmeden bu işe sizce evet denilir mi?

stajyer35 ' Alıntı:
Arkadaşlar bende sizden tavsiye istiyorum.. Acaba şu şartlarla siz kabul edermisiniz;

bir mali müşavir ile görüştüm. Kendisi mahkemelerde Bilirkişilik yapıyor ve Bilirkişi raporu hazırlıyor..16 tane müşteri portföyü var.. büronun ayda geliri 1200.- TL., kirası, telefonu, elektriği, vs. 350 TL yi buluyor..

Mali müşavir 73 yaşında..Yaşı itibariylede bilgisayar kullanmayı bilmiyor.. Dolayısıyla bütün işlemlerini ben yapacağım..Evrak takibi, defter işleme, beyanname göndermek, mevzuatı takip etmek ve bunun yanında bilirkişi raporlarını yazmak vs..1-2 seneye kadarda işten elini çekeceğini ve masrafsız olarak bana bırakmak istediğini söyledi..

bende ruhsatı yeni kazandım.. Sıfırdan büro açmak ve defter bulmak gibi bir düşüncem vardı, bu anlattığım durumla ilgili; hazır bi büro var gelir yada giderini düşünmeden bu işe sizce evet denilir mi?
Başlangıç için gayet güzel bence, sıfırdan başlamaktan iyidir.

Başta bilirkişilik yapman zorda. Bence üstadtan ne kaparsan kar sırf onun için bile yanında çalışılır

evet haklısın bilirkişilik yapmak hem zor hemde şuan çok erken..

Kendisi bilirkişilik yaptığından günün çoğunluğu mahkemelerde geçiyor..Örnek Bilirkişi raporlarını ben bilgisayarda yazıp; rapor dizaynı ve gerekli vurgulamaları bana gösteriyor, nerelere dikkat edilmesi gerektiği ve rapor hazırlama tekniğinide öğrenmiş oluyorum.. bunun yanında defterlerinide ben tutacağım..

yani evet denilebilir diyosun

Ynt: 10000 Tl m Var Bu Paraya Büro Açıp Ne Kadar Dayanabilirim.(300 tl kira olab

Benim anlamadığım konu sizin rapor yazılış tekniğini öğrenmek ve 2 yıl sonra 14 defter sahibi olmak (2 yıla bir aksilik çıkmaz ise, mükellefler sizinle çalışmak isterlerse vb...) dışında ne gibi karınız olacak, mesela çalıştığınız süre için ücret alacakmısınız alacaksanız zaten 1200 tl gelir var demiştiniz Meslek Mensubu kendisine gelir ayırmayacak mı? kirayı kim ödeyecek, eğer maaş talebiniz olmayacaksa sadece mesleği öğrenmekse amacınız bir çok yer bulabilirsiniz çalışacak. Yani özetle gelir gider paylaşımı noktasını anlamadım.

Ogün Bey şöyle izah edeyim.

Meslek mensubu defter geliri olan 1200 TL nin, 350 TL sini büronun genel giderlerine (kira,tel,elekt,su) harcıyor. Dolayısıylada geri kalan bana kalıyor tabiki şimdilik, defter bulup portföy genişletilebilinir...Defter gelirlerinden kendisine pay almıyor. Kendisi sadece bilirkişilikten kazanıyor..1-2 yıl içinde elini çekmek istiyor bu işten..93 yılından bu yana bilirkişilik yapıyor, bilgisayar kullanmayı ve herhangi bir program bilmediğinden bugüne kadar yanında yetiştirdiği elemanları tarafından defterleri tutulup beyannameleri veriliyor..

Artık yaşlandığından büroyu birine; defterleri ile birlikte masrafsız bırakmak istiyor.. Benim demek istediğim bu gelir (1200 TL), ve gider (350 TL) çerçevesinde sizce sıfırdan büro açmak mı daha mantıklı? yoksa bu durum mu.. Ayrıca ruhsat için odaya kaydımıda yaptırdım..Yani olay bu..iyi mi yaptım kötümü bilemiyorum o yüzden hepinizle paylaşmak istedim..Sıfırdan büro açmak herkes bunu çok istiyordur eminim..Ama benim şu durumum bu bir fırsat mıdır?

yarınını düşünen kahraman olamaz ;D

Sadece mali müşavir olup belge almak yetmiyormuş.

stajyer35 ' Alıntı:

Ben belgemi 2003 yılında aldım başka bir ilde büro açtım ama ancak 21 ay dayanabildim. 21 ay sonra şu anki bürodan teklif aldım . Teklif aynen şöyle idi
sen burda iki yıl çalış mükelmlefleri ve çevreyi tanı, ben zaten yaşlandım bırakacağım, iki yıl sonunda seninle oturur konuşuruz, büro senin üstüne olur, sen bana maaş verirsin tüm gelir senin olur, ben elimi ayağımı çekeceğim bu işlerden bıktım dı. Bu sözlerin üstünden beş yıl geçti adam hala koltukda ben çevreyi tanıdım, mükellefleri tanıdım, ama ben adama değil adam bana maaş veriyor hala. Bu yılın sonunda büro açmayı düşünüyorum. Kendrime ait bir tane mükellefim yok. Beş kuruş paramda yok ( burdan alacağım tazminat hariç) Ama korkuyorum ki önceki büromda yaşadığım sorunları yaşamaktan. Önceki büromu açmadan önce kimi görsem aç tabi büronu defteri alır sana veririz diyenlerden bir tane si bile getirmedi defterini.Bunu diyen her beş kiyiden biri getirse idi ortalama 70 mükellefim aylık 7000 tl gelirim olurdu. Şimdi yine bana gaz verenler var sen büronu aç, biz onunla değil seninle çalışırız. :) N e bu yaa kısır döngümü?