17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17 Aralık 2011 SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Kurumsal yönetim ile ilgili soru internet adresi aşağıda.

http://www.spk.gov.tr/displayfile.aspx?action=displayfile&pageid=66&fn=66.pdf

Aynen şöyle demekte;

Yönetim kurulunda yer alan bağımsız üyelerin, şirketin, pay ve menfaat sahiplerinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutabilme ve kararlarda tarafsız olabilme avantajına doğal olarak sahip oldukları kabul edilmektedir. Bu çerçevede bağımsız üyelerin yönetim kurulunda çoğunlukta bulunması, bir şirkette kurumsal yönetimin doğru ve tarafsız olarak uygulanmasının önemli unsurlarından bir tanesidir. Ancak ülke uygulamalarına bakıldığında, bu konunun her ülkenin özgün koşulları çerçevesinde farklı değerlendirildiği de bir gerçektir. Ülkemiz uygulamaları da dikkate alınarak, İlkelerde bağımsızlığa ilişkin kriterlere yer verilmiş ve yönetim kurulunun sayısının ikiden az olmamak üzere, en az üçte birinin bu kriterleri sağlayan bağımsız üyelerden oluşması tavsiye edilmiştir. Hiç kuşkusuz ülkemize özgü koşullardaki değişiklikler ile birlikte bu sayının ve oranın arttırılması hedeflenmelidir. Diğer taraftan İlkelerde yönetim kurulu tarafından oluşturulacak komitelerin başkanlarının bağımsız üye olması önerildiğinden, ikiden fazla komite oluşturulması durumunda, yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısı buna uygun olarak arttırılmalıdır.

sinem81 ' Alıntı:
Kurumsal yönetim ile ilgili soru internet adresi aşağıda.

http://www.spk.gov.tr/displayfile.aspx?action=displayfile&pageid=66&fn=66.pdf

Aynen şöyle demekte;

Yönetim kurulunda yer alan bağımsız üyelerin, şirketin, pay ve menfaat sahiplerinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutabilme ve kararlarda tarafsız olabilme avantajına doğal olarak sahip oldukları kabul edilmektedir. Bu çerçevede bağımsız üyelerin yönetim kurulunda çoğunlukta bulunması, bir şirkette kurumsal yönetimin doğru ve tarafsız olarak uygulanmasının önemli unsurlarından bir tanesidir. Ancak ülke uygulamalarına bakıldığında, bu konunun her ülkenin özgün koşulları çerçevesinde farklı değerlendirildiği de bir gerçektir. Ülkemiz uygulamaları da dikkate alınarak, İlkelerde bağımsızlığa ilişkin kriterlere yer verilmiş ve yönetim kurulunun sayısının ikiden az olmamak üzere, en az üçte birinin bu kriterleri sağlayan bağımsız üyelerden oluşması tavsiye edilmiştir. Hiç kuşkusuz ülkemize özgü koşullardaki değişiklikler ile birlikte bu sayının ve oranın arttırılması hedeflenmelidir. Diğer taraftan İlkelerde yönetim kurulu tarafından oluşturulacak komitelerin başkanlarının bağımsız üye olması önerildiğinden, ikiden fazla komite oluşturulması durumunda, yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısı buna uygun olarak arttırılmalıdır.

sanırım bu soruda atladığımız husus "tüm şirketler için tavsiye niteliğindedir" 14.10.2011 de çıkan tebliğde İMKB30 da işlem görenlere "hao" lara gelen zorunluluk YK üyeleri içindeki bağımsız üye sayısını da zorunlu hale getiriyor sanırım??? tebliğe henüz bakmadım..

Tüm tavsiye niteliğinde olanlarda (T) var.

Bu programda en az aşağıdaki hususlara yer verilir;
a- Yöneticiler ile tanışma ve şirketin üretim birimlerine ziyaretler,
b- Yöneticilerin özgeçmişleri ve performans değerlendirmeleri,
c- Şirketin stratejik hedefleri, güncel durum ve sorunları,
d- Şirketin pazar payı ve finansal performans göstergeleri.
3.2. Yönetim kurulunda icrada görevli olan ve olmayan üyeler bulunur.
3.2.1. Yönetim kurulu başkanı ve icra başkanı/genel müdür aynı kişi olmaması ve yönetim kurulunun yarısından fazlasının icrada görev almaması sağlanır.
3.2.2. İcrada görevli olmayan yönetim kurulu üyeleri, düzenli olarak kendi aralarında toplantı yapar.
3.3. Yönetim kurulu üyeleri içerisinde, görevlerini hiç bir etki altında kalmaksızın icra etme niteliğine ve potansiyeline sahip bağımsız üyeler bulunur.
3.3.1. Yönetim kurulunun, sayısı ikiden az olmamak üzere en az üçte biri bağımsız üyelerden oluşur. Bağımsız üye sayısının hesaplanmasında küsuratlar izleyen tam sayı olarak dikkate alınır.
3.3.2. Bağımsız yönetim kurulu üyesine yönetim kurulunun önerisi ve genel kurulun onayı ile sağlanacak, ücret ve huzur hakkı gibi maddi imkanlar, bağımsızlığı koruyacak düzeyde olur. Bu amaca yönelik olarak sağlanan maddi imkanlar bağımsızlığı engellemez.

Arkadaşlar B GRBU 22. SORUDA

B şıkkında Alım satımına Aracılık denilmiş eksik ifade yazılmamış mı???? a daki gibi açık açık yazılması gerekmiyor mu???? Neyin alım satımı?????

Ben mi yanlış dşünüyorum............................

Asgari özsermaye yükümlülüğü

Madde 7 ? Aracı kurumların alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olmaları gereken özsermaye tutarı 90.000.000.000 (doksanmilyar) TL'dır. Ayrıca, aracı kurumlar yapılan her bir sermaye piyasası faaliyeti için özsermayelerini aşağıda belirtilen oranlarda artırmak zorundadırlar.

a) Halka arza aracılık faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,

b) Menkul kıymetlerin geri alma veya satma taahhüdü ile alım satımı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 50'si,

c) Portföy yöneticiliği faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 40'ı,

d) Yatırım danışmanlığı faaliyeti için, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının % 10'u,

e) (Seri: V, No: 48 sayılı Tebliğ ile yürürlükten kaldırılmıştır.)

(Ek fıkra: Seri: V, No: 124 sayılı Tebliğ ile) Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan asgari özsermaye yükümlülüklerine ek olarak kaldıraçlı alım satım işlemlerinde, müşterilerden gelen emirlerin doğrudan kabul edilmesi ve/veya gerçekleştirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar, alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 10 katı kadar, müşterilerden gelen emirlerin temsilci sıfatıyla kabul edilmesi ve bu emirlerin gerçekleştirilmek üzere başka kuruluşlara yönlendirilmesi faaliyetini yürütmek isteyen aracı kurumlar ise alım satım aracılığı faaliyeti için sahip olunması gereken özsermaye tutarının 3 katı kadar özsermaye bulundurmak zorundadır.

Mevzuattan iptal olacak 1 soru yok mu yaa :( 69,3 ortalama ile kalıyorum off :(

A Grubu 21. soruda iç kontrolden sorumlu yönetim kurulu üyesi, aracı kurumun iç kontrol sisteminin etkinliğine hangileri ile KATKI sağlayabilir? diye soruyor.
' İç kontrolden sorumlu yönetim kurulu üyesine bağlı icracı birimler bulunmamalıdır ' seçeneği, bir KATKI mıdır sizce?

Evet bence de o bir katkı değil. 2 ve 3 tamam ama o nasıl bir katkı oluyor anlamadım açıkçası.

b grubu 11.soru kesinlikle hatalıdır sadece devir değil devir +teslim olmalıdır. En az 2 kaynakta bu şekilde geçiyor.( akademi yayınları + gazi univ.yayınlarında)
b.22 de alım satımın ne ıle ılgılı oldugu acık degıl..?
Hocaların bırcogu b,10 da hatalı olabılecegı hakkında yorumları var
soruların iptal olabılmesı ıcın tspakb ile irtibata geçip hatalı soruların iletilmesi halinde işe yarayacağını mahkeme yolunun sıkıntılı oladuğunu. sert tepki verılmesı gerektıgını soyluyorlar

arkadaşlar kesinlikle iptal edilecek sorular var.

Murat dershanesi hocasıylada görüştüm dediğim sorular kesinlikle hatalı.

Lütfen hep beraber bu sorulara itirazda bulunalım. Sonuç vereceğini söylediler.

2012 lisanslama sınavları olacak mı olmuyacağı konusunda söylentiler var TSPAKB'liğini aradım şu an bilgi veremiyoruz dediler bu konuda bilgisi olan var mı?

Arkadaşlar acil soru iptallere için bastırmamız lazım tekrar aynı eziyet çekilmez.. itiraz nasıl yapılmalı bunu bence araştıralım

itiraz edilipte soru iptal olursa kalan soru sayısı 100 e mi bölünüyor ortalama puan artıyor mu?

Sinem81 2.22 nın cevabına hocaların yorumu nedir kaldıraçlı alım satım için rakam belirlenmişmi ben tebliğde böylşe bir iafde bulamadım

Hangi sorularda hata olduğunu düşünüyor hocalar? Hep beraber o sorular ile ilgili itirazda bulunalım arkadaşlar. Ne kadar çok olursak o kadar etkili olur.

Ankara deha b.22 b.17 b.10 b.11 de kanaat getirdiler gibi hata yönünde

sinem81 hocalar yanlış düşündüğü sorular ile ilgili ne gibi gerekçeler söylediler? O gerekçelerle birlikte bizde itirazda bulunalım hep birlikte.

iptal olan sorunun puanı doğru yapılmış gibi size mi veriliyor?