fonradar

17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

POrtföyünün en az %80 i devamlı olarak:
Seri VII No:10 sayılı tebliğin 3 numaralı ekinde yer alan formüle uygun olarak yapılan hesaplama çerçevesinde baz alınan ve kurul tarafından uygun görülen bir endeksin değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki korelasyon katsayısı en az %90 olacak şekilde endeks kapsamındaki menkul kıymetlerin tümünden yada örnekleme yoluyla seçilen bir kısmından oluşan fonlar ENDEKS FON dur.

Evet haklısınız endekste var altyapı G.Y.O var.

aokten ' Alıntı:
sinem81 ' Alıntı:
Altyapı G.Y.O var. O sorunun cevabı endeks olacaktı. SPKnın sitesinde de yazıyor zaten.
endeks fonda var napicaz?O zaman soru iptal.Eğer hangisi fon değildir diyorsa ki soru hatırladığım kadarıyla fon olmayanı soruyordu o zaman altyapı GYO fon değildir.
POrtföyünün en az %80 i devamlı olarak:
Seri VII No:10 sayılı tebliğin 3 numaralı ekinde yer alan formüle uygun olarak yapılan hesaplama çerçevesinde baz alınan ve kurul tarafından uygun görülen bir endeksin değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki korelasyon katsayısı en az %90 olacak şekilde endeks kapsamındaki menkul kıymetlerin tümünden yada örnekleme yoluyla seçilen bir kısmından oluşan fonlar ENDEKS FON dur.

Soruda hangisi yatırım ortaklığı değildir diye soruyordu,

Endeks fon var, endeks yatırım ortaklığı diye birşey yok.

o zaman bi soru daha gitti demektir kaldık yine,
başlıyacam denetiminede bağımsızınada böyle de ters köşe olmazki kardeşim bin tane risk dururuken git mali risk nedir diye sor ,herkes bi şıkkı işaretlemiş ben tümü dedim ona bakarsan herşey mali risk tir fiyatla parayla ilgili herşey mali riskti gümrük vergisinin artması mali değilmi,
zaten bizim ülkedeki sistemde lisansı aldın aldın alamadın yandın hiç SPK denetimle alakası olmayan arkadaş girdi öylesine lisansı aldı biz alamadık 56 ile kaldık sonra 52 şimdi kesin 50 dir

Ben mali risk sorusuna ödememe şıkkını işaretledim.

Kurumsal yönetim sorusunda kimler zorunludur sorusuna ise Tüm İMKB halka açık şirketler dedim.

Ki ekim ayında SPKnın yayınladığı tebliği öyle.

Ardından SPK çıkardığı tebliğ ile İMKB 30 Endeksi'nde yer alan bankalar haricindeki halka açık şirketleri bu ilkelere uyma zorunluluğu getirdi. Tebliğ'de özellikle küçük yatırımcıların etkin bilgilendirilmelerini ve şirket yönetimlerinde etkin ve adil temsilini
sağlamak amacıyla seçilmiş bazı İlkelerin zorunlu olarak uygulanmasına karar verildiği belirtildi. "Bu çerçevede ilk etapta, yatırımcılarının sağlıklı bir biçimde karar vermelerini kolaylaştırmak amacıyla genel kurul toplantı ilanlarının zamanlamasına ve içeriğine ilişkin yükümlülükler getirilmiş, ayrıca küçük yatırımcıların etkin bir biçimde temsil edilebilmesini ve yönetim kurulunun olası menfaat çatışmalarından uzak bir biçimde etkili çalışabilmesini teminen bağımsız yönetim kurulu üyeliği bir zorunluluk olarak düzenlenmiştir" denildi.

merhaba kurumsal yönetim zorunluluğu ile ilgili olarak 4/11/2011 de Kurumsal Yönetim İlkeleri Değişiklik Taslağı
yayınladılar ve onun açıkalama sayfasında uygulanamanın nasıl olduğunu, taslakta neler değiştiğini özetlemiş.

Tebliğ, 11.10.2011 tarih ve 28081 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ ile Kurulumuz Kurumsal Yönetim İlkeleri Kurul İlke Kararı niteliğinde bir düzenleme olmaktan çıkarılmış ve Tebliğ ekine işlenmiştir. Ayrıca Tebliğ ile payları İMKB?de işlem gören şirketlerden İMKB 30 Endeksine dahil olan, ancak bankacılık konusunda faaliyet göstermeyen halka açık anonim ortaklıklar için seçilmiş belirli ilkelere uyum zorunluluğu getirilmiştir. Payları İMKB?de işlem gören şirketlerden İMKB 30 Endeksine dahil olmayan ortaklıklar için ise ?uygula-uygulamıyorsan açıkla? yönündeki yaklaşım Tebliğ?de korunmuştur.

Yukarıda ki tebliğe göre ben de tüm Halka Açık şirketler işaretledim.

İtiraz etsek ne şekilde sonuçlanır acaba?

1-Mevzuatta değerlemelerle ilgili bir soru vardı;ımkb küçük işlemler pazarına düşen fiyatlar dikkate alınmaz ,soruda alınır demişti

2-fon sepeti
3-sermaye yet.tabanından indirilmeyen giderler sorusu Banka mevduat doğru cevaptı
4-imkb gelişen işlemler pazarı -SPK'ya üye olup ,kotasyon şartlarını taşımayan şirketlerin menkul kıymatleri işlem görür
5-forfaiting
6-borçluya ait icra takibi hangi durumda durmaz borçlu yurtdışına gitmişse durur seçeneğini işaretledim.
7-kontrol ortamı
8-Birleşme ile ilgili soru-Solo tablolar
9-Gümrük vergisi artışı tahsilatı engellemez
10-Kurumsal yönetim ilkesi olmayıp diğer şirketlere tavsiye edilen kriter-yönetim kur.üyesinin bağımsızlığı ile ilgili bilgi vermesi
11-Banka Kuruluş şartları-sermaye limiti
12-TMSF ile ilgili SORU-BDDK'nın emirlerini yerine getirir.
13-İzahname
14

Lütfen herkez hatırladığı soruları paylaşabilir mi

Bazı arakadaşların paylaştığı cevap anahtarlarını A ve B grubu ayrımına göre inceledim cevaplar aynı olmuyor ben cevap anahtarını alamamıştım,bu durum tedirgin edici

Tspakb yi aradım.Sınav soru ve cevapları -yetiştirebilirlerse- bu akşam ya da yarın sabahtan açıklanacak dediler..Cevapları alan arkadaşların bilgilerine,

mustafayilmaz297 ' Alıntı:
merhaba kurumsal yönetim zorunluluğu ile ilgili olarak 4/11/2011 de Kurumsal Yönetim İlkeleri Değişiklik Taslağı
yayınladılar ve onun açıkalama sayfasında uygulanamanın nasıl olduğunu, taslakta neler değiştiğini özetlemiş.

Tebliğ, 11.10.2011 tarih ve 28081 sayılı 2. Mükerrer Resmi Gazete?de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ ile Kurulumuz Kurumsal Yönetim İlkeleri Kurul İlke Kararı niteliğinde bir düzenleme olmaktan çıkarılmış ve Tebliğ ekine işlenmiştir. Ayrıca Tebliğ ile payları İMKB?de işlem gören şirketlerden İMKB 30 Endeksine dahil olan, ancak bankacılık konusunda faaliyet göstermeyen halka açık anonim ortaklıklar için seçilmiş belirli ilkelere uyum zorunluluğu getirilmiştir. Payları İMKB?de işlem gören şirketlerden İMKB 30 Endeksine dahil olmayan ortaklıklar için ise ?uygula-uygulamıyorsan açıkla? yönündeki yaklaşım Tebliğ?de korunmuştur.

Sınav kitapçıgında soruların 25.10.2011 tarihinde hazırlandığını , bu tarihten sonraki değişiklklerin dikkate alınmamsı gerektiği ne dair bir açıklama vardı. dolaysıyla bu tebliğ sınav dahilinde olmamaktadır.

Bugün 5' e kadar açıklarlar inşallah.

Sitede açıklandığı yazıyor fakat henüz girilemiyor.

Geçen sınavda Pazartesi hemen açıklamışlardı zannediyorum. :mad:

Bağımsız denetimi henüz yüklememişler sanırım..aktif değil..

Açıklandı...

Mevzuatta bariz 2 sorunun iptali gerekiyor.

B Grubu 11. Soru A şıkkının şöyle olması gerekiyor.

Anonim şirkete ait nama yazılı hisse senetlerinin devri şekli ciro ve alacağın temliki olması gerekiyor.

B Grubu 17. Soruda hem a hem d doğru

Sizce de doğru değil mi

Aynı zamanda B Grubu 18. Soruda aynı şekilde.